Πρωτος νεοσσος, βοηθεια στο ταισμα με πατε και συριγγα

Συζήτηση με θέμα Πρωτος νεοσσος, βοηθεια στο ταισμα με πατε και συριγγα, που ξεκίνησε από Sadeness1990, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Μαϊ 2009.

1. Sadeness1990

Sadeness1990 PB New Member

Καλησπερα
    Σημερα το πρωι εσκασε μυτη ο πρωτος νεοσσος οπως ακριβως αναμενοταν, παρολη την ταλαιπωρια της μετακομισης. Επειδη ομως το δευτερο αυγο ηρθε με διαφορα 3 ημερων θελω ξερω με ποιο τροπο μπορω να βοηθησω στο ταισμα των μικροτερων οταν ερθουν τις επομενες μερες. Εχω προμηθευθει την Gold Patee της Orlux γιατι στην Πτολεμαιδα δε βρηκα τροφη για νεοσσους σε συριγγα. Απλα δεν ξερω πως να φτιαξω το μειγμα με την Gold Patee για ταισμα με συριγγα.

Περιμενω τις πολυτιμες γνωσεις σας ωστε να πρετοιμαστω.
    Ευχαριστω για αλλη μια φορα...

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Με αυγοτροφή αντί για ειδικό μείγμα για νεοσσούς, μπορεί να τους κάνει μεγαλύτερη ζημιά αντί να τους βοθήσεις. Γιατί δεν παραγγέλνεις μέσω internet αφού δεν βρίσκεις;

3. Sadeness1990

Ισως η παραγγελια μεσω net να καθυστερησει σε βαρος των νεοσσων. Παντως ειχα διαβασει οτι χρησιμοποιειται η αυγοτροφη σε μειγμα για συριγγα χωρις να γνωριζω τη συνταγη...αναμενω τον γνωστη της συνταγης.

4. andreasrodos

andreasrodos PB New Member

Ξέρω πολλούς που θα αναμένουν μαζί σου αυτόν τον αυτοαποκαλούμενο "Τσελεμεντέ της Ορνιθοκουλτούρας"!

ΥΓ.Η ειρωνεία ασφαλώς και δεν αφορά εσένα.

5. sainer

sainer PB New Member

το καλυτερο ειναι να παρεις τροφη για νεοσοους.αν ψαξεις καλα θα βρεις.γιατι θελεις να τα ταισεις ςσυ?δεν ταιζει η καναρα?αν ταιζει αφησε τα.

6. Sadeness1990

Οπως αναφερω στην πρωτη δημοσιευση, το δευτερο αυγο γεννηθηκε 3 μερες μετα κ την επομενη το τεταρτο. Αναμενοντας λοιπον την εκκολαψη του δευτερου σε 3 μερες το forum μου συνεστησε να βοηθησω στο ταϊσμα εξ' αιιτιας αυτης της διαφορας.

7. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Αν ταισεις να ταΐσεις με τροφή κατάλληλη. Όσο κινδυνεύουν από το να μην τα προλαβαίνει η κανάρα και να τρώει μόνο το μεγαλύτερο άλλο τόσο και ακόμη περισσότερο κινδυνεύουν και από ακατάλληλη τροφή. Ό,τι συνταγή και να βρεις δεν μπορεί να είναι κατάλληλη για το στομάχι ενός νεοσσού μίας ημέρας, έχω χρησιμοποιήσει παλιά τέτοιες συνταγές και ελάχιστη επιτυχία είχαν ακόμη και σαν συμπλήρωμα.

8. Sadeness1990

Ευχαριστω...το επιασα το νοημα...τσελεμεντες...ακυρος. Αν κ για τα καναρινια μου θα γινομουν γκουρου μαγειρικης.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...