Προτάσεις φυσικής προστασίας των πουλιών από τον καύσωνα

Συζήτηση με θέμα Προτάσεις φυσικής προστασίας των πουλιών από τον καύσωνα, που ξεκίνησε από GimDim, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 15 Ιουν 2015.

1. GimDim

GimDim PB New Member

Πως μπορούμε με φυσικά μέτρα να προστατεύσουμε σε εξωτερικό χώρο τα πουλάκια από την υπερβολική ζέστη και ειδικά από τον λίβα (δυνατός καυτός νότιος άνεμος για όσους δεν γνωρίζουν), εκτός βέβαια από την απαραίτητη σκίαση, η οποία όμως δεν επαρκεί 100%.

2. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Πολύ συχνή αλλάγή του νερού ειδικά τις μεσημεριανές ώρες και μπανιέρα νομίζω θα είσαι μια χαρά.

3. patilas

patilas PB Member

Μπανιερα απαραιτητα, υπαρχουν μικρα ανεμιστηρακιαν ατομικα πολυ φθηνα προσαρμοζεις ενα πανω στο κλουβι και ειναι αρχοντες, εγω βαζω κ ενα παγακι στο νερο!!

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αν προβλεπεται ακραιος καιρος,και μπορεις να παρεις τα κλουβια, τα μεταφερεις σε εκτακτη αναγκη σε δροσερο μερος , να μην τα χτυπαει ανεμιστηρας απευθειας ουτε φυσικα κλιματιστικο. Το πιο καλο φυσικα γι'αυτα ειναι φρεσκο νερο 1-2 φορες τη μερα και μπαναρα :) Οπως ειπαν κ τα παιδια παραπανω.Α! Και εννοειται μακρια απο τις ηλιακες ακτινες.

5. GimDim

GimDim PB New Member

Παναγιώτη καρατσεκαρισμένο που λένε, να το κάνω άφοβα, γιατί το ανεμιστηράκι απλώς ανακυκλώνει καυτό αέρα.

6. patilas

patilas PB Member

Ναι φιλε αμα εχεις σκια ειναι μια χαρα!! Εμενα συνηθως βουτανε μπανιερα κ πιανοντα αναποδα στο κλουβι κατω απο ανεμηστηρα!!

7. Myra

Εγω διαφωνω με τον ανεμιιστηρα, εδω λεμε να αποφευγουμε τα ρευματα αερα και σεις λετε να τα χτυπα ο ανεμιστηρας? Και μαλιστα βρεγμενα? Απλα σκιερο μερος και μπανιο ειναι η σωτηρια τους ..

8. patilas

patilas PB Member

Ανεμηστηρακι μυραντα μικρο χειρος και αν!!τονκανω 4 χρονια κανενα προβλημα δεν ειχα!!

9. Myra

Εγω δεν θα το εκανα, μιλαω για μενα :)

10. GimDim

GimDim PB New Member

Τα έχω όλα μαζί εκτός βεβαια των αρσενικών σε μεγάλη κλούβα κάτω από την κληματαριά (προστατευόμενα με πλέγμα από τους κακόβουλους ξενιστές), αλλά η μεσημβρινή ζέστη στον θεσσαλικό κάμπο δεν παλεύεται και ειδικά ο λίβας.
    Το νερό στις ποτίστρες παραμένει δροσερό για ένα πεντάλεπτο, οπότε πόσες φορές να το αλλάξεις... .
    Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τα βαζω το μεσημέρι κρύο αγγούρι και καρπουζόφλουδες, δεν ξέρω όμως αν κάνει αυτό να γίνεται καθημερινά.

11. billdere

billdere PB Member

Δεν εχεις καποιο σημειο που να ειναι βοριας? Για το πρωι προς μεσημερι το λεω..μεχρι να γυρισει ο ηλιος.. και μετα παλι εκει που τα ειχες..

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Χρειάζεται σκιά και φυσικό ρεύμα αέρα. Να μην βρίσκεται δηλαδή το κλουβί ανάμεσα σε δύο ανοίγματα που επιταχύνουν το πέρασμα του. Μπάνιο ακόμη και καθημερινά, φρέσκο νερό κάθε μέρα και όχι απευθείας έκθεση στον ήλιο, ούτε για πέντε λεπτά.

13. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κατά την άποψή μου τα πουλιά το μπάνιο το χρησιμοποιούν εντελώς διαφορετικά από τον άνθρωπο.... και προπαντός όχι για να δροσιστούν.
    Η κύρια χρήση του μπάνιου είναι για τον καθαρισμό και την περιποίηση του πτερώματος που θα τα κρατήσει στη συνέχεια προστατευμένα τόσο από το κρύο στο χειμώνα ... όσο και από τη ζέστη στο καλοκαίρι.
    Το καθαρό φτέρωμα από την μητέρα φύση έχει προικιστεί με εξαιρετικά θερμομονωτικές ιδιότητες μια και εγκλωβίζει τον αέρα που μεσολαβεί μεταξύ της ατμόσφαιρας και του κορμιού του πτηνού.
    Και γνωρίζουμε όλοι πως το καλύτερο μονωτικό υλικό είναι ο αέρας.
    Χρειάζεται λοιπόν το μπάνιο στα πουλιά... ακόμη και το χειμώνα... ώστε να κρατιέται το φτέρωμα καθαρό, αδιάβροχο και γυαλιστερό από την εξαιρετικά χρονοβόρα περιποίηση του από το πουλί, αλλά όχι στη μεγάλη ζέστη.
    Την μπανιέρα λοιπόν εγώ τη βάζω στις δροσερές ώρες της ημέρας... νωρίς το πρωί... ώστε να υπάρχει ο χρόνος που απαιτείται για τον καλλωπισμό των πουλιών...
    Ταυτόχρονα δεν υπάρχουν οι υψηλές θερμοκρασίες που θα στέγνωναν το νερό πάνω από τα πουλιά αφήνοντας θαμπό και συρρικνωμένο και συνεπώς επικίνδυνο το φτέρωμα στα πουλιά.

Νομίζω πως είναι ο καλύτερος τρόπος προστασίας από τις ζέστες
    Η απόσταση του ανεμιστήρα από τα πουλιά είναι η δικλείδα ασφαλείας .... το ρεύμα αέρα συμπεριφέρεται σαν τον άνεμο.... απλά κουβαλάει μαζί του και ανεπιθύμητα...

14. BabisNL

BabisNL PB New Member

Σταύρο το μπάνιο του το βάζω πρωί. Αλλάζω νερό μπάνιου προς μεσημέρι όταν είμαι σπίτι. Τυχαίνει να πλυθεί και δυό και τρεις φορές σε μια μέρα. Είναι σε δωμάτιο ανατολικό συνήθως. Το πρωί το μισό κλουβί είναι στον ήλιο και το μισό στη σκιά (ζευγαρώστρα). Περιέργως ψάχνει πάντα τον ήλιο. Κάνει ηλιοθεραπεία με αλλαγές στήθος, πλάτη. Φαντάζομαι ότι εννοείς να μην τον χτυπάει κατακέφαλα με 38 βαθμούς?

15. misalouris

Να μην το χτυπάει κατακέφαλα ούτε στους 22 βαθμούς

16. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Καλό είναι να μην μένει η μπανιέρα μέσα για τόσο χρόνο. Όταν μπαίνει και βγαίνει όποτε θέλει, μπορεί να κρυώσει από κάποια πρόσκαιρη αλλαγή του καιρού. Εσύ ξέρεις βέβαια τον χώρο σου καλύτερα οπότε αφού πιστεύω ότι κατάλαβες τι εννοω περιγράφονται στους κινδύνους μπορείς να φτιάξεις το πρόγραμμα σου καλύτερα.
    Ναι, αυτό εννοώ και το ίδιο ισχύει πάνω-κάτω και για την μπανιέρα. Απλά δεν υπάρχει απάντηση ναι ή όχι στον ήλιο γιατί είναι εύκολο να συμβούν ατυχήματα από παρεξήγηση.

Επομένως, εάν έχεις τη δυνατότητα να του επιτηρείς να κάνει αυτά που του αρέσουν, τότε ναι με μέτρο πάντα φυσικά.

17. BabisNL

BabisNL PB New Member

Αυτό γίνεται Σταύρο, πέφτει γενικά πολύ προσοχή....

18. GimDim

GimDim PB New Member

Γιάννη δεν παίζεσαι.......καθαρό σώμα = υγεία.
    Προσωπικά όμως ανησυχώ περισσότερο για την αναπνοή τους(όταν τα βλέπω συνέχεια με το στόμα ανοιχτό).

19. misalouris

Είναι ένα θέμα σοβαρό...
    Έχω διαπιστώσει πως ανασαίνουν έτσι όταν η υγρασία της ατμόσφαιρας είναι μεγάλη κι όχι απαραίτητα από τη ζέστη...

20. Myra

Ελατε ξεκινανε βοριαδακια απο σημερα, θα ηρεμησουν λιγο..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...