Προστατευτικό ζευγαρώστρας 60άρας κινέζικης

Συζήτηση με θέμα Προστατευτικό ζευγαρώστρας 60άρας κινέζικης, που ξεκίνησε από TZANNSPY, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 12 Οκτ 2016.

1. TZANNSPY

TZANNSPY PB New Member

Επανέρχομαι...
    Μέχρι να γυρίσει από το χωριό ο κτίστης μας, βλέπε πιο πάνω σχετικά με alpha block, σκέφτηκα να πάρω "μέτρα" έστω και προσωρινά...
    Για παραγγελία προστατευτικού ζευγαρώστρας κινέζικης 60άρας *2 τμχ μου ζητήσανε 65 ευρώ το ένα, ακόμα γελάμε με τον petshopά... Τόσο δεν κάνουν τα κλουβιά μαζί με τα πουλιά... Ο petshopάς, άγνωστος σε εμένα, στην αρχή δεν ήθελε να μου πει την τιμή γιατί ντρεπότανε...
    Οπότε τυχαία είδα σε γειτονικό site το παρακάτω το οποίο και τίμησα...
    Κόστος και για τα δύο μαζί συν το ρολό πλέγμα <25 ευρώ.
    Όσο και να κρατήσει κέρδος θα έχω...

1_Easy-Resize.com.jpg
    2_Easy-Resize.com.jpg
    3_Easy-Resize.com.jpg

To be continued...

2. George Kouth

George Kouth PB Member

Ωραία η ιδέα σου, περιμένουμε και άλλες πληροφορίες και φωτογραφίες εν πορεία της κατασκευής!

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αν δεν κανω λαθος αυτη η κατασκευη ειναι για μινι φυτωριο, σωστα?

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ναι την πουλάνε για μίνι φυτώριο, χειμερινή φυτοπροστασία με 10 ευρώ στα jumbo. Καλή ιδέα είναι για 1-2 κλουβιά.

5. TZANNSPY

TZANNSPY PB New Member

Όπως γράφω, είναι clopy-paste η ιδέα μου...
    Αυτό που μένει είναι να προσαρμώσω το πλέγμα αυτό το πράσινο (σύρμα+πλαστικό) ή να βάλω κουνελόσυρμα...
    Θα δω... Δεν μπορώ να τεντώσω όσο ήθελα το πλέγμα...

yeap...

Ακριβώς έτσι...
    Υπάρχουν και μεγαλύτερες για 4-5 ζευγαρώστρες/κλουβιά το ένα πάνω στο άλλο...
    Αυτή που έχω με μικρή αλλαγή στο φτιάξιμο της παίρνει και 3 κλουβιά, απλά το πλαστικό δεν θα καλύπτει ολόκληρη την κάτω κλούβα...

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 12 Οκτ 2016
  6. maria p

Θα αφαιρέσεις εντελώς το πλαστικό; Δεν θα το ξανά βάλεις για τους χειμερινούς μήνες;

7. TZANNSPY

TZANNSPY PB New Member

Όχι, δεν θα το βγάλω... Αφού έχει πόρτα μπροστά που ανοίγει/κλείνει...

8. George Kouth

George Kouth PB Member

Κουνελόσυρμα για να είσαι 100% σίγουρος, θα έλεγα. Το πράσινο πλαστικό δεν θα είναι λίγο άσχημο;
    Βέβαια ότι θες, θέμα γούστου είναι.

9. maria p

Άρα το νάϋλον θα είναι πάνω από το πλέγμα. Δεν νομίζω τότε ότι έχει μεγάλη σημασία που δεν μπορείς να το τεντώσεις.
    Μόνο από μπροστά που για μεγάλα διαστήματα σχετικής καλοκαιρίας θα έχεις ανοικτό το νάϋλον, κοίτα να το τεντώσεις καλά.

10. TZANNSPY

TZANNSPY PB New Member

Το πράσινο είναι πιο όμορφο και του πηγαίνει αφού όλη η κατασκευή είναι πράσινη...
    Αλλά δεν μπορώ να το τοποθετήσω όπως θα ήθελα και ίσως πάω σε κουνελόσυρμα για ασφάλεια...

11. maria p

Και πως θα πατεντάρεις, να ανοιγοκλείνει μπροστά ώστε να βγαίνουν τα κλουβιά;

12. TZANNSPY

TZANNSPY PB New Member

Ναι, γιατί πες ότι θελήσω να το βγάλω τελείως, να υπάρχει μια ασφάλεια...

Η μία λύση είναι κάπως έτσι:
    11705237_891351324247215_2454901285468381447_n.jpg

Να μην είναι σταθερό/καρφωμένο στον τοίχο αλλά σαν καπάκι...
    Η άλλη λύση είναι να βιδωθεί σταθερά στον τοίχο σαν ραφιέρα/βιβλιοθήκη και το μπροστινό τμήμα του να αφαιρείται σαν πόρτα...

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 12 Οκτ 2016
  13. maria p

Ωραίες και οι δύο λύσεις.
    Σ' αυτή την δεύτερη, θα μπορούσες την πόρτα ας πούμε, να την προετοιμάσεις σε πηχάκια, ώστε να τεντώσει καλά και το πλαστικό πλέγμα και να μην προσπαθείς να το τεντώσεις στην υπάρχουσα κατασκευή.

14. TZANNSPY

TZANNSPY PB New Member

Μαρία δεν με προβληματίζει τόσο η πόρτα, που σε αυτή την περίπτωση θα είναι ένα κομμάτι,πλαίσιο, τελάρο κτλ αλλά το να τεντώσω όμορφα το πλέγμα πάνω στην κατασκευή...
    Θα δείξει...

15. maria p

Όσο μου επιτρέπουν οι μαστορικές μου ικανότητες :) σκέφτομαι μια που το φτιάχνεις, αν έβαζες εξ αρχής και την σήτα που χρειάζεσαι για κουνούπια, σφήκες και μύγες και έστρωνες πλέγμα και σήτα σε τελάρα για όλα τα μέρη πλην της πλάτης, θα έστρωνε καλύτερα η κατασκευή σου και θα είχες λύσει όλα τα θέματα που σε απασχολούν καθ' όλο το έτος.

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Μια ερώτηση.. Για το κρύο του χειμώνα έχεις καταλήξει στο νάυλον? Γιατί??

*Πολύ όμορφη κατασκευή!!! Είσαι σε εξαιρετικά καλό δρόμο! Keep going!! :thumbsup:

17. TZANNSPY

TZANNSPY PB New Member

Ναι, για το κρυο, τις βροχες οταν δεν θα πέφτουν κάθετα, την έξτρα προστασία μαζι με το πλέγμα για τα αρπακτικά, την καθαριότητα του χώρου και την εμφάνιση...

18. George Kouth

George Kouth PB Member

Σίτα για τα έντομα το καλοκαίρι θα βάλεις; Εγώ καλύτερα θα έβαζα μια, σαν αυτές που έχουμε και στα παράθυρα ας πούμε.

19. eva vrs

eva vrs PB Member

Σιτα θα ήταν καλό να υπάρχει μόνιμα. :)

20. George Kouth

George Kouth PB Member

Ναι όντως απλά το καλοκαίρι το ανέφερα γιατί είναι η πιο σημαντική εποχή. Άλλωστε εάν βάλει την σίτα στο πλέγμα δεν πιστεύω και δεν χρειάζεται να την ξαναβγάλει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...