Προστατευτικά κλουβιά για αρπακτικά

Συζήτηση με θέμα Προστατευτικά κλουβιά για αρπακτικά, που ξεκίνησε από apistolos, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 18 Απρ 2016.

Deukalion
Best Answer Deukalion, 18 Απρ 2016
Αν έχεις κανονικό κλουβάκι,υπάρχει έτοιμο προστατευτικό http://www.petsamolis.gr/photos/showone_pages/626/3767626.jpg που το πουλάνε σχεδόν... Ολόκληρο το Post
  1. apistolos

apistolos PB New Member

Καλησπέρα. Γνωρίζετε αν υπάρχουν έτοιμα προστατευτικά κλουβιών από τα αρπακτικά-έντομα στα πετ σοπ? Ρωτάω γιατί δεν το "χουμε" όλοι με τις ιδιοκατασκευές που έχω δει κατά καιρούς και θέλω να προστατεύσω οπωσδήποτε τα καναρίνια μου πριν τα βγάλω έξω...

2. Best Answer:
    Post #319566 by Deukalion, 18 Απρ 2016
  3. Θανος Κ.

Θανος Κ. PB New Member

Δεν γνωρίζω κάτι επι του θέματος..αλλά γιατί δεν κάνεις τον κόπο να πάς να ρωτήσεις;

4. Deukalion

Deukalion Daily Active Member

Ψήφοι: 1
    Αν έχεις κανονικό κλουβάκι,υπάρχει έτοιμο προστατευτικό http://www.petsamolis.gr/photos/showone_pages/626/3767626.jpg που το πουλάνε σχεδόν παντού.(15-20 ευρώ)

την σίτα θα την προσαρμόσεις μόνος σου στο πλαίσιο του προστατευτικού.Νομίζω είναι πιο οικονομικό να αγοράσεις απο ρολό(με το μέτρο)παρά αυτές με το σκρατς.

Deukalion, 18 Απρ 2016
    Best Answer
  5. apistolos

apistolos PB New Member

Ναι αυτό το έχω δει, αλλά μου φάνηκε λίγο ψεύτικο...
    Στο μαγαζι που συνηθως πάω δεν είχε απόθεμα και δεν ειχα χρονο να κοιταξω και αλλου...τεσπα, θα το ψαξω

6. Deukalion

Αν θές την γνώμη μου,είναι λίγο ψεύτικο και φαντάσου πως το χρησημοποιώ,τουλάχιστον μεχρι να αγοράσω άλλη μία ζευγαρώστρα και να φτιάξω το δικό της προστατευτικό.
    Νομίζω οτι σε σχέση με το εμπόριο η μόνη αξιόπιστη λύση είναι handmade για αυτό και θα σου πρότεινα αν θές να μπείς σε λεπτομέρειες μήπως και βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει.
    Εγω προσφέρομαι.

7. apistolos

apistolos PB New Member

Σ' ευχαριστώ πολύ...Κι εγω κοιτώ στο forum διαφορες ιδέες..Έχω κι ένα γνωστό που πιάνουν τα χέρια του σ' αυτά και κάτι θα κάνω...Πάντως μετά από αυτό που έπαθε ένας φίλος προχθές με προβλημάτισε αρκετά και πλέον μέχρι να κάνω κάτι έχω τα πουλια μερα-νυχτα μεσα..Είχε ζευγαρώστρα έξω στον 3ο όροφο πολυκατοικίας μέσα στη Θεσ/νικη και το πρωι βρήκε την καναρα "σφαγμενη" να κρέμεται έξω απ' το κλουβί...Και μόλις είχε κάνει το 6ο αυγουλάκι η καημένη...

8. Deukalion

Εδώ https://petbirds.gr/threads/Εξωτερική-κλούβα-προστασίας.26746/ εύκολο και γρήγορο,εσύ δεν χρειάζεται να βάλεις ξύλινες γωνίες ή χερούλια.
    Προσέχεις την ελαστικότητα του υλικού με το μήκος του,τον κενό χώρο για μπανιέρες ή φωλιές και τέλος οπωσδήποτε πλέγμα και απο κάτω.Έχω δεί σε μπαλκόνια το πλέγμα κομμένο σαν χαρτοκιβώτιο και απευθειας βιδομένο στον τοίχο......αντιαισθητικό κάργα αλλά έχει αποτέλεσμα.

9. apistolos

apistolos PB New Member

Ναι, το είδα αυτό, κάπως έτσι το φανταζόμουνα κι εγώ...σαν ντουλαπάκι.

10. apistolos

apistolos PB New Member

Τελικά έφτιαξα αυτό...Πήρα προστατευτικό κλουβιού και προσάρμοσα πάνω του μεταλλική σίτα. Ελπίζω ν' αντέξει σ' ενδεχόμενη επίθεση...

Συνημμένα Αρχεία:

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Με τι το κρέμασες στον τοίχο; Από την ασφάλεια του κρεμάσματος θα εξαρτηθούν όλα.

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

13. apistolos

apistolos PB New Member

Με δύο καρφιά απο αυτα που σχηματίζουν γωνία...Δε ξερω πως τα λένε..Αν παρατηρήσεις τη φωτογραφία φαινονται

14. George98

George98 PB Active Member

Φίλε νομίζω πως είσαι κομπλέ... δεν θα έχεις πρόβλημα απο τίποτα !

15. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Πίστεψε με θα χεις το κεφάλι σου ήσυχο πλέον. Έχω φτιάξει σε όλα τα κλουβιά μου το ίδιο εδώ και χρόνια. Ξόδεψα πολλά χρήματα, γιατί έχω πολλά κλουβιά, αλλά ησύχασα Το μόνο πρόβλημα είναι το βαλε-βγάλε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...