Προστασια απο αρπακτικα

Συζήτηση με θέμα Προστασια απο αρπακτικα, που ξεκίνησε από steliosagk, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 14 Αυγ 2009.

1. steliosagk

steliosagk PB New Member

Καλησπερα...

Θελω να ρωτησω το εξης:
    Αν σκεπασω το βραδυ το κλουβι με ενα σεντονι, θα ειναι προστατευμενο απο τα αρπακτικα;;;

Υ.Γ. αυτο θα ειναι προσωρινο μεχρι να παρω σιτα.

2. fragos

fragos PB Member

τα πουλια που ακριβως τα εχεις?

3. steliosagk

steliosagk PB New Member

Σωστο κι αυτο...
    Στο μπαλκονι το εχω, σε μια ζευγαρωστρα. Σε ενα ραφι ενος stand που εχω κατασκευασει. Ενα καναρινι ειναι.
    Απ'οτι ξερω, στη γειτονια μου εχουμε μονο κουκουβαγιες. Αλλα δεν αποκλειω το γεγονος να υπαρχει και κανενα γερακι!

4. fragos

fragos PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 17 Ιουλ 2016
  5. steliosagk

steliosagk PB New Member

Τις εχω δει αυτες τις κατασκευες... κατι τετοιο εκανα κι εγω αλλα λειπει η σιτα προς το παρον.

Το σεντονι θα το βγαζω πολυ νωρις... στις 6:00 το πρωι! Κανει δουλεια λοιπον;;; Θα το προστατευσει;;;

6. fragos

fragos PB Member

πιστευω ναι,οχι πως δεν θα μπορει να το βγαλει το σεντονι αλλα αν δεν το βλεπει το πουλι δεν θα κανει επιθεση.(πιστευω)

7. steliosagk

steliosagk PB New Member

thanks...

με την πρωτη ευκαρια παντως θα βαλω και τη σιτα.

8. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Υπαρχει πιθανοτητα να το βαλεις μεσα,ωσπου να βαλεις την σιτα;;

Το βραδυ σιγουρα εχει πιο χαμηλη θερμοκρασια απο την ημερα,αλλα τωρα καλοκαιρι φοβαμαι μην ζεσταθει λιγο παραπανω...

9. steliosagk

steliosagk PB New Member

Υπαρχει πιθανοτητα να το βαλω μεσα... δεν υπαρχει προβλημα. Αλλά δε νομιζω να ζεσταθει... εξαλλου η μια πλευρα που βλεπει προς τον τοιχο (απο τον οποιο απεχει περιπου 5-7cm), ειναι ανοιχτη. Αεριζεται απο εκει. Επισης μεχρι τις 6:30 το πολυ θα το εχω ξεσκεπασει.

10. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

11. koskos

koskos PB New Member

προσεχε και πολυ νωρις το πρωι τα αρπακτικα κανουν επιθεσεις γιατι ειναι πεινασμενα

12. steliosagk

steliosagk PB New Member

Γενικα ποιες ωρες επιτιθενται;;;
    Μιλαω για κουκουβαγιες, ισως και γερακια! Απο τα άλλα δεν εχουμε εδω...

13. fragos

fragos PB Member

οι κουκουβαλιες επειδη ειναι νυχτοβιες μαλλον επιτειθονται το βραδυ για τα γερακια και τα αλλα αν ειναι πεινασμενα θα επιτεθουν οποια ωρα ειναι.

14. ΗΣΑΠ

ΗΣΑΠ PB New Member

Λοιπών διάβασε και κλάψε. Από την στιγμή που είδες κουκουβάγια είναι σίγουρο ότι υπάρχουν και σαΐνια έχουν ακριβώς το ίδιο διαιτολόγιο .Οπότε ποτέ δεν ξέρης ποτέ θα γίνει το κακό το μόνο σίγουρο είναι μια μόνιμη προφύλαξη . Προσωρινά μέσα στο σπίτι

15. koskos

koskos PB New Member

εμενα ενα καναρινι μου το εφαγε καρακαξα στις 6.30 το πρωι...

16. xxx

xxx PB New Member

ναι εγώ σεντόνι τους βάζω εδώ και 2 μήνες που είμαι διακοπές και δεν είχα κανένα πρόβλημα!

17. tpag

tpag PB New Member

Κι εμένα καρακάξα γύρω στις 7.00 μου έφαγε ένα καναρίνι που είχα.

18. τουιτι

τουιτι PB New Member

Κωστα κατα τη γνωμη μου αυτες ειναι οι πιο επικινδυνες. ειναι θρασυτατες και κτυπουν παντου ακομη και σε ανοιχτα παραθυρα.και το κυριοτερο ειναι παρα πολλες.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...