Προστασία καναρινιών απο αρπακτικά και το κρυο

Συζήτηση με θέμα Προστασία καναρινιών απο αρπακτικά και το κρυο, που ξεκίνησε από Akisbet, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 16 Οκτ 2014.

1. Akisbet

Akisbet PB New Member

Γεια σας έκανα μια ξύλινη κατασκευή με δυο πόρτες , μια με σίτα για αρπακτικά κ μια με τζάμια πλέξι γκλας για προστασία κ απο το κρύο . Παρακαλώ όταν ανέβουν κ οι φωτο για παρατηρήσεις- επισημάνσεις.

IMG_0274.JPG IMG_0275.JPG IMG_0276.JPG

Αυτά τα τέσσερα τετραγωνάκια ειναι χαρτόνια γιατί κάποιες ώρες της μέρας ο ήλιος περνά μέσα απο το κενό που αφήνουν οι τέντες κ τα έβαλα για να μην ειναι εκτεθειμένα τα πουλακια απευθείας στον ηλιο

2. billdere

billdere PB Member

ωραια κατασκευη.
    Με κοντρα πλακε?

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπράβο σου, καλή κατασκευή για το χειμώνα. Μην ξεχνάς τακτικό ψέκασμα για παράσιτα ειδικά την Άνοιξη και μετά.

4. Akisbet

Akisbet PB New Member

Ναι κόντρα πλακέ ειναι , εχω προμηθευτεί σετριβεν κ τα εχω ψεκάσει όλα ήδη μια φορά , πιστεύω να ειναι εντάξει για το χειμώνα εχω μόνο κάποιες αμφιβολίες μήπως ζεσταίνονται το καλοκαίρι , ίσως τότε ανοίξω κ κάποιες τρύπες στο πλάι κ το χειμώνα να τις κλείνω

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ ωραία και πολύ προσεγμένη πρακτικά. Μπράβο, νοιώθω μια ανακούφιση όταν βλέπω τόσο ενδιαφέρον από κάποιους ανθρώπους.
    Να τα χαίρεσαι τα πουλάκια σου!

6. Akisbet

Akisbet PB New Member

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία, πάντα προσπαθώ να εχουν τα φιλαράκια μου την φροντίδα κ την αγαπη που χρειάζονται !

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Πολύ όμορφη κατασκευή! Γεια στα χέρια σου! Απλά είναι λίγο χειμωνιάτικη... :p Πρέπει να κάνεις κάτι για το καλοκαίρι.. Σίγουρα θα χρειαστείς δίχτυ και σήτα... Αυτή η κατασκευή βγαίνει από τον τοίχο ή είναι μόνιμη??

8. Akisbet

Akisbet PB New Member

Ειναι βιδωμένη στον τοίχο, εχω χρόνο μπροστά μου πιςτευω για να σκεφτώ πως μπορω να την μετατρέψω λίγο έτσι ωστε να μην υπάρχει πρόβλημα το καλοκαίρι !Ναι μια σίτα θα χρειαστει για τα κουνούπια

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Για το καλοκαίρι μπορείς να κάνεις μια μικρή μετατροπή στην αριστερή πλευρά , να αφαιρούνται δύο κομμάτια και να ξανατοποθετούνται με μεντεσέδες τον χειμώνα.

10. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Έξυπνη λύση και όμορφη. Να μας πεις αν είναι και πρακτική.

11. Akisbet

Akisbet PB New Member

Δεν με εχει δυσκολέψει σε κάτι κ πιστεύω ότι κ τα πουλακια αισθάνονται άνετα , όλη μέρα τα ακούω που τραγουδούν! Κάθε δεύτερη μέρα καθαρίζω τα τσόφλια απο τα σπόρια κ θα φροντίσω όταν ζεστάνει ο καιρος να ψεκάζω για ανεπιθύμητους επισκέπτες !

12. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Θα ήταν πολύ καλύτερο να βάζεις στην ταίστρα μια κουταλιά του γλυκού σπόρια ημερησίως και όταν έρχεται η ώρα για τάϊσμα, να πετάς τα υπόλοιπα, και να βάζεις μια καινούργια δόση. Ετσι προσφέρεις στο πουλάκι πάντα την σωστή αναλογία σπόρων και δημιουργείς προϋποθέσεις ,να τους δοκιμάσει όλους. ;)

13. Akisbet

Akisbet PB New Member

Αυτό κάνω για να τους τρώνε όλους , αλλά το ενα καναρίνι κ το καρδερινοκαναρο πετάνε τα τσόφλια τους συνέχεια έξω

14. sakis ok

sakis ok PB New Member

πολυ ομορφη η κατασκευη και εξυπνη!:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...