Προσοχή στα αμύγδαλα!

Συζήτηση με θέμα Προσοχή στα αμύγδαλα!, που ξεκίνησε από rancho papagayo, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 22 Νοε 2008.

1. rancho papagayo

rancho papagayo PB New Member

Όσοι δίνετε στους παπαγάλους αμύγδαλα προσέξτε να μην έχουν βραχεί..όταν βρέχονται αυξάνεται το υδροκυανικό οξύ σε επικίνδυνα επίπεδα..επίσης όσοι δίνετε όσπρια..παρακαλώ με μέτρο διότι μπορεί να προκαλέσουν ανισορροπία ασβεστίου/φωσφόρου..και τέλος τα μαυροφάσολα(kidney beans) πρέπει πάντα να είναι μαγειρεμένα διότι αλλιώς έχουν τοξικές ουσίες

2. lazaros

lazaros PB New Member

Αμυγδαλιά (amygdalus communis)
    [​IMG]Η Αμυγδαλιά, παράγει δυο ποικιλίες. Την ποικιλία με γλυκούς καρπούς (dulcis) και αυτήν με τους πικρούς καρπούς (amaris). Γενικά, τα αμύγδαλα περιέχουν ασβέστιο, χλώριο, κοβάλτιο, σίδηρο, μαγνήσιο και φώσφορο.
    Ιδιότητες:
    Γλυκοί καρποί:
    Τα γλυκά αμύγδαλα, στερούνται αμυγδαλίνης, του πικρού συστατικού των πικραμύγδαλων. Εσωτερικά, χρησιμοποιείται το γαλάκτωμα αμυγδάλων. Είναι γνωστά τα παρασκευάσματα καλλυντικών που γίνονται με το γλυκό αμυγδόλαδο. Φρέσκα τα φύλλα της αμυγδαλιάς, καταπραΰνουν τους πόνους των ελκών, των μωλώπων, των εγκαυμάτων ενώ αφέψημα των φύλλων είναι εξαιρετικό καθαρτικό. Θα πρέπει ωστόσο να αποφεύγεται η κατάχρηση. Τα αμύγδαλα βοηθούν κατά της ναυτίας.
    Πικραμύγδαλα:
    Το γαλάκτωμα πικρών αμυγδάλων βοηθά στις παθήσεις του αναπνευστικού συστήματος αλλά και στη δυσμηνόρροια. Τα πικρά αμύγδαλα έχουν επίσης και ιδιότητες αντισπασμωδικές. Αιθέριο έλαιο πικρών αμυγδάλων συνιστάται κατά της κακοσμίας των ποδιών και των μασχαλών

Η αμυγδαλίνη είναι ουσία που με το νερό και την επίδραση τής εμουλσίνης, μετατρέπεται σε γλυκόζη, αιθέριο λάδι και υδροκυανικό οξύ. Το τελευταίο είναι τοξικό και σε μεγάλη ποσότητα προκαλεί δηλητηρίαση και μπορεί να επιφέρει το θάνατο, όταν η ποσότητα αυτή ξεπεράσει τα όρια ασφαλείας. Σε οδηγούς για τα φαρμακευτικά φυτά, καταγράφεται ότι 50-60 πικραμύγδαλα είναι αρκετά να σκοτώσουν έναν ενήλικα, ενώ για μικρά παιδιά αρκούν 4-6 πικραμύγδαλα. Ο Διοσκουρίδης αναφέρει ότι οι αρχαίοι Έλληνες δηλητηρίαζαν με αυτά τις αλεπούδες.
    Παρόλο που, όπως έχουμε αναφέρει, τα πικραμύγδαλα είναι τοξικά σε μεγάλες ποσότητες λόγω αμυγδαλίνης, εντούτοις είναι και ωφέλιμα σε πολλές περιπτώσεις. Απλώς θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες και τις δοσολογίες, όταν αποφασίσουμε να τα χρησιμοποιήσουμε για θεραπευτικούς σκοπούς και συνάμα να είναι ενήμερος ο προσωπικός μας γιατρός.
    Πάντως το πιο δραστικό αντίδοτο σε περίπτωση δηλητηρίασης με πικραμύγδαλα είναι η ζάχαρη.

3. lazaros

lazaros PB New Member

Δεν πιστεύω να ταίζεται τους παπαγάλους σας πικραμύγδαλα γιατί μόνο έκει περιέχεται η αμυγδαλίνη η οποία μετά μετατρέπεται σε υδροκυανικό οξύ με την επίδραση νερού.

4. rancho papagayo

Εγώ βρίσκω συνέχεια πικραμύγδαλα στα μείγματα που παίρνω...

5. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Της βερσε λαγκα τα μείγματα δηλαδή μπορεί να έχουν πικραμύγδαλα;

6. rancho papagayo

α δεν ξέρω..εγώ δεν αγοράζω..pet foods..παίρνω από μαγαζιά για ανθρώπους.έχω απ το 96 να πάρω τροφές pet.

7. andreasrodos

andreasrodos PB New Member

Τι "μείγματα" έχουν αυτά τα μαγαζιά;

8. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Κωνσταντίνε μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος .Από ότι κατάλαβα παίρνεις π.χ ;Τι τροφές για ανθρώπους παίρνεις;Εκτός από φρούτα και λαχανικά;
    Ευχαριστώ.

9. rancho papagayo

θα σου πω πολύ γενικά γιατι το καθε είδος πχ αναλογα με το αν ειναι ζευγαρι για αναπαραγωγη η pet έχει καπως διαφορετικες ανάγκες...ρυζι,ζυμαρικά,λιναρόσπορο,βρώμη,ηλιόσπορο χωρις τσόφλι,φασολια,αυγά,καλαμποκι,ξηρούς καρπούς,αποξ.φρούτα(ιδιαιτ βερύκοκα),σιτάρι,κριθαρι αλλά βασικά η διαιτά τους είναι λαχανικά κ μετα φρούτα.Γενικώς αναγκαζομαι να τρώω πολυ plain k υγειινά γιατι δεν μπορώ να ετοιμάζω συνέχεια ξεχωριστά γεύματα..πχ το πρωί αντί να φάω corn flakes ktl κόβω φρούτα κ τα μισά τα δίνω στα πουλιά κ τα άλλα τα τρώω εγω..

10. andreasrodos

Εγώ Κωνσταντίνε μπερδεύτηκα.Εφόσον φτιάχνεις μόνος σου το σιτηρέσιο των πουλιών σου,πως βρίσκεις πικραμύγδαλα στα μείγματα που δεν παίρνεις τελικά;

11. rancho papagayo

τα αμύγδαλα κ τα υπόλοιπα nuts δεν τα καλλιεργώ στο χωράφι μου,τα αγοράζω..από κει που θα έπαιρνε κάποιος για να τα καταναλώσει ο ίδιος...είπα οτι δεν παίρνω μείγματα από πετ-σοπ..

12. rancho papagayo

Συνέχεια στα υποτιθέμενα μείγματα με κανονικά αμύγδαλα βρίσκω μέσα πολλά πικραμύγδαλα...αυτό εννοώ

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

:confused:Δικο σου ποστ δεν ειναι αυτο Κωνσταντινε? Η ερωτηση που εχουμε ειναι: σε ποια ειδη μειγματων οπως λες, βρισκεις συνεχεια πικραμυγδαλα?

14. Sissy

Sissy PB Senior Member

οκ! δεν ειδα την απαντηση σου!:)

15. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Ποιά η διαφορά μεταξύ αμύγδαλου και πικραμύγδαλου, και πως μπορούμε με την εξωτερική και μόνο εμφάνιση να αποφύγουμε τα δεύτερα?

16. andreasrodos

Προφανώς εννοείς ότι στα Χ κιλά αμύγδαλα που αγοράζεις από το Χ human-shop βρίσκεις μέσα και Χ γραμμάρια πικραμύγδαλα.Σωστά;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...