Προς αναγνώριση φύλου

Συζήτηση με θέμα Προς αναγνώριση φύλου, που ξεκίνησε από Phantomas, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 3 Δεκ 2015.

1. Phantomas

Phantomas PB New Member

Καλημερα στα μελη.Θα ηθελα να με βοηθησετε να αναγνωρισω λιγο το φυλο του συγκεκριμενου πουλιου που εχω κυκλωσει στις φωτο.Εγω θεωρω οτι εχω 1 αρσενικο και 2 θυληκα και αυτο διοτι.Το μονο που βγαζει τραγουδακι ειναι το αρσενικο.Επισης το αρσενικο μου ειναι ευκολο να το διακρινω διοτι αρχιζει και βγαζει αυτα τα χαρακτηριστικα μαυρα σημαδια στο στηθος που εχουν τα αρσενικα.Επισης το κεφαλακι του αρσενικου ειναι πιο χοντροκομμενο απο τα αλλα 2.Οσον αφορα το αλλο θυληκο,αυτο εχει ηδη την μαυρη γραμμη κατω απο το ματι,αλλα μονο απο το ενα ματι,στο αλλο ματι οχι ακομα.Οποτε μας μενει να καταλαβουμε το τριτο πουλακι.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Phantomas

Phantomas PB New Member

O καιρος περασε και τα μικρα αναπτυχθηκαν περισσοτερο και μερικα χαρακτηριστικα ειναι πιο ευδιακριτα αλλα το ιδιο μπερδεμενα.παραθετω φωτογραφιες.Να σημειωσω πως και τα 3 πουλακια εχουν τις μαυρες λωριδες στο στηθος(χαρακτηριστικο αρσενικων) οπως επισης και τα μαγουλακια τους γινονται σιγα σιγα πορτοκαλι.Ωστοσο το ενα ζεβρακι στο ενα μαγουλο εχει εντονη μαυρη λωριδα το οποιο ομως βγαζει τραγουδι οπως τα αρσενικα.Επισης το ραμφος δν ειναι εντονο κοκκινο,ισως ειναι νωρις?δεν ξερω.

Συνημμένα Αρχεία:

3. Phantomas

Phantomas PB New Member

part 2

Συνημμένα Αρχεία:

4. Phantomas

Phantomas PB New Member

part 3

Συνημμένα Αρχεία:

5. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Όλα αρσενικά είναι. Όλα Pied (παρδαλά) και μερικά black breasted.

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πωλινα, μάθε και σε μας το πως το κατάλαβες. ....

7. Phantomas

Phantomas PB New Member

Ολα κι ολα ειναι 5.Οι γονεις φαινονται σε αυτο το αλμπουμ https://petbirds.gr/media/albums/Τα-παραδεισια-μου.115/ .Τα 3 πουλακια στην φωτογραφια ειναι η πρωτη μου γεννα,δεν εχω αλλα(εκτος των γονεων).Δηλαδη 2+3.Nομιζω πως ολα Pied finch ειναι

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Γιάννη πολύ όμορφα να σου ζήσουν!! τα έχεις μόνιμα έξω??

9. Phantomas

Phantomas PB New Member

Σε ευχαριστω Αλικη.Οχι.Ειναι συνεχεια μεσα.Εκτος κι αν ειμαι σπιτι το μεσημερι και τα βγαζω λιγο εξω να παρουν τον αερα τους :p

10. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Παρακαλειστε να χρησιμοποιειτε το φορουμ αγγελιων, το παρον θεμα προοριζεται για αναγνωριση φυλου.

11. YannisK

YannisK PB Known Member

Πολύ όμορφα ζεμπράκια Phantomas !
    Εφόσον έχουν εμφανίσει τις μαύρες μπάρες στο στήθος πρόκειται για αρσενικά.
    Το σχέδιο παρακάτω, δείχνει τυπικά χρώματα σε pied ζεμπράκια, αρσενικό αριστερά, θηλυκό δεξιά

12. Phantomas

Phantomas PB New Member

Κυριε Γιαννη ναι γνωριζω για τις μαυρες γραμμες στο στηθος αλλα με μπερδεψαν τα μαυρα ''δακρυα'' κατω απο τα ματια

13. YannisK

YannisK PB Known Member

Δηλαδή τι σε μπέρδεψε στα ''δάκρυα'' ;

14. Phantomas

Phantomas PB New Member

Καταρχην δεν ηξερα καν οτι λεγονται pied και ποια ειναι τα χαρακτηριστικα τους.Οσον αφορα τα δακρυα νομιζα οτι μονο τα θυληκα εχουν σκεπτομενος τα zebra finches.

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Να μην το κάνεις αυτό Γιάννη μου γιατί θα σου κρυώσουν και θα έχεις άλλα μετά! Εγώ για την υγεία τους στο λέω! ;)

16. Phantomas

Phantomas PB New Member

Καλυτερα που μου το ειπες Αλικη.Εχεις δικιο.Θεωρουσα οτι σαν πουλια κι αυτα θελουν τον καθαρο αερα τους.Αλλα ας αποφυγουμε και καμια ιωσουλα.δεν πειραζει :p

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Κρύωμα, ίωση όπως θες πες το.. απλά αν τελικά αποφασίσεις να τα έχεις μόνιμα έξω γιατί όντως θέλουν τον αέρα τους να τα βγάλεις από τον Σεπτέμβρη σε χώρο προστατευμένο από αέρα, βροχή και αρπακτικά και να τα έχεις μόνιμα εκεί! ;)

18. YannisK

YannisK PB Known Member

Zebra finch είναι αλλά μετάλλαξη pied. Απλά το αναφέρω για να μην μπερδευτεί κάποιος.
    Τα κλασικά ζεμπράκια (τα αρχέγονα) παρουσιάζουν το δάκρυ πάντα, ανεξάρτητα από το φύλο, συνεπώς το δάκρυ δεν είναι κριτήριο διαχωρισμού.

Στα pied όμως το δάκρυ ίσως απουσιάζει στο ένα μάγουλο ή και στα δύο αφού υπάρχει η πιθανότητα να έχε επικρατήσει το άσπρο (χαρακτηριστικό των pied).

19. Phantomas

Phantomas PB New Member

Πολυ ενδιαφερον.ευχαριστω!!!

Αλικη με τιποτα δν τα βγαζω μονιμα εξω :p

Μοιραστείτε

Φόρτωση...