Προληπτικη χρηση αλοης στα πτηνα

Συζήτηση με θέμα Προληπτικη χρηση αλοης στα πτηνα, που ξεκίνησε από Q-Ariel, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 19 Μαϊ 2014.

1. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

Καλησπερα σας!
    ειχα διαβασει οτι η αλοη κανει καλο για πτηνα που ισως εχουν προβλημα στο συκωτι τους κι εχουν καποιες πρασινωπες κουτσουλιες.
    Ετσι λοιπον πηρα αποξηραμενη αλοη απο το βιολογικο. Να την κανω οπως το τσαι βοτανων και καθε ποτε να τη χορηγω?

2. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Γιώτα δεν έχω ακούσει για παρόμοια χρήση , σαν τσάι . Εγώ γνωρίζω για την χρήση τζελ ή χυμού διατροφικά ... καλή συνέχεια .

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Καπου ειχα διαβασει οτι μαυριζει τις κουτσουλιες των πουλιων. Δεν εχω ακουσει να κανει κακο αλλα καλυτερα να μην κανεις πολυ συχνη χρηση της αν δεν εισαι σιγουρη.

4. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

ειχα διαβασει για το αλοε ντετοξ αλλα δυστυχως δεν το βρηκα...ετσι πηρα αποξηραμενη. Δηλαδη να μην τη χρησιμοποιησω?

5. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Γιώτα υπάρχουν πολλά σκευάσματα σε διαδικτυακά φαρμακεία κλπ. Εάν θυμάμαι καλά ένα πολύ καλό σκεύασμα ονομάζεται ¨ lilly of Dessert ¨ γενικότερα όμως να περιέχει καθαρό χυμό αλόης ή τζελ με καθαρότητα 97% (;) και πάνω

6. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

παω σε βιολογικα συνεχεια απλα δε βρηκα καποιο καλο...θα κοιταξω διαδικτυακα τοτε οπως το περιμενα να γινει...ευχαριστω πολυ!

7. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

Καλησπερα σε ολους,
    Αγορασα το συγκεκριμενο σκευασμα αλοης για το καναρινι μου επειδη ειχα διαβασει στο φορουμ πως ειναι καλο για το συκωτι του, καθως εχω παρατηρησει κατα καιρους πρασινωπα περιττωματα.
    Ποια ειναι η γνωμη σας και τι δοσολογια μου προτεινετε;
    http://www.healthyme.gr/a/products/1203-aloe-vera-juice-detox-500ml

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Έχω ενώσει το σημερινό θέμα σου με ένα όμοιο που είχες κάνει πριν από καιρό, για να συγκεντρωθεί η συζήτηση σε ένα μέρος.

9. Deukalion

Deukalion Daily Active Member

Πληροφορίες,γενικές,έχει στο τέλος αυτού του άρθρου https://petbirds.gr/articles/Ασθένειες-συκωτιού-των-πουλιών-Λιπώδες-ήπαρ.250/,εγω θα ξεκινήσω με γάλα γαιδουράγκαθου και ίσως αργότερα να δοκιμάσω με αλόη.Αν θές πές μας πόσο σου κόστισε και ανέβασε μερικές φωτογραφίες με την κοιλιά και τις κουτσουλιές.
    Εύχομαι καλή τύχη!

10. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

γαλα γαιδουραγκαθου καποιας συγκεκριμενης μαρκας?
    προθεση μου ηταν να ανεβασω φωτογραφιες με κοιλια και πατο κλουβας καιρο τωρα αλλα εχω ενα θεμα υγειας και δεν μπορεσα να τα καταφερω.ελπιζω συντομα να μπορεσω.

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ναι αυτό
    γιατί είναι το μόνο που δεν είναι σε διάλυμα αλκοόλης.

12. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

εχω τετοιο αλλα νομιζω εχει αλκοολη...
    http://www.avogel.gr/product-finder/avogel/milk_thistle_tinct.php

13. maria p

Αυτό που σου έβαλα είναι της nuture's plus και δεν έχει αλκοόλη στα σίγουρα, ψαγμένο.:)

14. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

οποτε να μη του δωσω την αλοη;την εψαχνα τοσο καιρο...

15. maria p

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Η δική μου απάντηση αφορούσε το γαϊδουράγκαθο όχι την αλόη. Δεν έχω υπόψιν μου σκεύασμα αλόης, διαφορετικά ευχαρίστως θα σου έλεγα.

16. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

επειδη μου προτεινανε παραπανω να αρχισω με το γαιδουραγκαθο αντι της αλοης για αυτο το ρωταω αυτο.
    θα προσπαθησω αυριο να βγαλω τις φωτογραφιες, τις ανεβαζω εδω και μου λετε τοτε. ευχαριστω!

17. Deukalion

Ariel αν εννοείς εμένα,δεν σου πρότεινα να αφήσεις την αλόη,απλά εγώ θα ξεκινήσω με γάλα γαιδουράγκαθου την Δευτέρα για αυτό και το είπα.

18. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

προληπτικα το χορηγεις;

19. Deukalion

20. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

το καημενο...καλη τυχη!να σαι καλα που νοιαστηκες....
    σπορακια versele laga, μιγμα φρουτων ,multi vitamin,oro bath, μηλοξυδο και και και
    γενικα το προσεχω πολυ γιατι σημαινει πολλα για μενα. θα το ειχα παει ξανα σε κτηνιατρο(αυτη τη φορα σε καποιον προκοπης γιατι ο προηγουμενος ηταν τραγικος απλα) αλλα ειμαι καθηλωμενη σπιτι και περιορισμενη απο χριστουγεννα οποτε προσπαθω να προλαβω μονη μου τα χειροτερα. σας καληνυχτω προς στιγμην και επανερχομαι αυριο!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...