Προετοιμασία για έκθεση καναρινιών χρώματος

Συζήτηση με θέμα Προετοιμασία για έκθεση καναρινιών χρώματος, που ξεκίνησε από atreas, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 2 Σεπ 2016.

1. atreas

atreas PB New Member

Καλησπέρα σε όλα τα μελη.θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από τους Πιο εμπειρους στο χώρο των εκθέσεων μιας και θα ασχοληθώ πρώτη χρονιά φέτος με εκθεση καναρινιων αλλά ασχολουμε αρκετά χρόνια με τα Καναρινια.έχω κάποιες ερωτήσεις:
    1) πως προετοιμάζουμε τα πουλιά μας πριν την εκθεση,πια βήματα ακολουθούμε ?
    2)ποτέ τα τοποθετούμε στα έκθεσιακα κλουβακια τους
    3)τι πρέπει να προσέξουμε και οτι Άλλες πληροφορίες θα μας βοηθησουν.να προσθέσω ασχολουμε με Καναρινια χρώματος

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Συμπτωματικά και με αφορμή παρόμοιες απορίες έχω ετοιμάσει μια ολοκληρωμένη κατά τη γνώμη μου τοποθέτηση στην απορία σου.
    Θα χρειαστεί να περιμένεις λίγες μέρες για να τη διαβάσεις.

3. atreas

atreas PB New Member

Ωραία θα περιμένω νεότερη ενημέρωση σας εδώ περί του θέματος ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία: 2 Σεπ 2016
  4. misalouris

Μια και θα περιμένουμε λίγο.... και μαζί με τις ευχές για καλή δύναμη στα σχέδιά σου......
    Πες μας αν θέλεις...
    Τι καναρίνια σκοπεύεις να στείλεις στις εκθέσεις?
    Πόσα χρόνια ασχολείσαι με τα συγκεκριμένα πουλιά?
    Έχεις εμπειρία από εκθέσεις άλλων πτηνών?

5. atreas

atreas PB New Member

Μπήκα πρόσφατα σε σύλλογο μιας Και δεν είναι πολύς καιρός που δημιουργήσαμε τον ΦΟΠ Βορείου Αιγαίου.δεν έχω εμπειρία από άλλες εκθεσεις σαν συμμετοχη απλά έχω πάει μόνο σαν θεατής στην παναττικη.φέτος οργανώνουμε την πρώτη μας εκθεση στο νησί μου την Χίο και θα λαβω μέρος εκεί για αρχή.εκτρεφω αχατες τοπαζιο κόκκινα Μωσαικα ,Ιζαμπέλ και σατινε αυτά τα πιρα πέρσυ και ασχολουμε με αχατες κοκκινους εδώ και 3 χρόνια.

6. misalouris

Αν θες μπορείς να μας συστηθείς εδω https://petbirds.gr/threads/Εκτροφείς-Καναρινιών-Μέλη-του-petbirds.24823/
    Επίσης αν θέλεις μπορείς να μας παρουσιάσεις αυτά τα όμορφα καναρίνια εδώ https://petbirds.gr/forums/Γενικά-για-Καναρινια.20/?prefix_id=24

7. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

1) Αρχικός έλεγχος πουλιών.
    2) Καθαριότητα.
    3) Εκπαίδευση.
    Αυτα τα τρία σημεία είναι οι κυρίως άξονες που πρέπει να γίνουν κατανοητοί σε όλο τους το εύρος, ώστε ο εκτροφέας να παρουσιάσει στην έκθεση πουλιά που να έχουν πιθανότητες διάκρισης. Η τουλάχιστον, να μην κατηγορεί αργότερα τον εαυτό του για τυχόν αποτυχία τους.

Σύντομες επεξηγήσεις.
    1) Ελεγχος και προσοχή στο σωστό ράμφος. Στα υγιή και καθαρά πόδια.Στα πιθανά σπασμένα φτερά που χαλούν την γενικότερη εικόνα του πτερώματος.
    2) Πλύσιμο με τα κατάλληλα (νόμιμα) υλικά , ιδιαίτερα σε ποικιλίες χρώματος που είναι πολύ ευαίσθητες π.χ Λευκά.
    3) Τοποθέτηση σε κλουβάκια εκπαίδευσης. Τα κλουβάκια τοποθετημένα στο ύψος των ματιών και συχνή διέλευση γνωστών και αγνώστων ατόμων στα πουλιά. Τοποθέτηση αδιαφανών στοιχείων στο υψος των ματιών των πουλιών, ώστε να υποχρεώνονται σε "κορδωμένη" στάση . Συνήθως 3-4 εβδομάδες είναι αρκετές για να έχουμε καλά αποτελέσματα.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 3 Σεπ 2016
  9. atreas

atreas PB New Member

Όταν λέτε πλύσιμο τι Ενωειται εξηγήστε το λίγο παραπάνω.και όταν λέτε τοποθέτηση αδιαφανών υλικών τι Ενωειται ?

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 3 Σεπ 2016
  10. mgerom

- Ολα τα πουλάκια πρέπει να πλένονται στο χέρι 2 μέρες πριν τον εκθεσιασμό τους και να στεγνώνονται με ιδιαίτερη προσοχή. (Υπάρχει υλικό στο διαδύκτιο γύρο απο το θέμα.)

- Στην πρόσοψη του κλουβιού εκπαίδευσης, τοποθετούμε ένα κομμάτι πλεξιγλάς (ή χαρτόνι) αδιαφανές . Προσέχουμε να φτάνει μέχρι το ύψος των ματιών του πουλιού σε όρθια στάση . Ετσι , για να δεί τα συμβαίνοντα εξω απο το κλουβάκι του είναι υποχρεωμένο να στέκεται ορθιο και να εκτείνει και τον λαιμό κάποιες φορές.Μετά απο μερικές μέρες ,ακόμα και χωρίς το "εμπόδιο" ,αποκτά την συνήθεια να ελέγχει τον χώρο γύρο απο μια τέτοια περίπου θέση . Πράγμα σημαντικό κατά την ώρα της κρίσης.

Τελευταία επεξεργασία: 3 Σεπ 2016
  11. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Νομίζω ότι αυτό το άρθρο
    https://petbirds.gr/articles/Καθαρισμός-φτερώματος-καναρινιών.371/
    περιέχει αρκετές πληροφορίες για τον καθαρισμό του φτερώματος κύριε Μάκη.

12. misalouris

Ασφαλώς και θα το κάνω.
    Συγχωρέστε μου το λάθος και την επανάληψη... πολλά ανοιχτά μέτωπα... δε βοηθά και η ηλικία.
    Ευχαριστώ.

13. atreas

atreas PB New Member

Ωραία πρόσθεσα και κάποιες φοτο από τα καναρίνια μ δεν ξέρω αν φενονται όμως καλά γιατί έχω χαμηλώσει πολύ την ανάλυση

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

15. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Φοβερο αυτο με το αδιαφανες κομματι για τη σταση του σωματος. Πρωτη φορα το ακουω!

Κυριε Μακη ειστε θησαυρος και χαιρομαι τοσο πολυ που μοιραζεστε απλοχερα τις γνωσεις σας!

16. mgerom

Σ' ευχαριστώ Μιράντα.
    Στο λίνκ εδώ, μπορείτε να δείτε αρκετά πράγματα που αφορούν τις ΚΡΙΣΕΙΣ των καναρινιών χρώματος.

17. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ποσα πραγματα μαθαινουμε καθημερινα για τα πουλια ε.. και καποιοι μας λενε τρελους επειδη αγαπουμε και αφιερωνουμε χρονο για αυτα.

18. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

19. atreas

atreas PB New Member

Άμεση ανταπόκριση θα το διαβάσω με υπομονή Ευχαριστώ

20. misalouris

Έπεσες στην περίπτωση.
    Προετοιμαζόταν περισσότερο από μήνα...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...