Προετοιμασία αναπαραγωγής ζεμπρακιών

Συζήτηση με θέμα Προετοιμασία αναπαραγωγής ζεμπρακιών, που ξεκίνησε από giann, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 25 Μαρ 2009.

1. giann

giann PB New Member

Καλησπέρα
    Θα ήθελα να ρωτήσω πέρα από την κανονική τροφή,αυγοτροφή και σουπιοκόκκαλο που δίνω,τι συμπληρώματα διατροφής χρειάζεται ένα ζευγάρι ζεμπράκια για αναπαραγωγή?
    Πολυβιταμινες?Προτείνετε κάποια επώνυμη εταιρία που θεωρείτε καλύτερη?
    Κάποια συγκεκριμένη βιταμίνη?
    Ασβέστιο επιπλέον χρειάζεται εκτός του σουπιοκόκκαλου?
    Κάτι άλλο?

2. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Καλησπερα!Εγω προσωπικα το σουπιοκοκαλο τους το εχω παντα κι εκτος αναπαραγωγης!Αυγοτροφη για την προετοιμασια και στο νερο τους βαζω 1 φορα το μηνα για 5 μερες,5 σταγονες σε μια κανονικη ποτιστραΠΡΟΣΟΧΗ:Το νερο το αλλαζουμε καθημερινα!Η βιταμινη ειναι της Bogena Multi-vit για κανρινια και τροπικα πουλια!Κανει για τα ζεβρακια;))
    Καλη επιτυχια

3. giann

giann PB New Member

Εγώ πήρα για πολυβιταμίνη την Bogena Multi-vit για καναρίνια και εξωτικά πουλιά(αυτή με το κόκκινο καναρίνι φωτο στο κουτάκι)καλή είναι?προτείνεται κάποια άλλη?γενικά χρειάζεται κάτι άλλο?

4. efi

efi PB New Member

Αυτη που σου λεει και η Νικη δλδ πηρες! Κ εγω αυτη εχω και για τα καναρινια και για τα παραδεισια μου και ειμαι αρκετα ευχαριστημενη και στη φαση πτερορροιας αλλα και τωρα στην αναπαραγωγη.Οσο για την προετοιμασια Γιαννη εγω δεν ειχα βαλει καθολου αυγο μιας και με μια απλη δοκιμη που εκανα ουτε που το πλησιασαν και σουπιοκοκκαλο τους εχω και εγω ολο το χρονο οπως και η Νικη...Δε νομιζω οτι χρειαζεται κατι ιδιαιτερο μιας και ειναι απο τα πουλακια που ζευγαρωνουν σχετικα ευκολα...Σημερα τα μωρα μου ειναι 2 ημερων και ελπιζω ολα να μου πανε καλα! :) Καλη επιτυχια κ σε εσενα Γιαννη ;)

5. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Η πρωτεΐνη που περιέχει το αυγό είναι απαραίτητη για το τάισμα και τη σωστή ανάπτυξη των νεοσσών αργότερα. Τα ζεμπράκια έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις σε πρωτεΐνη από τα υπόλοιπα πουλιά αλλά αυγό ή αυγοτροφή χρειάζεται πάλι. Τους το δίνουμε από την προετοιμασία έτσι ώστε να το συνηθίσουν και να το δεχτούν πιο εύκολα μετά. Φυσικά και στην προετοιμασία συμβάλει γιατί είναι εξαιρετικά θρεπτικό. Αν δεν τρώνε το αυγό μπορούμε να το δώσουμε τριμένο με λίγους σπόρους μέσα ή να πάρουμε έτοιμη αυγοτροφή για εξωτικά.

6. efi

efi PB New Member

Βασιλη μου ξερω ποσο δικιο εχεις αλλα εγω εκανα προσπαθειες και με βρασμενο αυγο και με αυγοτροφη εμποριου αλλα τιποτα...Η απορριψη ηταν εμφανης:μετα απο 10 λεπτα η αυγοθηκη ειχε κουτσουλιτσες...τι να τα κανω?!

7. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Να επιμείνεις. Πολλές φορές πουλιά που δεν έχουν συνηθίσει κάποια τροφή δεν την δέχονται εύκολα. Η αλήθεια είναι ότι σε ζεμπράκι δεν μου έχει τύχει να μην δέχεται την αυγοτροφή συνήθως τρώνε τα πάντα. Δοκίμασε επίσης μέσα στην αυγοτροφή να έχει σπόρους από το μείγμα τους, πολλές φορές για να τους φάνε δοκιμάζουν και αυγοτροφή και έτσι την μαθαίνουν πιο εύκολα. Μπορείς να τους δώσεις και τριμένο το βραστό αυγό στον τρίφτη(αυτό τρώνε περισσότερο από όλα τα δικά μου, ακόμη και από την έτοιμη αυγοτροφή) Κυρίως τώρα που έχουν μικρά βάζε καθημερινά και ας μην την τρώνε, κάποια στιγμή θα την δοκιμάσουν. Είναι σημαντικό για την ανάπτυξη των μικρών. Είναι βέβαια πλήρως ικανά να μεγαλώσουν τα μικρά τους χωρίς αυγοτροφή αλλά είναι πολύ καλύτερα για τα μικρά να μεγαλώνουν έχοντας τις σωστές βάσεις.

8. efi

efi PB New Member

Ενταξει Βασιλη θα δοκιμασω να τους το τριψω και να το ανακατεψω μαζι με σπορους μπας και ξεγελαστουν και πανε!
    Τωρα για τα μωρα χλωμο το κοβω να ζουν πλεον...Δεν ξερω τι εχει γινει αλλα οσο τα παρατηρω δεν τα ταιζουν πανε και καθονται μεσα στη φωλια εναλλαξ κοιμουνται ή οτι αλλο, αλλα τα μωρα το πρωι που τα τσεκαρα δεν κουνιοντουσαν πια...Τι να πω..2η φορα αποτυχια???

Μοιραστείτε

Φόρτωση...