Προετημασια αναπαραγωγης στα καναρινια

Συζήτηση με θέμα Προετημασια αναπαραγωγης στα καναρινια, που ξεκίνησε από aggel, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 13 Ιουν 2008.

1. aggel

aggel PB New Member

παιδια στο ζευγαρι που εχω για αναπαραγωγη θελω να προετημασω και επειδη δεν ξερω τιποτα σε σχεση μετην προετημασια :Dαν ειναι δυνατον να που πειτε πως να προετημασω:).σας ευχαριστω εκ των προτερων

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

φιλε μου αν διαβασεις μερικα πιο παλια ποστ θα βρεις πολλα θεματα παρομοια με αυτο που ζητας αλλα εγω θα σου ελεγα να μην τα βαλεις για αναπαραγωγη γιατι τωρα μπαινουν οι ζεστες και θα κουρασεις υπερβολικα τα καναρινια σου.

3. osfpellas

osfpellas PB New Member

aggel exei dikio o lizard.παντως αν θελεις τελικα να τα βαλης.βαλτα κοντα για λιγες μερες και οταν τα βαλεις δινετους αυγο βραστο κομενο στη μεση με το τσοφλι

4. valantis1

valantis1 PB New Member

Εμενα η γνωμη μου ειναι να μην τα βαλεις καν για αναπαραγωγη αυτην την περιοδο.
    Σε λιγο θα μπουνε στην πτεροροια και θα ειναι εξαντλητικο για τα καναρινια σου.
    Κανε υπομονη μεχρι την επομενη σεζον.
    Ο χρονος περναει γρηγορα.

5. Kostas21

Kostas21 PB Member

6. lizard

κωστα δεν νομιζω να παιζει σσυμαντικο ρολο η ζεστη αλλα η πτεροροια οπως ειπε και ο βαλαντης γιατι την εποχη της πτεροροιας που ειναι τωρα τα καναρινια ξυνονται για φαντασου να μεγαλωνουν και νεοσσους θα ειναι πολυ κουραστικο.

7. Kostas21

Kostas21 PB Member

Κατα την γνωμη μου οι ζεστη ειναι το μεγαλυτερο προβλημα!Εκτος απο τις ψειρες προκαλειται και εμβρυικη νεκρωση λογω της ζεστης.Τωρα οσο για την πτεροροια ωσπου να αρχισουν τα καναρινια του (πιστευω αν τα εχει σε εσωτερικο χωρο ισως να καθυστερησει η πτερορροια)θα εχουν τελειωσει με την γεννα τους.Οπως και να χει τα πουλια θα ταλαιπωρηθουν η αποφαση ομως αν θα τα βαλεις ειναι δικη σου aggel.

8. lizard

εμβρυικη νεκρωση;Αυτο δεν το ηξερα αλλα για πιο λογο να γινει εμβρυικη νεκρωση απο την ζεστη;Και οι ψειρες μπορει δημιουργηθουν και μεσα στο σπιτι την επαθα εγω στις τελευταιες γεννες.

9. aggel

aggel PB New Member

παιδια σας ευχαριστω για της απαντησεις σας .osfpellas εδω και ενα μιση μηνα τα ειχα σε ξεχωριστω κλουβι διπλαδιπλα και πριν 2 μερες τους ειχα βαλει αυγο.τα καναρνια τα εχω σε εσωτερικο χωρο και πριν απο 2 εβδομαδες ειχα γραψει σε ενα ποστ οτι τα πουλακια μου εδω και περιπου ενα μηνα ειναι ακεφα χανουν πουπουλα και συχνα κοιμουνται και μου ειπαν οτι ειναι περιοδος της πρεροροια και οτι ειναι φυσιολογικο. αλλα τωρα ειναι και παλι μια χαρα ουτε ακεφα ουτε κοιμουνται συχνα και δεν χανουν τοσα πολλα πουπουλα οσο πριν δηλαδη περασαν την πτεροροια η οχι? εχω και ενα love bird και ειναι στο ιδιο δωματιο θα υπαρξει προβλημα?

10. Kostas21

Kostas21 PB Member

Εμβρυικη νεκρωση γινετε φιλε Αρη γιατι υπάρχει πιθανότητα κατα το κλωσσημα των αυγών τα αυγα να βράσουν με αποτέλεσμα να ψοφησουν οι νεοσσοι μεσα στα αυγα.Τωρα το αν δημιουργουνται ψειρες μεσα στο σπιτι ειναι αλλο θεμα.Οπως και να χει η μονη επιλογη που εχει ο aggel αν θελει να ζευγαρωσει τα πουλια του τωρα ειναι να τα εχει σε δροσερο εσωτερικο χωρο.

11. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Γιατί ρε παιδιά τα αυτονόητα πρέπει να τα κάνουμε δύσκολα στην εφαρμογή;;;
    Ο κύκλος των πουλιών έχει ως εξής:
    Άνοιξη - Αναπαραγωγή
    Καλοκαίρι - Πτερόροια
    Φθινόπωρο/Χειμώνας - Συντήρηση
    Γιατί να αλλάξουμε εμείς κάτι από αυτό; Αν τα πουλιά πέρασαν πτερόροια νωρίς έχει έρθει η ώρα για ξεκούραση και συντήρηση. Του χρόνου θα ξαναέρθει η εποχή αναπαραγωγής. Γιατί τόση βιασύνη και άγχος να βγάλουμε πουλιά παρά φύση; Aggel αυτά δεν πανε μόνο σε σένα αλλά σε αρκετούς (όχι μόνο από το forum) που βιάζονται με τα πουλιά και είτε προσπαθούν χειμώνα αναπαραγωγές, είτε καλοκαίρι είτε ακόμη μόλις πάρουν ένα καινούριο πουλί χωρίς να περάσει καν καραντίνα. Χαλαρά παιδιά, δεν είναι μηχανές που βγάζουν πουλάκια, κατοικίδια είναι.

12. aggel

aggel PB New Member

καλα παιδια τελικα το αποφασησα οτι με αυτο που ειπε ο Βασιλης τωρα θα παω να βγαλω αμεσως την φωλια αφου θα τα κουρασω παρα πολυ τοτε θα τα ανπαραξω του χρονου να ειναι καλα και ολα θα γινουν στην ωρα τους. Ευχαριστω βασιλη. το ονομα μου ειναι Αγγελος και θελω να με αποκαλειτε με το ονομα μου

13. Kostas21

Kostas21 PB Member

Μπραβο!Οσο για το ονομα αν μπορεις γραψε στις πληροφοριες σου και το μικρο σου ονομα ετσι ωστε να σε αποκαλουμε Αγγελο.

14. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Sorry για το όνομα αλλά δεν το γράφεις;). Χαίρομαι γιατί πιστεύω ότι πήρες σωστή απόφαση και είμαι σίγουρος ότι και τα πουλιά θα σε ανταμείψουν του χρόνου με σωστές γέννες. Μέχρι τότε διάβασμα και ενημέρωση για να είσαι έτοιμος, και ότι χρειαστείς εμείς εδώ είμαστε:)

15. aggel

aggel PB New Member

παιδια ομως μπορω να τα εχω μαζι ολο το χρονο η να τα χωρισω?ουτως η αλλως ειναι και μικρος πιστευω για αναπαραγωγη γιατι ειναι 8 μηνων μονο και την επομενη σεζον θα ειναι πολυ καλιτερα για αυτα!

16. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Για τα καναρίνια είναι καλύτερα να είναι μόνα τους. Συνήθως βάζουμε τις θηλυκές μαζί σε κλούβες πτήσης και τους αρσενικούς σε ξεχωριστά κλουβιά. Αν τα έχεις μαζί πολύ πιθανόν να αρχίσουν να μαλλώνουν κάποια στιγμή. Όπως και να τα κρατήσεις σε μεγάλα κλουβιά να είναι.

17. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

https://petbirds.gr/threads/Συμπληρώστε-το-Μικρό-σας-Όνομα.1568/ :)

18. valantis1

valantis1 PB New Member

Μπορεις να τα εχεις και μαζι αλλα ο αρσενικος δεν θα κελα'ι'δαει με την παρουσια τις θυληκιας.
    Η γνωμη μου ειναι να τα εχεις χωρια για να χαιρεσαι το κελα'ι'δαει του αρσενικου.

19. osfpellas

osfpellas PB New Member

καλητερα να του ληψη κιολας και ποιο καλα που πηρες αυτη την αποφαση γιατη ειναι μικρος.

20. Rainbow

Rainbow Banned

πουλι που εχει προωρη πτερορια ουτε να σκεφτεσαι οτι μπορει να κανει κατι αναπαραγωγικα,με την πτερορια ξεπυρωνουν,ειναι λιγοτερο δραστηρια,ακεφα χρειαζονται πολυβιταμινες και λιγη αυγοτροφη,πονανε οταν ριχνουν τα φτερα τους

Μοιραστείτε

Φόρτωση...