Προβλημα στα δαχτυλα ενος καναρινιου

Συζήτηση με θέμα Προβλημα στα δαχτυλα ενος καναρινιου, που ξεκίνησε από dim74, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 17 Αυγ 2008.

1. dim74

dim74 PB New Member

γεια σας.αγορασα πριν λιγες μερες ενα καναρινακι και εχει προβλημα στο ενα ποδαρακι του και συγκεκριμενα στα δαχτυλα του τα οποια μοιαζουν ατροφικα και τα μπροστινα αντι να πηγαινουν μπροστα εχουν γυρισει προς τα πισω με αποτελεσμα να το ενοχλουν και να μην μπορει να πατησει καλα.ειναι μονιμα ετσι...δεν ανοιγουν ουτε κλεινουν καθολου...μπορω να κανω κατι?

2. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Μήπως λέω μήπως τα νυχάκια του θέλουν κόψιμο; Και τον ενοχλούν; Τα έχεις κοιτάξει τα νύχια του;

3. dim74

dim74 PB New Member

εννοειται πως τα νυχακια του ειναι κομμενα.εχει προβλημα με τα δαχτυλακια του, τα οποια απλα κρεμονται...και δεν τα κουναει καθολου...

4. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Τότε το πουλάκι θέλει βοήθεια. Καλό θα ήταν να το δει ένας γιατρός:(

5. dim74

dim74 PB New Member

το προβλημα ειναι πως εδω δεν υπαρχει κτηνιατρος ειδικος για πουλια και φοβαμαι πως κατα 99% θα μου πουν πως δεν γινεται τιποτα...οπως μου ειπε και αυτος που το αγορασα αλλα το πηρα επειδη το συμπαθησα...εχω αλλα 5 που ειναι μια χαρα.

6. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Aρα το αγόρασες το πουλάκι με το πρόβλημα. Τότε κατά τη γνώμη μου ή είναι κάποιος τραυματισμός ή μήπως το προβλημά του είναι εκ γενετής. Σίγουρα τα υπόλοιπα παιδιά που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία με τα καναρινάκια θα σε βοηθήσουν.

7. dim74

dim74 PB New Member

απο την μικρη πειρα που εχω μαλλον ειναι εκ γενετης...

8. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Τότε αν είναι εκ γενετής δεν γίνεται τίποτα...:( Βοηθησέ το όσο μπορείς να έχει μία καλύτερη ποιότητα ζωής.

9. dimitris

dimitris PB New Member

φιλε μου μπορεις να μας πεις το χρωμα που εχουν τα δαχτυλα του.
    εαν εχουν ασπρο χρωμα ειναι εκγεννητης εαν ειναι μαυρα ειναι χτυπημα.
    ποτε δεν αγοραζουμε πουλια που ειναι αρωστα η δεν ειναι καλα στην υγεια τους.
    λες οτι εχεις αλλα 5 πουλια ,κριμας δεν ειναι να παθουν και αυτα τιποτα απο μια λαθος αγορα?
    λαθος αγορα λεω γιατι , και το πουλι μπορει να μην γεινει ποτε καλα και να ειναι κριμας τα λευτα και ο αγωνας που κανουμε να το κανουμε καλα,και το οτι ειναι εστια μολυνσης για τα αλλα πουλια μας.

10. dim74

dim74 PB New Member

το χρωμα τους ειναι ιδιο με το χρωμα και των αλλων πουλιων που εχω και ειναι καλα.οσο για την αγορα αυτη που εκανα θεωρω πως δεν ειναι αρρωστο απλα εχει κατι στο ποδαρακι του μαλλον εκ γενετης.οσο για το αγοραζουμε οσα δεν εχουν προβλημα ετσι πιστευα μεχρι που το ειδα...τα λεφτα φιλε δημητρη ειναι το τελευταιο που με νοιαζει...

11. dimitris

dimitris PB New Member

αφου εχει ο ιδιο χρωμα με τα αλλα ειναι εκγεννητης και δεν πιστευω να εχει τιποτα κακο.
    εαν θες και μπορεις να μας βγαλεις μια φωτογραφια να σου πουμε τι μπορεις να κανεις.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...