Προβλημα με τα αυγα, τα παρατησε η καναρα

Συζήτηση με θέμα Προβλημα με τα αυγα, τα παρατησε η καναρα, που ξεκίνησε από κωσ..τας, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 8 Απρ 2009.

1. κωσ..τας

κωσ..τας PB New Member

γεια σας!πριν 2 μερες κοιταξα τα αυγα της καναρας μου με αποτελεσμα αυτη να χαλασει τη φωλια κ να αφησει τα αυγα..το προβλημα ειναι οτι μαλλον τα 2 απο τα 4 αυγα πρεπει να εχουν σπορο.τι λετε να κανω?

2. BISBA

BISBA PB New Member

Με το να κοίταξες τα αυγά αποκλείεται η κανάρα να χάλασε τη φωλιά.
    Κάτι άλλο έγινε.
    Μήπως θέλει να ξαναζευγαρώσει?
    Μήπως υπάρχει υπερβολική ζέστη( αν τα έχεις μέσα)
    Επίσης άλλος ένας σημαντικός παράγοντας για κάτι τετοιο είναι και η ψείρα.
    Με τον αρσενικό πώς τα πήγαιναν.Ποια ήταν η συμπεριφορά του απεναντί της.(πρίν να τα παρατήσει)

Εαν υπάρχει άλλη μάνα βάλτα αλλά πρέπει να συμπίμπτουν οι μέρες.
    Ψάξε να δείς γιατί έγινε αυτό.

3. κωσ..τας

κωσ..τας PB New Member

για το αν θελει να ξανα ζευγαρωσει δεν το ξερω,ηθελε αλλες 4 μερες για να βγουν τα μικρα.ουτε πολυ ζεστη εχει αν κ τα εχω μεσα η θερμοκρασια ειναι κανονικη..δεν ξερω τι να πω...

4. Katerina

Katerina PB Member

Σιγουρα δεν εχει ψειρες η φωλια?συνηθως γι αυτο το λογο τις εγκαταλειπουν...

5. κωσ..τας

κωσ..τας PB New Member

ετσι φαινετε,δεν εχει τιποτα!παντως τα 2 που ειχαν σπορο τα εβαλα σε αλλη μανα..υπαρχει προβλημα που εμειναν 3 μερες σκεπασμενα μονο με το νημα?η θερμοκρασια ηταν πολυ καλη..

6. vasileia

vasileia PB New Member

νομίζω πως αν ήταν έτοιμα να βγούν κ ήτανε τρεις μέρες χωρίς ζέστη δεν θα επηβιώσουνε,είχα παρόμοια εμπειρία με ζεμπράκια κ δε τα καταφέρανε...:(

7. vasileia

vasileia PB New Member

νομίζω πως αυτό το θέμα θα έπρεπε να ήταν στο ''αναπαραγωγή-νεοσσοί καναρινιών'' ,εκεί θα είναι περισσότεροι που ξέρουν για το θέμα κ μπορεί να σε βοηθήσουν καλύτερα

φιλικά πάντα:)

8. κωσ..τας

κωσ..τας PB New Member

τι να πω?θα τα αφησω κανα δυο μερες ακομα κ ελπιζω να τα καταφερουν!σας ευχαριστω ολους

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

ΝΑΙ. Πάγωσαν και σταμάτησε να αναπτύσσεται το έμβρυο που υπήρχε.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...