Προβλημα με μπενγκαλεζο

Συζήτηση με θέμα Προβλημα με μπενγκαλεζο, που ξεκίνησε από Ηλιας παραδεισια, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 30 Ιουλ 2016.

maria p
Best Answer maria p, 30 Ιουλ 2016
Θυμάμαι καλά ότι το θηλυκό ζεβράκι δεν ήταν και πολύ καλά στην υγεία του και πήρες υποτίθεται θηλυκό μπενγκαλέζο; Έβαλες τώρα φωλιά στο θηλυκό με την... Ολόκληρο το Post
  1. Λοιπον πριν μια ωρα ειδα τον μπενγγαλεζο μου να βατευει την παραδεισια μου ενω τα ειχα σε ενα κλουβι μαζι με τον αρσενικο της.Τα εβαλα σε ζευγαρωστρα με φωλια.Θα ειναι σε δροσερο μερος ελπιζωντας γενν

2. Best Answer:
    Post #341754 by maria p, 30 Ιουλ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ψήφοι: 1
    Θυμάμαι καλά ότι το θηλυκό ζεβράκι δεν ήταν και πολύ καλά στην υγεία του και πήρες υποτίθεται θηλυκό μπενγκαλέζο;
    Έβαλες τώρα φωλιά στο θηλυκό με την διαταραγμένη υγεία;

maria p, 30 Ιουλ 2016
    Best Answer
  4. Μα είναι καλα!!!Και τελικα ειπαμε ότι είναι αρσενικο!!!Ο μπενγκαλεζος είναι 3 περιπου μηνων δεν ηξερα ότι ζευγαρωνουν σε τέτοια ηλικια. Το θυληκο περιπου 2 χρονων. Θα τα εχω ακουνιτα μονο αλλαγες τροφης και νερου θα είναι μεσα στο σπιτι μακρια από ζεστη ελπιζω τουλαχιτον να δω επιτελους ζωντανο μορω. Αν δεν τα καταφαιρουν τα μωρα θα τα χωρισω από το θυληκο και τα2 αρσενικα.

5. maria p

Το αρσενικό ζεβράκι τι θα το κάνεις; Μπορεί να τσακωθούν τα δύο αρσενικά Ηλία. Επίσης τώρα που θα φύγεις πως θα προχωρήσεις αναπαραγωγή; Δεν γίνονται όλα μαζί βρε παιδί μου.

6. Το ξερω αλλα δεν θελω να χασω την ευκαιρια και τα αρσενικα χωριστα θα είναι.Και δεν ξερω αν τελικα θα παω.

7. maria p

Εντάξει Ηλία, χώρισε το αρσενικό ζεβράκι κατ' αρχήν Είσαι σίγουρος ότι ζευγάρωναν τα άλλα; Μήπως έτσι νόμιζες;

8. Συγουα τα ειδε και ο αδερφος μου μπροστα μου και για αρκετη ωρα εννοω για να την ζευγαρωση. τον αρσενικο τον χωρισα από την αρχη όταν τα ειδα.

9. maria p

Έχεις βάλει και φωλιά "αμ έπος αμ έργον" ; :)

10. Ε,ε,εεε μετα από κανα 20 λεπτο γιατι ειχε δείξει ενδιαφαιρον στην θηλυκια αλλα ποτε δεν τα "ειδα";)

11. maria p

Τι υλικό τους έδωσες να την στρώσουν; Ξεκίνησαν να στρώνουν;

12. Εδωσα λνατσα με βαμβακι από ότι ειχε η συσκευασια αλλα μονο βαμβακι και χαρτι από κατω πηραν δεν ξερω τον λογοo_O

13. maria p

Ωχ δεν μ αρέσει το βαμβάκι, μπλέκεται στα πόδια τους. Τώρα είναι και Κυριακή αύριο, να έψαχνες για ίνες κοκκοφοίνικα.

Πτερόρροια τα δικά σου δεν περνάνε τώρα Ηλία;

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 5 Αυγ 2016
  14. Ακου εγω ειχα δωσει βαμβακι μερικες φορες στα παραδεισια και ποτε δεν μπλεκτικαν ακομα και με μεγαλα νύχια πριν κοπουν.Και πτερορροια εχουν περασει από πριν λογικα θα γεννηθηκαν νοριτερα από καποια ετσι η δεν παιζει ρολο"???(ετσι να μαθαίνουμε κι εμεις)

15. maria p

Αφού είναι δύο χρονών, δεν μιλάμε για την πρώτη τους πτερόρροια αλλά για την ετήσια. Δεν παίζει πλέον ρόλο πότε γεννήθηκαν.
    Και τα δικά μου την ολοκληρώνουν τώρα αλλά μέσα στην περίοδο πτερόρροιας είναι πάντως.

16. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Είναι έτοιμα αναπαραγωγικά σε τόση μικρή ηλικία;

17. maria p

Δεν ξέρω τι είπαν με την Πωλίνα , δεν είπα τίποτα επειδή είναι ο αρσενικός, τώρα αν θα λειτουργήσει το ένστικτο να βοηθήσει, θα δούμε :cool:

18. H Πωλίνα μου ειχε πει ότι ηταν 2-2,5 μηνων.

19. maria p

Ναι, για το πότε ζευγαρώνει ρώτησες;

20. Deukalion

Deukalion PB Active Member

Νομίζω Ηλία πως το πρέπον θα ήταν να έχεις ήδη συμβουλευτεί την Πωλίνα Wind-sa .
    Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζεις πόσο τυχερός είσαι που ήρθες σε επαφή με έναν εξαιρετικό άνθρωπο.Θα έπρεπε να σου γεννάει το σεβασμό και η εξυπηρέτηση αυτού,να είναι το πρώτο σου μέλημα.Έτσι θα χτίσεις γέφυρες με την πραγματικότητα.Αυτή,θα σε ανταμείψει,όχι οι πρόσκαιρες επιθυμίες σου.

21. Ακου η Πωλινα μου ειχε πει ότι πιο μετα μπορεις να βαλεις και αλλα παραδεισια. Τωρα για τα υβριδια δεν με νοιαζε και πολύ που θα είναι στειρα και μπορει να αρωστησουν με νοιαζει να είναι καλα τα πουλια και νομιζω ότι δεν θα ηταν καλω να τα χωρισω γιατιειχε αρχειση και την ταιζε από χθες και επειδή ζευγαρωνει πρωτη φορα λεω κριμα είναι να την στερισω αν κανω όμως λαθος πειτε το μου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...