Προβλημα με δαγκωμα απο ζακο

Συζήτηση με θέμα Προβλημα με δαγκωμα απο ζακο, που ξεκίνησε από dennis1910, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 3 Οκτ 2009.

1. dennis1910

dennis1910 PB New Member

Πριν απο 2 εβδομαδες πηρα τελικα εναν ζακο απο pet shop 6 μηνων! Την πρωτη εβδομαδα τον ακουμπαγα κανονικα τον χαιδευα! απο εχθεσ εχει αρχισει και επιτιθεται και συγκεκριμενα οταν ειναι να τον παρω απο το εξωτερικο σημειο της κλουβας του για να τον βαλω μεσα! τον ακουπαω λιγο αλλα μετα απομακρινεται και αν παω να τον ξαναακουμπισω δαγκωνει. οταν παω να τον βγαλω απο την κλουβα να τον παω εξω ερχεται κατευθειαν! και καμια φορα και πανω μου να τον εχω και αν παω να τον ακουμπισω παλι δαγκωνει! τι φταιει???

2. Dimitris1973

Dimitris1973 PB New Member

φιλε και ο dennis μου κανει το ιδιο με την διαφορα οτι εμενα δεν με δαγκονει απλα κανει την κινηση...καταλαβενει οτι θα τον παρεις απο εκει ενω αυτος δεν θελει και γιαυτο αντιδρα ετσι. Με μια λιχουδια μπορεις να τον απομακρινεις απο πανω απο το κλουβι και επειτα να τον βαζεις μεσα...
    αν το κλουβι του ειναι πολυ ψιλοτερα απο το υψος τοων ματιων σου μπορες να το χαμιλσεις...αν εχεισ την δινατοτιτα αυτη...

3. dennis1910

dennis1910 PB New Member

ευχαριστω φιλε μου ! αλλα γενικα δεν θελει και να τον πολυ χαιδευω ! οταν λες λιχουδια εννοεις κατι συγκεκριμενο ή φρουτα πχ???

4. Dimitris1973

Dimitris1973 PB New Member

και οι διο παπαγαλοι που ειχα και εχω οταν ειναι στο κλουβι τους πανω δεν θελουν να τους παρω απο εκει...αυτοι αποφασιζουν ποτε θελουν να το εγκαταλιψουν...δεν τον πιεζω ...περνω κατι που του αρεσει ...και τσουπ βρισκετε στο χερι μου...αν και εμενα δεν με δαγκονει δυνατα, αν προσπαθισει να τον παρε κανεις αλλος πανω απο το κλουβι η απο τον ωμο μου δαγκονει πολυ δυνατα...

βρες κατι που του αρεσει πολυ βαλε το χερι σου μπροστα και την λιχουδια με το αλλο χερι απο πισω ετσι ωστε να ανεβει στο χερι για να την φτασει

5. Ladonna

Ladonna PB New Member

dennis, άποψή μου είναι ότι πρέπει με καλό τρόπο (πχ λιγουδιά, όπως είπε ο Δημήτρης) να τον βάζεις στο κλουβί του όταν το θέλεις εσύ, ώστε να μάθει να πειθαρχεί.
    Σε αυτή την ηλικία το πουλί δοκιμάζει τα όρια της επιείκιας σου και σύντομα θα προσπαθήσει να τα τεντώσει και να επιβληθεί όσο μπορεί.

Μην την αφήνεις να κάνει ότι θέλει όποτε θέλει. Μπορεί εύκολα να ξεφύγει το πράγμα... ιδιαίτερα στην περίοδο της εφηβίας. :p

6. Wind-sa

Wind-sa PB Member

..το πιο βασικό ειναι να μη σταματάς να το παίρνεις στα χέρια...αμα θα σταματήσεις έχασες το παιχνίδι και ο παπαγάλος σου θα καταλάβει οτι αμα δαγκώνει - κερδίζει!

Έξυπνα πουλιά θέλουν έξυπνα βήματα.

7. volosr

volosr PB New Member

φίλε μου θα βοηθηθείς πάρα πολύ απο εδώ...
    https://petbirds.gr/misc/contact
    προσπάθησε αυτές τις δοκιμασμένες και επιτυχημένες τακτικές!βρίσκεται στην Ομάδα μας''Οι African Greys του Forum''...περιμένουμε νέα...

8. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Dennis να προσθέσω σ'αυτά που πρότειναν τα παιδιά, ότι μπορείς να δοκιμάσεις με μια πατήθρα του κλουβιού του (επιπλέον - που περισσεύει) να ανεβαίνει επάνω και αν δεν πιάνεται με το ράμφος στα κάγκελα θα το βάζεις σιγά - σιγά, μ'αυτήν, από το άνοιγμα μέσα. Εμείς έτσι αρχίσαμε και μετά με το χέρι. Μπορεί να πετύχει για λίγο και όταν εξοικειωθεί με τους πιό πάνω τρόπους που υπέδειξαν, να μπαίνει και με το χέρι σου χωρίς να δαγκώνει!

9. theo40gr

theo40gr PB New Member

μαλλον βιαζεσαι πολυ
    η σχεση που αναπτυσεται με το πουλι ειναι σχεση ζωης και μην περιμενεις
    σε 2 εβδομαδες θαυματα ουτε παλι να κανεις λαθη που μπορει μετα να σε δυσκολεψουν
    το διαστημα αυτο καλο ειναι να αφιερωνεις πιο πολυ χρονο στη προσεγγιση μεταξυ σας..να καθεσαι ωρες που ειναι ησυχα διπλα στο κλουβι να του μιλας και να το ταιζεις και να προσπαθεις να το χαιδεψεις..θα δεις που σιγα σιγα θα αρχισει να σε πλησιαζει
    οταν βγαινει εξω και δεν ερχεται χρησιμοποιησε μια πετσετα μη δειξεις πως φοβασαι το δαγκωμα του και δωστου να καταλαβει πως εσυ εισαι το αφεντικο(μην τον αφηνεις στους ωμους σου ακομα)
    μη του φωναξεις ουτε να το βρισεις..δειξε την θλιψη σου οταν κανει κατι κακο και απομακρυνσου για λιγο απ αυτον(σα μια μικρη τιμωρια)
    νασαι σιγουρος πως θα το καταλαβει
    υπομονη λοιπον

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Οταν δαγκωνει η κανει κινηση να δαγκωσει τοτε δεν πρεπει να απομακρυνθεις διοτι ετσι καταλαβαινει οτι πετυχε το στοχο του να σε φοβισει για να κανει το δικο του. Συμφωνω με τον τροπο του Δημητρη για να τον κανεις να ανεβει στο χερι σου δηλ. να τον δελεασεις με κατι που του αρεσει πολυ αλλα και με το Θοδωρο οτι βιαζεσαι καπως διοτι το πουλι δεν σε ξερει καλα καλα. Βεβαια πιστευω οτι οι βασεις πρεπει να μπουν απο τωρα που ειναι αρχη ωστε να μην εχετε τετοια προβληματα αργοτερα.
    Δεν θελει να τον χαιδευεις επειδη πολυ απλα δεν σε ξερει. Οι παπαγαλοι δεν ειναι οπως τα σκυλια που μπορει να θελουν χαδια απο οποιονδηποτε. Οταν περασει ο καιρος και θα δενεται μαζι σου τοτε ισως σου επιτρεπει περισσοτερα χαδια. Μην τον πιεζεις πολυ και προκαλεις την αντιδραση του. Ενας παπαγαλος που πιεζεται θα δαγκωσει.

11. petros galleos

petros galleos PB New Member

Συμφωνω κι εγω με τα παραπανω που λενε τα παιδια. Μην τον πιεσεις πολυ , και προσπαθησε να αποκτησεις την εμπιστοσυνη του μιλωντας του πολυ, και με χαδια και μεζεδακια που του αρεσουν. Βεβαια επειδη ειναι πολυ εξυπνα πουλια ,καταλαβανει οτι θες να τον βαλεις μεσα στο κλουβι και αυτο δεν του αρεσει και αντιδρα ετσι. Μεταχειρισου διαφορα κολπα για να μην καταλαβει οτι θελεις να τον βαλεις μεσα. Παντως μην δειξεις οτι τον φοβασαι γιατι θα σου παρει τον αερα. Οταν θα δεθει περισσοτερο μαζι σου θα το σταματησει αυτο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...