Προβληματισμος με το καναρι μου

Συζήτηση με θέμα Προβληματισμος με το καναρι μου, που ξεκίνησε από stelios3, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 4 Αυγ 2009.

1. stelios3

stelios3 Banned

Μου εδωσαν ενα καναρινι στην αρχη ολα καλα αλλα εδω και 5 με 6 μερες εχει βγαλει ενα πριξιμο στο ποδαρι του κοντα στον αστραγαλο και στην ακρη ειναι σαν να εχει βγαλει καπαλο οπως της πληγες μας.Το πηγα σε ενα πετ σοπ και μου ειμαι οτι εχει βγαλει μουρια και αυτο μεταδιδεται απο τα περιστερια.Αν καποιος ξερει να μου τι ειναι αυτο...
    Εχω ξενερωσει λιγο και λεω να το δωσω και να αγορασω ενα αρσενικο με 25 ευρω.
    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ>>>

2. fragos

fragos PB Member

μπορει να ειναι ο Ο ιός της ευλογιάς στα πουλιά που αυτην την εποχη θεριζει βαλε αν θες μια καθαρη φωτογραφια.
    καλυτερα μην το αφησεις στην τυχη του βοηθησε το και θα του περασει.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 9 Ιουλ 2016
  3. jk21

jk21 PB Member Article Writer

πηγαινε στο φαρμακειο και πες να σου φτιαξουν διαλυμα γλυκερινης και ιωδιου 10 προς 1 (αν θυμαμαι σωστα ) και κανε του πρωι -απογευμα επαλειψη και στα δυο ποδια.αν εχεις βιταμινες βαλτου στο νερο για 5 μερες .μπανακι να περναει καμμια ωρα απο την επαλειψη και μετα .απομακρυνε αμεσως αν υπαρχει αλλο πουλακι στο κλουβι(δεν αναφερεις αλλα για σιγουρια στο λεω).μην ανησυχεις αν εχεις παιδια, δεν εχει σχεση με την ανθρωπινη ευλογια ,δεν ειναι το ιδιο στελεχος

4. stelios3

stelios3 Banned

8α βαλω αυριο μια φωτο για να το δειτε

5. jk21

στελιο φωτο να βαλεις ,αλλα εχει ευλογια,ελπιζω μονο σε ξηρη μορφη (dry pox) .απομονωσε το απο τυχον αλλο και κανε καθαρισμο και απολυμανση στο κλουβι

6. stelios3

stelios3 Banned

έβαλα φωτό για πείτε μου τώρα τι είναι αυτό

Συνημμένα Αρχεία:

7. jk21

η φωτο δεν ειναι καλη αλλα οσο φαινεται κατα 99.99999% ειναι αυτο που σου ειπαμε:(

8. stelios3

stelios3 Banned

εβαλα καινουργια φοτο για να μου πειτε τι εναι αυτο στο ποδαρακι του

Συνημμένα Αρχεία:

9. jk21

προσθεσε και 0.000001 % στο υπολοιπο 99.999999 και εχει τωρα πια 100% ξηρη ευλογια (ελπιζω μονο αν δεν εμφανιστουν και εσωτερικα προβληματα και εχει την <<υγρη μορφη>>) .ισχυει η περιποιηση που σου προτεινα ανωτερω

10. stelios3

stelios3 Banned

σευχαριστω

εβαλα κατι φωτο απο ενα καινουργιο καναρινι πεσς μου αν ξερεις τι ρατσα ειναι

11. stelios3

stelios3 Banned

δες τις 2 φωτο που εβαλα και πες μου αν μπορεις! jk 21

12. evaluieva

evaluieva PB Member

https://petbirds.gr/threads/Κίτρινος-όγκος-στον-αστράγαλο-αρσενικού-καναρινιού.15649/
    δες κ δω την περιπτωση της τζενης.

δεν ειχε βαλει φωτο βεβαια- δεν ξερουμε πως ηταν-
    αλλα μ αυτα που εγραφε, πηγε το μυαλο μας αρχικα σε ευλογια.
    και τελικα ηταν αρθριτιδα...:cool:
    η διαγνωση ενος γιατρου ειναι πιο σιγουρη.

αν θες ν αγορασεις καινουριο καναρινακι κ μπορεις να το φροντισεις σωστα, καν'το :)
    αλλα γιατι να μην φροντισεις κ αυτο που εχεις?
    σιγουρα οι ασθενειες των πτηνων μας,
    μας δυσκολευουν κ μας φοβιζουν ,αλλα με τις καταλληλες συμβουλες κ τη φροντιδα μας ολα γιατρευονται -αν τα κοιταξει κανεις εγκαιρως :)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  13. vabar

vabar PB New Member

Στέλιο...Είναι ανώριμο να το δώσεις πριν καν προσπαθήσεις να το βοηθήσεις...

Πήρες ενα καναρινάκι, περίμενες οτι δεν θα χρειαστεί ποτέ ιατρική βοήθεια??

Αν το νεό καναρινάκι που θα αγοράσεις, παρουσιάσει το ίδιο ιατρικό πρόβλημα τι θα κάνεις?? Θα το δώσεις και θα πάρεις άλλο μεχρι να πετύχεις το άτρωτο???

Φιλικά, σου λέω πως πρεπει να παλέψεις να το γιατρέψεις, και το καναρινάκι να είσαι σίγουρος πως θα σου το "επιστρέψει"...

Συγνώμη, αλλά δεν έπρεπε να μπεις στον κόσμο των καναρινιών αν δεν είσαι διατεθιμένος να ξοδέψεις χρόνο & χρήμα για την φροντίδα τους...

υγ
    Η συγκεκριμένη θεραπεία του δεν εχει τρομέρα έξοδα...

Αν είχες πα΄ρει ένα πιο μεγάλο ζωάκι για συντροφιά τι θα έκανες?

14. stelios3

stelios3 Banned

αυτο πουμου εδωσαν φενοταν ταλεπωρημενο ειχε αυτο στο ποδαρικι του και ειχε χτυπησει και το κεφαλακι του ...δηλαδη δεν ειχε καθολου τριχομα στο κεφαλι του ...εκανα βλακεια που το πειρα απο την αρχη...

η κοκκινη τροφη που πουλανε τι ειναι??? βιταβινες σαν την αυγοτροφη???
    τι να του δινω???

15. evaluieva

evaluieva PB Member

κατι ...που κ να σου δωσουν δωρο ακομα, δεν θα πρεπει να το χρησιμοποιησεις .(οπως κ τις αντιστοιχες κιτρινες χυμα)
    εχει αμφίβολη εως μηδαμινη θρεπτικη αξια κ πολλα λιπαρα.
    ασχετα αν αρεσει στα πουλια.

δες στο φορουμ περι διατροφης καναρινιων.
    εχει πολλα θεματα :)

16. stelios3

stelios3 Banned

σευχαριστω...εσυ τι του βαζεις απο φρουτα και λαχανικα?

17. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

18. stelios3

stelios3 Banned

για να δυναμωσω το τριχωμα του τι να κανω τι του βαλω???

19. fragos

fragos PB Member

20. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Στελιο μου επέτρεψέ μου να σε διορθώσω. Τα πουλιά δεν εχουν τρίχωμα ,αλλα φτερωμα. Για να δυναμωσει λοιπον το φτέρωμα τους ,εκτός απο τη καλη διατροφή βοηθάει και το καθημερινό μπάνιο με αυτο Bio-bad (Orlux) . Εναλλακτικα μπορείς να ριχνεις στην μπανιερα τους δυο τρεις σταγόνες μυλόξυδο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...