Προβληματισμοι γυρω απο την διαβίωση των καναρινιών μας

Συζήτηση με θέμα Προβληματισμοι γυρω απο την διαβίωση των καναρινιών μας, που ξεκίνησε από _atsalinos, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 20 Σεπ 2009.

1. _atsalinos

_atsalinos PB New Member

Καλημερα σας ,θελω να θειξουμε 2 θεματα γιατι εχω διαβασει επισταμενα πολλες φορες να γραφεται για τις κλουβες και τα κλουβια ,και αν καταλαβα καλα εισαστε ολοι λατρεις των ετοιμων και προχειρων κατασκευων ,τα πουλια μας που ζουνε στην σκλαβια δεν παυουν να εχουν ενστικτο και θελω με αυτο να πω οτι αφησαμε ολοι τις παλιες ξυλινες κλουβες στις οποιες πιστευω οτι διαβιωναν πολυ ομορφα τα καναρινια μας ,και απο οτι γνωριζουμε το ξυλο απωθει τα καθε μορφς ζωιφια απο τα πουλια ως επισης απολυμενεται πανευκολα ,ετσι λοιπον εμεις ολοι υοθετουμε τις βλεψεις των διαφορων εταιρειων και των καθε ειδους πλαστικων κλουβιων,παραθεστε τηην αποψη σας με ενδιαφερει,και το δευτερο θεμα που με εχει απασχολησει ειναι οτι βγαζεται σχεδον ολα τα πουλια την πετ προβληματικα κλπ κλπ,και ερωτω ποια ειναι τα καλα πουλια? αν θελεις καποιος απο εσας να αγορασει καναρινι η οτιδηποτε αλλο απο που το αγοραζει? οι εκτροφεις καναρινιων ,παπαγαλων και συναφων πτηνων που τα πουλανε και πως ?? μην ειστε τοσο απολυτοι εσεις οι παλιοι του φορουμ γιατι φοβιζεται τους παντες που διαβαζει αυτες τις ανακριβιες και γιατι το λεω αυτο? πηγα στο σχιστο μια βολτουλα πριν μερες τα πιο ωραια καναρινια και δεν εννοο σε ομορφια αλλα και σε τραγουδι τα ειχαν κατι αλβανοι πουλια τα οποια θα ζηλευε ο καθενας μας,αυτα τα λιγα τα λεμε και παλι

2. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Διαφωνώ. Το ξύλο αντίθετα μαζεύει τα "ζωύφια" όπως ψείρες, ακάρεα τα οποία στις σχισμές δημιουργούν φωλιές. Για να απολυμάνεις ξύλινο κλουβί είναι πιο δύσκολο από το μεταλικό, αφού πρέπει να το βράσεις, αντίθετα με το μεταλλικό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις απολυμαντικά μη βλαβερά (πχ σαπούνι μπεταντίν ή ντετόλ). Αν λάβεις υπόψη και το κόστος απόκτησης ξύλινου κλουβιού, τότε τα μεταλλικά είναι συμφερότερα.
    Εξαρτάται την περίοδο και το τι ζητάς. Τον Σεπ κυκλοφορούν καλά πουλιά αν ζητάς κάτι απλό και όχι εξεζητημένο. Αν ζητάς ένα καλό πουλί ( χρώμα, φωνή κτλ) περιμένεις μέχρι Δεκ - Ιαν που κυκλοφορούν τα εκθεσιακά πουλιά στα πετ. Για να βρεις εκτροφέα δεν είναι δύσκολο. Αν ξέρεις όνομα απευθύνεσαι στο σύλλογο που είναι γραμμένος ή ακόμη μια επίσκεψη στις εκθέσεις που γίνονται βρίσκεις τον εκτροφέα και συμφωνείς σε αυτό που θες να πάρεις.

Τέλος τα πουλιά που παίρνουν τα πετ δεν είπε κανένας ότι είναι άχρηστα. Αντιθέτως. Το πρόβλημα δημιουργείται από τις συνθήκες διαβίωσής τους στο πετ και την προσοχή στη καθαριότητα/ασθένειες που δίχνει ο μαγαζάτορας. Βάζωντας λοιπόν ένα υγειές πουλί σε ένα βρώμικο μη απολυμασμένο κλουβί και δίπλα σε ένα άρρωστο το πιο φυσιολογικό είναι να αρρωστήσει και αυτό και να εμφανίσει συμπτώματα αφού κάποιος το αγοράσει.

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Εν υπνώση ;
    Βέβαια ο χρόνος που βρίσκεσαι στην σελίδα μας είναι λίγος αλλά αρκετός
    φαντάζομαι για να δείς οτι υπάρχει ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ φόρουμ με τίτλο
    "Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων" οπου κάθε κατασκευή παρουσιάζεται συζητείται
    και πολλά παιδιά παροτρύνονται να φτιάξουν την δική τους.Δεν έχεις δεί κατασκευές απο μελαμίνη ή ολόκληρους ξύλινους σκελετούς σε κλούβες ;Δεν υπάρχει λοιπόν καμιά προκατάληψη για οποιοδήποτε υλικό κατασκευής.Οσον αφορά τα μικρά κλουβάκια,η ίδια η αγορά αντικατέστησε τα ξύλινα με συρμάτινα και πλαστικά αξεσουάρ γιατί είναι εύκολα στο καθαρισμό και δεν πιάνουν εύκολα ψείρα.
    --Σιγουρα, όλα τα ΠΕΤ δεν είναι ίδια.Υπάρχουν εξαιρετικά μαγαζιά και αυτά καλούμεθα όλοι
    να προτιμήσουμε και να ανταμείψουμε με την παρουσία μας και τις αγορές μας.Το θέμα είναι οτι αποτελούν ΕΞΑΙΡΕΣΗ ,διοτι ο κανόνας είναι σε όλους μας γνωστός.Οσον αφορα στα πουλάκια και τον τρόπο αγορά τους, θα μου επιτρέψεις να μη " ΨΩΝΙΖΩ " απο τον Σχιστό.

4. _atsalinos

_atsalinos PB New Member

καλησπερα σε ολη τν παρεα απά ηθελα να σας πω οσον αφορα τα καναρινια στα οποια ειμαι λατρης οτι δεν πρεπει να μας νοιαζει το θεμα το που βρισκονται και οχι που αγοραζονται οσον αφορα την υγειηνη τους ασφαλως στο σχιστο ειναι σε ελεεινη κατασταση αλλα οταν ερθει στα χερια μας ξερουμε πολυ καλα τι θα κανουμε ,ομολογω οτι εμαθα παρα πολλα διαβαζοντας σας ,ναι ειμαι νεο μελος και κατοχος γιορκ,γκλοστερ,και καναρινιων χρωματος λευκα και κοκκινα,τα φροντιζω και καθημερινα ειμαι πανω απο αυτα,κοντευει να με χωρισει η γυναικα μου ,εδω θα ειμαι να τα λεμε,και αν νομιζατε οτι θα κλεισω χωρις ερωτησουλα ειστε γελασμενοι,λοιπον οποιος ξερει ας μου πει πως γινετε η αυγοτροφη για τα λευκα και μωζαικ καναρινια που περιμενω απο ιταλια να μου φερουνε ευχαριστω εκ των προτερων

5. _atsalinos

_atsalinos PB New Member

και οσον αγορα τον φιλο μου τον μαγερομ δεν τα αντικατεστισε αγορα τα ξυλινα κλουβακια ζουν και βασιλευουνε απλα εχουν υψηλες τιμουλες αυτος και μονο ειναι ο λογος ,και να εισαι βεβαιως οτι το διαβαζω καλα το φουρουμ και βασει τα οσα διαβασα μου δμιουργηθηκαν οι αποριες αυτες

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

,atsalinos, το κομμάτι του μηνύματος σου (#4) που περιέχει την ερώτηση, μεταφέρθηκε σε νέο θέμα διότι το συγκεκριμένο θέμα σε αυτή τη συζήτηση είναι εντελώς διαφορετικό. Η ερώτησή σου βρίσκεται πλέον εδώ https://petbirds.gr/threads/Πως-γινεται-η-αυγοτροφη-για-τα-λευκα-και-μωζαικ-καναρινια.16986/

Τελευταία επεξεργασία: 22 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...