Προβληματικό ράμφος σε καρδερίνα

Συζήτηση με θέμα Προβληματικό ράμφος σε καρδερίνα, που ξεκίνησε από Tania, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 18 Δεκ 2008.

1. Tania

Tania PB New Member

Γεια σας παιδια τι κανετε?Παρατηρησα σημερα πως το ραμφακ του Πακη(της καρδερινας μου)ειναι στραυο!Το κατω μερος εινι πολυ μακρυ με αποτελεμα το πανω μερος νε μην εχει κανονικο σχημα και να γερνει προς τα δεξια!Εχω δει κατι παρομοιο στο Harry's Practice αλλα με παπαγαλακι και αναρωτιομουν μηπως αυτο το προβλημα λυνεται αλλιως στις καρδερινες και δεν χρειαζεται κτηνιατρο!Τι λετε?

Σταυρο ευχαριστω πολυ για τη λιστα ασθενειας πουλιων!

Ηλικια πουλιου:1-2 ετων
    Φυλο:αρσενικο
    Χωρος εκτροφης(εσωτερικος 'η εξωτερικος):εσωτερικος
    Κινητικοτητα:κινειται πολυ και γρηγορα αλλ με δυσκολια
    Παρατηρησεις:Δυσκολευεται να φαει και να κινηθει πανω στα καγκελα καθως και να κελαιδησει!Πολυ συχνα επειδη εχει μεγαλο ραμφος γυρναει απο δω κι απο κει το κεφαλι του για να μην τσουγκρισει πουθενα

Παρεληψα μερικα στοιχεια της λιστας τα οποια πιστευω πως δεν χρειαζονται(π.χ.Θερμοκρασια δωματιου)

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

Αμα εχεις λιγακι εμπειρια μπορεις να παρεις ενα κοφτερο ψαλιδακι και να κοψεις προσεκτικα τα μερη που εξεχουν ωστε να δωσεις ξανα το κανονικο σχημα στο ραμφος.Αλλιως πηγαινε το στν κτηνιατρο.Μετα μπορεις να βαλεις μεσα στο κλουβακι μια πετρα ειδικη για ξυνει το ραμφος της η καρδερινα εκει και να μην μεγαλωνει συνεχεια η μυτη της.

3. gregog7

gregog7 PB New Member

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα ψαλιδάκι και να κόψεις το μέρος του ράμφους που εξέχει.
    Αν δεν μπορείς να το κάνεις,πήγαινε την στο pet που την πήρες να το κάνουν αυτοί.
    Επίσης ένα σουπιοκόκκαλο ή ένα κομμάτι ασβέστιο θα ςου φανούν χρήσιμα.

4. Tania

Tania PB New Member

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες αλλα εδω καλα καλαλ νατη δω δεν μπορω τωρα την παρατηρω θα την πιασω και θα κοψω και το ραμφος της?Δεν σφαξανε!Ας το αφησω στα χερια των ειδικων!:rolleyes:

5. Katerina

Katerina PB Member

Δεν ειναι τιποτα δυσκολο...μπορεις να το κανεις!αλλα οπως νομιζεις κι οπως νιωθεις εσυ ασφαλης!:)

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τελευταία επεξεργασία: 15 Ιουλ 2016
  7. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Tania to kalitero gia afti tin toulia einai ena nixokoftei.

To mono pou selei prosoxei einai, i karderina poles fores an piaseis to ramfos tis, pedi me tin glossa. An kobeis ti glossa trexei to aima.

Gia na apofigis to kopsimo an fobase, parto mia lima apo ta nixa kai na limareis to ramfos, tote den kindinebeis na kobeis para pano i kata lathos tin glossa.

8. Tania

Tania PB New Member

Παιδια φοβαμαι μην μου φυγει απο τα χερια και εχουμε αλλα...Εχω και γατα στο σπιτι!Ας το αποφυγω καλυτερα!Να σας ρωτησω κατι?Οταν τις πιανεις στα χερια σο ειναι ησυχες η κανουν σαν τρελες οπως ο παπαγαλοι?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...