Πρησμένο μάτι

Συζήτηση με θέμα Πρησμένο μάτι, που ξεκίνησε από dgeorg, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 11 Μαρ 2008.

1. dgeorg

dgeorg PB New Member

Αγαπητοί φίλοι του forum.
    Σήμερα καθώς παρατηρούσα τα μικρά που έχει η καναρινίτσα μου διαπίστωσα ότι το μάτι ενός μικρού είναι πρησμένο. Σας ανεβάζω φωτογραφίες και κάθε συμβουλή θα είναι ευπρόσδεκτη.
    Φιλικά
    Δημήτρης

Συνημμένα Αρχεία:

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Φιλε μου φαινεται σαν να εχει μολυνθει απο κατι... Μπορει να μπηκε και κατι απο τα υλικα της φωλιας... Ειναι πολυ μωρο και μπορει να του το προκαλεσε το οτιδηποτε.. Δεν ξερω τι να πω... Ας ακουσουμε τι λενε οι αλλοι που εχουν καναρινια... Θα σου ελεγα για κτηνιατρο αλλα που να το πας τοσο μωρακι που ειναι?? :(

3. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

να κοιταξεις αμεσα την φωλια για ψειρες,νομιζω απο ψειρα ειναι,αν δεν ειναι αυτο εισαι απλα πολυ τυχερος

4. dgeorg

dgeorg PB New Member

φιλε αστραπογιαννε σε ευχαριστω για τη συμβουλή σου. έψαξα τη φωλιά και ευτυχώς δεν βρήκα ψείρες. μάλλον θα είναι κάποιο χτύπημα τελικά. σκέφτομαι δύο λύσεις. η πρώτη είναι να του βάλω προσεκτικά αλοιφή epithol αλλά φοβάμαι μήπως πάει να το καθαρίσει η κανάρα και τελικά του κάνει χειρότερη ζημιά στο μάτι. η άλλη λύση που σκέφτομαι είναι να του βάζω λίγο χαμομήλι με κάποια μπατονέτα. εσ'υ τι λές ?

5. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

κολλυριο τομπρεξ,μια σταγονα στο ματι χωριςε κορτιζονη

6. dgeorg

dgeorg PB New Member

φίλε αστραπογιαννε του έβαλα tomprex στο μάτι και το καθάρισα κιόλας. είχε κάτι πολύ μικρό μέσα σαν σκουπιδάκι και το έβγαλα προσεκτικά με την άκρη ενός χαρτομάντηλου. τώρα θέλω να μου πείς κάθε πότε να του βάζω κολύριο. σε ευχαριστώ

7. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

3 φορες την ημερα επι 3 ημερες συνεχομενα,και τελος

8. lancashire

lancashire PB New Member

Κανενα νεο?
    ΜΦΧ
    Πανος

Μοιραστείτε

Φόρτωση...