Πρησμένη αμάρα σε θηλυκό budgie

Συζήτηση με θέμα Πρησμένη αμάρα σε θηλυκό budgie, που ξεκίνησε από ermis1, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 6 Μαϊ 2016.

1. ermis1

ermis1 PB New Member

Καλημέρα και χρόνια πολλά στην ομάδα.Πριν 2 μέρες είδα τα μπατζι μου να βατεβονται.Εχτές είδα το θηλυκό να έχει λίγο πρησμένη την αμαρα δλδ την διακρίνω από τα πούπουλα.Και η περιοχή πάνω από την αμαρα μου φαίνεται χωρίς να είμαι σίγουρος οτι είναι λίγο πρησμένη.Σε περίπτωση που έχει αυγό είναι φυσιολογικό? να κάνω κάτι?Απο διάθεση ειναι εντάξει και τρώει.Ευχαριστώ

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Χρόνια πολλά!!!
    Μας λες λιγάκι τι δίνεις ως πηγές ασβεστίου; Τα βλέπει καθόλου ήλιος; Ποια είναι η διατροφή τους εκτός από σπόρους; Έχεις βάλει φωλιά;
    Γενικά το φούσκωμα της περιοχής μέχρις ενός σημείου είναι φυσιολογικό. Όμως εξαρτάται πόσες μέρες είναι έτσι χωρίς να κάνει αυγό.

3. ermis1

ermis1 PB New Member

τους δίνω αυγό καθημερινά τους εχω σουπιοκοκαλο ,κατά διαστήματα τους βάζω και βλαστούς απο φακές.Τα είχα μέσα, εδω και 20 μέρες όμως τα έχω μεταφέρει έξω και τα βλέπει ο ηλιος.Είναι έτσι από εχτές τουλάχιστον εγώ το είδα εχτές.

4. maria p

Εντάξει πιστεύω θα πάει καλά. Δίνε της και λίγο ωμό σουσάμι τώρα. Το τσόφλι από το αυγό τους το δίνεις; Επίσης προμηθεύσου υγρό ασβέστιο γιατί όταν με το καλό θα κάνει τ' αυγουλάκια της, μετά το 2ο-3ο, πρέπει να της βάλεις λίγο στο νερό. Πάρε από τώρα, μήπως σου δυσκολευτεί στην γέννα να το έχεις σπίτι καλού-κακού.

5. ermis1

ermis1 PB New Member

Μια ερώτηση ,πόσο καιρό κάνει να βγει το αυγο εάν εχει?Το ασβέστιο στο νερό να το βάλω απο τώρα καλύτερα?

6. maria p

Αν φοβάσαι πρέπει να της το δώσεις στο στόμα. Διάβασε για την δυστοκία, να είσαι προετοιμασμένος. Όμως σ' αυτή την περίπτωση θα ήταν φουσκωμένη.

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Και λογικά στον πάτο του κλουβιού.

8. ermis1

ermis1 PB New Member

όχι μέχρι στιγμές δεν είναι φουσκωμένη,κάθετε στα κλαριά και τρώει ,μόνο που στο κούρνιασμα ήταν στα δυο πόδια εχτές κ όχι στο ένα.Το πρωί στις 7 ήταν μέσα στη φωλιά χωρίς αυγό

9. maria p

Στενή παρακολούθηση και μέχρι αύριο το πρωί βλέποντας και κάνοντας.

10. ermis1

ermis1 PB New Member

Έχω πάρει 3 πετ τηλέφωνο και ζητάω ασβέστιο που αραιώνεται στο νερό.Δεν εχει κάνεις μόνο πολυβιταμίνες μήπως το ζητάω λάθος,έχετε κάποια πρόταση τι να ζητήσω

11. maria p

12. alicedros

alicedros PB Supporter

http://www.pet4u.gr/quiko-davinova.html
    Σου βάζω αυτό το site μιας και μένεις Αθήνα και έχει δωρεάν μεταφορικά για όλη την Αττική. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει όμως. Αλλά υγρό ασβέστιο είναι νομίζω πως θα βοηθήσει....

13. ermis1

ermis1 PB New Member

Σας ευχαριστώ όλους μόλις βρήκα υγρό ασβέστιο της Tabernil θα της δώσω απο σήμερα.Επίσης κάποιος μου είπε να τρίψω το σουπιοκοκαλο και όπως θα γίνει πούδρα να τη βάλω στην τροφή,ισχύει?

14. maria p

Ναι ισχύει , να το κάνεις. Άντε όλα καλά να πάνε!!!

15. Pidgey

Pidgey PB New Member

Στην αυγοτροφη βάλε το τριμμένο σουπιοκοκαλο, όχι στους σπόρους.

16. ermis1

ermis1 PB New Member

Καλησπέρα. Έβαλα το ασβέστιο από εχτές. Δυστυχώς όμως ακόμα τπτ,διάβασα τα άρθρα για την δυστοκία και πριν δυο ώρες της έδωσα με σύριγγα μια φόρα όμως ασβέστιο. Επίσης δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι την έβαλα στο νερό για μισό λεπτό περίπου όπως διάβασα και της έβαλα λάδι στην αμάρα. Πάντως και τρώει και σκαρφαλώνει και κάθετε και πολύ ώρα στη φώλια.Έχετε να μου προτείνετε κάποιον πτηνίατρο στην Αθήνα? Μένω στην Καλλιθέα αν ξέρετε και κάποιον στην περιοχή.

17. maria p

Φοβήθηκες και την "πλάκωσες" στο ασβέστιο ε; Κι εγώ το ίδιο θα έκανα, δεν ξέρω αν χρειαζόταν βέβαια. Έβγαλες την βελόνα στης σύριγγας ; :)
    Κάποιον προσωπικά στην περιοχή σου δεν ξέρω, κοίτα την λίστα των πτηνιάτρων και περίμενε μήπως κάποιος γνωρίζει.
    Ελπίζω να είμαστε απλώς υπερβολικοί :)

18. ermis1

ermis1 PB New Member

Τη βελόνα την έβγαλα αλλά πήγα να την πνίξω:D. Θα της δώσω και αύριο συστηματικά όπως διάβασα και αν δεν αλλάξει κάτι την Δευτέρα θα την πάω κτηνίατρο.

19. maria p

Για να δούμε μήπως αύριο το πρωί το βγάλει... Ήλιος την βλέπει καθόλου;

20. ermis1

ermis1 PB New Member

Ναι την βλέπει. Δεν την χτυπάει όμως .Είναι στο μπαλκόνι και έχει πολυ ήλιο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...