Πρεπει να χωρισουμε τα μικρα καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Πρεπει να χωρισουμε τα μικρα καναρινια;, που ξεκίνησε από alligator, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 7 Μαϊ 2015.

1. alligator

alligator PB New Member

θα πρεπει να χωρισουμε τα μικρα για να αρχισουν τα σαλιαρισματα η δεν πειραζει ειναι περιπου 2 μηνων

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κατά την άποψή μου τα μικρά πουλιά που δεν ανήκουν στα καναρίνια φωνής, καλό είναι να μένουν σε ενιαίο μεγάλο χώρο για τις απαραίτητες πτήσεις τους, που θα γυμνάσουν τα φτερά τους.
    Επιπρόσθετα η πτερόρροια που χρονικά ακολουθεί χρειάζεται ειδική περιποίηση με τακτικό αν όχι καθημερινό μπάνιο στα πουλιά καθώς και ειδική προσεγμένη διατροφή. Ο ομαδικός χώρος βοηθά σ' αυτά και τα απλοποιεί.
    Αν όμως δε σε κουράζουν όλα τα παραπάνω ή τα πτηνά πρέπει να περάσουν σε φάση φωνητικής εκμάθησης, τότε μπορείς να τα βάλεις σε ατομικά κλουβιά......
    Να θυμάσαι πως θα χάσεις την εκγύμνασή τους.

3. alligator

alligator PB New Member

τι χρονικα περιθωρια εχω ?
    και ενοηται οτι δεν με κουραζουν

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τα ατομικά κλουβιά απαιτούν περισσότερο χρόνο τόσο για τον καθαρισμό όσο και για την τροφοδοσία των πτηνών...
    Χρονικά περιθώρια για να τα χωρίσεις?
    Πολλά...
    Εγώ σου πρότεινα μετά την πτερόρροια ... δηλαδή σε 3 περίπου μήνες.

5. alligator

alligator PB New Member

6. ianos

ianos Daily Active Member

Εγώ πάντως πέρυσι τα τιμπραντάκια μου τα αρσενικά πλην ενός, τα χώρισα σε ατομικά κλουβιά περίπου μετα το τρίμηνο. Αυτό το αγοράκι που έμεινε στην κλούβα με τα θηλυκά, δεν υστερούσε καθόλου στο κελάηδημα σε σχέση με τα αδέρφια του.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...