Πρεπει να χαμηλωσω τη φωλια οταν ετοιμαζονται τα μικρα να βγουν;

Συζήτηση με θέμα Πρεπει να χαμηλωσω τη φωλια οταν ετοιμαζονται τα μικρα να βγουν;, που ξεκίνησε από markos34, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 20 Ιαν 2016.

1. markos34

markos34 PB New Member

Μαρία,μια ερώτηση ακόμα που ίσως ακουστη...κάπως.Η φωλιά είναι κάπως ψηλά γύρω στο μισό μέτρο από το πάτωμα του κλουβιού.έχω βάλει ήδη πατιθρες για να μπαινοβγενει το ζευγάρι,θα προσθεσο και μια ταΐστρα εκεί κοντά όπως και νεράκι,αλλά επειδή τα βγάζω κάθε απόγευμα για να με μαθενουν και να μην φοβούνται εμένα αλλά και διάφορα παιχνιδακια που τους βάζω βλέπω ότι είναι κάπως άτσαλα στο βάδην.Μήπως να χαμηλωνα τν φωλιά οτα θα δω πώς. Σχεδόν είναι έτοιμα να βγούνε έξω?μαζί βέβαια με όλα τα σχετικά νερό,φαΐ,κτλ.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Άτσαλα ως νεοσσοί θα είναι στο περπάτημα, ωστόσο βγάλε μια φωτογραφία να δούμε λίγο τα ποδαράκια τους.
    Επίσης θα βάλεις μία πατήθρα σχετικά κοντά στην έξοδο της φωλιάς, να τα βολεύει στα πρώτα πετάγματα και την επομένη σε μικρή απόσταση.
    Όταν τα βγάζεις να τους δίνεις κάτι να τρώνε, αυγό, κεχρί κτλ. όχι παιχνίδια προς το παρόν.

3. markos34

markos34 PB New Member

Αυτές είναι απο της πρώτες μέρες, καταφερα να της επεξεργαστω για να ανέβουν....

IMG_20160121_205200.jpg IMG_20160121_205320.jpg IMG_20160121_205351.jpg Στης πρωτες δυο ημαστε πιο μεγαλα (και πιο ομορφα)στην τελευταια φωτο ειναι τα ξαδερφακια μας που γενηθικαν προχτες και σημερα...και τσιριζουν πιο δυνατα και απο εμας.φανταστειται τι θα γινει οταν ακολουθησουν και τα αλλα δυο που λογικα μεχρι την δευτερα θα βγουν και αυτα.

Συνημμένα Αρχεία:

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Παρακαλω να μεινετε εντος θεματος, για το υψος της φωλιας, και φωτογραφιες που να φαινονται καθαρα τα ποδια και η διαταξη τους.
    Για τα υπολοιπα μπορουμε να φτιαξουμε μια ωραια παρουσιαση, εδω θα "χαθουν".

5. maria p

πανέμορφα είναι φτου φτου να σου ζήσουν!!!

6. markos34

markos34 PB New Member

Την παρουσιαση μπορείς να την φτιαξεις οπου τελικά πρέπει να μπεί δεν είχα πρόθεση να χαλασω την διάταξη του φόρουμ ουτε να παραβώ τους κανόνες.

Οσω για τα ποδιά και την διάταξη τους αν διαβάσεις το προηγούμενο ποστ μου αλλά και πιο παλιά που εχω ενα θεμα με το ανεβασμα λόγω μεγέθους έπρεπε να κόψω της φωτογραφιες

Σε ευχαριστώ πολύ maria.

7. maria p

Από αυτές τις φωτογραφίες δεν φαίνεται κανένα θέμα στα πόδια, μια χαρά είναι. Τσαλοπατάνε γιατί είναι μικρά ακόμα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...