Πρεπει να σκεπαζω τα πουλια που κοιμουνται εξω;

Συζήτηση με θέμα Πρεπει να σκεπαζω τα πουλια που κοιμουνται εξω;, που ξεκίνησε από herodotos, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 10 Ιουν 2009.

1. herodotos

herodotos PB New Member

θα ήθελα να ξέρω αν τώρα το καλοκαιρι που αφήνω έξω τα πουλιά μου τη νύκτα πρέπει να τα σκεπάζω

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να τα σκεπάζεις. Απλά, αν τα αφήνεις όλη την μέρα έξω τότε καλό θα ήταν να τα τοποθετήσεις έτσι, ώστε να μην είναι εκτεθειμένα στον ήλιο ολημερίς, αλλά να έχουν την δυνατότητα να πάνε σε σκιερό μέρος εφόσον το επιθυμήσουν. Και φυσικά θα πρέπει να πάρεις τα μέτρα σου, για τα αγριοπούλια που μπορεί να σε επισκεφθούν. ;)

3. herodotos

herodotos PB New Member

δέν φοβάμαι για τα αγριόπουλα γιατι έχω δύο σκύλους που πραστατεύουν όλα τα΄μέλη της οικογένειας

----------

τα Lovebird τρώνε ξηρούσ καρπούς?

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα τα μέτρα μου, δεν θα επαναπαυόμουν στην ύπαρξη των δύο σκύλων μου. Δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να συμβεί. ;)

Τρώνε, αλλά να τους δίνεις με μέτρο. Να προτιμάς τους ανάλατους ξηρούς καρπούς. :)

5. herodotos

herodotos PB New Member

οκ θα το έχω θπόψη μου και για τα αγριόπουλα

6. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Επιβάλεται το σκέπασμα σε εξωτερικούς χώρους κατά την νύχτα, όχι μόνο για αρπακτικά αλλά και για τα κουνούπια που μεταφέρουν αρκετές ασθένιες για τα πτηνά.

7. herodotos

herodotos PB New Member

ναι αλλα δεν θα ζεσταίνονται?

8. inca1099

Το βράδυ η θερμοκρασία πέφτει, με ένα ελαφρύ σεντόνι ή έστω μια κουνουπιέρα δεν θα ζεσταίνονται.

9. herodotos

herodotos PB New Member

εγώ τουσ βάζω νάιλον γιατί μερικέσ φορές φυσάει και το νάιλον δεν αφήνει τον αέρα να το διαπεράσει.όμωσ κάνει για τα κουνούπια το νάιλον?

----------

τους έχω νάιλο αλλα δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για τα κουνούπια

10. inca1099

Το νάιλον κάνει για τα κουνούπια, αλλά τα πουλιά θα τα κάνεις θερμποκήπιο. Μπορείς να βρείς ειδικές σίτες που κυκλοφορούν στο εμπόριο και να τις βάλεις για αυτό το λόγο, και προφυλαγμένος θα είσαι απο κουνούπια και άλλα παράξενα, αλλά και αέρας θα κυκλοφορεί για να μπορούν τα πουλιά να αναπνέουν σωστά.

11. herodotos

herodotos PB New Member

οκ θα το ψαξω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...