Πρεπει να μπαινουν δακτυλιδια στους παπαγαλους και γιατι;

Συζήτηση με θέμα Πρεπει να μπαινουν δακτυλιδια στους παπαγαλους και γιατι;, που ξεκίνησε από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Χ, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 7 Οκτ 2009.

1. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Χ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Χ PB New Member

Γεια σας.Ειμαι προβληματισμενος για το αν πρεπει, και γιατι να μπαινει δακτυλιδι στα κοκατιλ και γενικα στα πουλια.Για την ηλικια θα πει καποιος.Σωστο.Ομως τα ατυχηματα που μπορει να παθουν οταν μπεκονται αυτα τα δακτυλιδια σε διαφορα μερη?Οταν σταβωσει το δακτυλιδι και πληγωνει το ποδι?Τι γινετε τοτε.Δυσκολα βγαινει μετα.Και οι ακαθαρσιες που μαζευονται αναμεσα στο δακτυλιδι?

2. vas

vas PB New Member

δεν σε καταλαβαίνω:confused:
    τα δαχτυλίδια υπάρχουν για να ξέρουμε τον εκτροφέα,τη χώρα πρέλευσης,το χρόνο που γεννήθηκε(όχι ακριβώς την ηλικία) και με το δαχτυλίδι μπορεις να αποδείξεις οτι το πουλί είναι δικό σου.Τώρα που είπες μπλέκεται...τόσα χρόνια που ασχολούμαι με παπαγάλους και γενικά πουλιά πρώτη φορά το ακούω:p δεν μου έχει τύχει ποτε να 'μπλεχτεί' καπου το δαχτυλίδι,πρέπει να έχει ταλέντο ο παπαγάλος σου για να το κανει αυτό

3. Γιώργος -

Γιώργος - PB New Member

Παιδιά τα δαχτυλίδια βγένουν?

4. manos74

manos74 PB New Member

τα κλειστου τυπου μπενουν οταν τα πουλια ειναι λιγων ημερων και βγαινουν με πολλυ δισκολια και προσοχη κοβονταστα το πως τωρα μην το ρωτας τα ανηχτου τωρα τυπου μπαινουν και βγαινουν οποτε θελεις

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τα δαχτυλιδια των καναρινιών που ειναι πιο λεπτά απο των παπαγάλων κόβονται με ειδικο εργαλείο αλλα με πολυ προσοχή και απο έμπειρο ατομο για να μην τραυματιστει το λεπτο ποδαράκι τους. Στους παπαγάλους απο οσο γνωριζω κοβονται με ειδικό τροχο ή με λειζερ απο οτι με πληροφορησε ο κτηνιατρος μου που το συζητήσαμε. Παντα η αφαιρεση πρέπει να γίνει απο ειδικο- γιατρο για να αποφευχθούν τραυματισμοί

Αν δινει κανεις συχνα στο παπαγαλακι του μπανιερα, δεν μαζευονται ακαθαρσιες στο δαχτυλίδι. Προτείνω την αφαιρεσή τους μόνο ΑΝ υπαρχει πολυ σοβαρος λογος για την υγεία του πουλιού, οπως κάποιο πρήξιμο στα ποδια . Το δαχτυλιδι από μονο του δεν στραβωνει ποτέ αν ειναι κλειστού τυπου!

6. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Χ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Χ PB New Member

Εχω παθει με 3 κοκατιλ ατυχημα.Τωρα ταλεντο να ειχανε?Εμπλεξαν καπου.Χτες βρηκα αλλο παλι.Να μην σου πω για τα καναρινια που μπλεκονται στο υλικο της φωλιας.Καπου διαβασα οτι το ξεκινησαν για να αποτρεψουν το λαθρεμποριο αγριων πουλιων.Εγω παντος εχω μεγαλο προβλημα.

Εχω ανοιχτου τυπου δηλαδη τα βαζω αφου βγουνε απο την φωλια και εχουν νουμερα οποτε κραταω αρχειο.Αλλα με απογοειτευει το γεγονος των ατυχηματων αυτων

7. manos74

manos74 PB New Member

εμα ρε παναγιωτη ολα τα ατυχιματα εσενα συμβαινουν εμενα παντος τοσα χρονια με τα καναρινια δεν μου εχει συμβει να μπλεξουν απο το δαχτιλιδι μονο να πληγωθει το ποδι μου εχει συμβει

ετσι εξιγειτε το μπερδεμα στο νιμα της φωλιας ισως επιδη ειναι ανιχτου τυπου

8. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Εκείνο που μπορώ να σκεφτω σχετικά με τα συνεχόμενα ατυχήματα στα κόκατιλ, είναι μήπως το κλουβι σου ή τα παιχνιδια που τους βαζεις εχουν εγκοπές ή προεξοχες και τραυματιζουν τα πουλιά. Αν κρινεις οτι η κατασταση είναι επικυνδινη για τα πουλια, ελεγξε προσεχτικα το κλουβι, και αν αποφασισεις να βγαλεις τα κλειστου τυπου δαχτυλιδια που έχουν, πήγαινέ τα σε ενα γιατρο.

Για τα καναρινια αν και εδω δεν ειμαστε στο καταλληλο φορουμ , και αφου ειναι ανοιχτου τυπου και συμβαινουν συχνα ατυχηματα, το μονο που μπορω να σου προτείνω ειναι να τα αφαιρεσεις και να βαλεις πλαστικα που δεν εχουν εγκοπες...:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...