Πρασινες κουτσουλιες απο τα παπαγαλακια μου

Συζήτηση με θέμα Πρασινες κουτσουλιες απο τα παπαγαλακια μου, που ξεκίνησε από Σταυρος, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 25 Αυγ 2009.

1. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

γεια σας παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι σημερα που πειγα να βγαλω τα πανι απο τα παπαγαλακια μου(με αυτο τα σκεπαζω το βραδι)ειδα με φτεσκια κουτσουλια κοντα στα καγκελα και ειπα να δω το χρωμα και ειδα οτι ειναι σκουρο πλ σκουρο πρασινο προς το λαδι ειναι κακο αυτο???

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το χρώμα τους πολλές φορές εξαρτάται από την τροφή που τρώνε τα πουλιά. Δώσε τους για μια δύο μέρες μόνο σπόρους και βαλε ένα καθαρό λευκό χαρτί στον πάτο του κλουβιού για να δεις αν θα υπάρξει διαφορά.

3. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

λοιπον τα ταιζω σπορους trill σποροι παρλαμεντο και βιταμινουχους σπορους καρβανακι σουπιοκοκαλο πλακετα βιταμινων καροτο και εχω και κατι κρακερ αλλα δεν τους τα εχω βαλει ακομε αυτο που μου ειπες με το χαρτι γιατι να το κανω???

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Γιατί στο λευκό χαρτί θα φανούν καλύτερα οι κουτσουλιές των πουλιών. ;)

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τι χρωμα ηταν τις αλλες φορες η τι χρωμα πιστευεις οτι θα επρεπε να ειναι? ; Το πρασινο παντως εμενα μου ακουγεται φυσιολογικο.

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ανεξάρτητα με το τι τους δίνεις συνήθως, θα βάλεις μόνο τους βασικούς σπόρους που τρώνε τα Budgerigar (παπαγαλίνη ή όπως αλλιώς λέγεται… δεν γνωρίζω) και φρέσκο νερό. Ο λόγος που προτείνω κάτι τέτοιο, είναι για να καθαρίσει το γαστρεντερικό τους από κάθε άλλου είδους τροφή που πιθανώς να βάφει τα περιττώματα τους και έτσι να μπορέσεις από τη δεύτερη μέρα να δεις αν θα επανέλθει στο φυσιολογικό το χρώμα των περιττωμάτων τους, ελέγχοντάς τα πάνω στο λευκό χαρτί που θα έχεις βάλει στον πάτο του κλουβιού.

7. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

πρεπει να πω οτι εχουν αλαξει οι κουτσουλιες αλλα τους εχω βαλει και αλα πραγματα στο μενου τους για τις κουτσουλιες στην αρχη ειναι πρασινες και μετα οταν ξεραθουν ειναι μαυρες

8. Marilenaki

Marilenaki PB Member

οταν λες αλλα πραγματα για τις κουτσουλιες τους τι εννοεις ακριβως? αμα δεν κανεις αυτο που σου ειπε ο Σταυρος πως θα καταλαβεις τι εφταιγε αρχικα για να το αναγνωρισεις τωρα?

9. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

θελω να πω οτι στην αρχη οι κουτσουλιες ειχαν διαφορετικο χρωμα αλλα τωρα που εβαλα και άλλα πραγματα στο μενου τους εχουν αλαξει

10. Victoria

Victoria PB New Member

Τι χρωμα ηταν στην αρχη?Εμενα το πρασινο μου ακουγεται φυσιολογικο,να ανησυχησεις αμα εβλεπες συνεχεια ασπρες κουτσουλιες :)

11. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

οταν λες να εβλεπα συνεχεια ασπρες κουτσουλιες θελεις να πεις οτι ειναι μονο ασπρες

Μοιραστείτε

Φόρτωση...