Πρήξιμο στα δάχτυλα και απώλεια νυχιού

Συζήτηση με θέμα Πρήξιμο στα δάχτυλα και απώλεια νυχιού, που ξεκίνησε από alicedros, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 6 Ιουλ 2016.

mgerom
Best Answer mgerom, 7 Ιουλ 2016
Μα τώρα αυτό είναι το θέμα ; Βάλε μπεταντίν 1/10 με νερό , βάλε έτοιμη αραίωση που υπάρχει στα φαρμακεία ειδική για πλύσεις, βάλε κρέμα , βάλε σκέτο... Ολόκληρο το Post
  1. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλημέρα σας!

Ένα θηλυκό (Ερατώ) μου το τελευταίο διάστημα είχα παρατηρήσει πως είχε πρησμένο το πίσω δάχτυλο του ενός ποδιού. Δε θεώρησα πως είναι κάτι σοβαρό, λέω κάπου θα πιάστηκε το δαχτυλάκι. Αλλά χθες είδα πως απ αυτό το πίσω δάχτυλο που ήταν πρησμένο λείπει το νύχι και παραμένει ελαφρώς πρησμένο. Και στο άλλο πόδι παρατήρησα ένα ελαφρύ πρήξιμο στο μεσαίο δάχτυλο. Την έπιασα χθες το βράδυ και έβαλα και στα 2 πόδια λίγο Betadine. Τσέκαρα και κοιλιά, άψογη!! Ούτε καρίνα, ούτε λίπος, τέλεια!!

Είναι ενός έτους και φέτος ζευγάρωσε κιόλας μεγαλώνοντας 2 μικρά μετά συζύγου φυσικά. Είναι υγιέστατη, ζωηρή, πολύ κινητική και ακόμα πυρωμένη (στρώνει και προσπαθεί να κλωσήσει την αυγοθήκη το νούμερο). Ήθελα να την βάλω στην κλούβα με τα υπόλοιπα θηλυκά, αλλά αυτό θα γίνει μόλις γίνει καλά.

Δεν μου φαίνεται για ξηρή ευλογιά.. Το πόδι φαίνεται υγιέστατο και αιματώνεται φυσιολογικά. Μόνο πρήξιμο στα δάχτυλα και απώλεια ενός νυχιού. Πως το αντιμετωπίζω?? Με Betadine ή επιθόλ?? Μήπως χρειάζεται για λίγες μέρες aviomycine για να αποτραπεί η μόλυνση?

Ορίστε και τα ντοκουμέντα αφού έβαλα betadine.. Πολύ ζωηρή η άτιμη δεν καθόταν με τίποτα!!!!
    13595949_1075112662583356_827181216_n.jpg 13599058_1075112655916690_123117423_n.jpg 13608051_1075112659250023_1492835391_n.jpg 13617501_1075112652583357_488638609_n.jpg 13625017_1075112675916688_1996571479_n.jpg

2. Best Answer:
    Post #337906 by mgerom, 7 Ιουλ 2016
  3. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

συγουρα πρεπει να ρωτησεις και καποιον γιατρο εστω και με email!!!!!! επιθολ θα ελεγα οτι δεν χρειαζεται μιας και φενεται οτι δεν υπαρχει προβλημα απο μικητες και για το λογο οτι θα σταματισει να αναπνεουν οι ποροι του ποδιου θα ελεγα να μη το κανεις το Betadine καλο ειναι για πρωτη βοηθεια . απο κουνουπια πως πατε εκει;;;;;;;;(μια σκεψη κανω)

στην αρχη ηταν ασπρο φουσκωμα;;;;;;;; οπως στην φοτο κοιτα το αριστερο ποδαρακι
    20160602_180804.jpg

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Τα έχω σε εσωτερικό χώρο πλέον.. Αλλά γενικά όλο και κάποιο μπορεί να μπει μες το δωμάτιο....

Όχι άσπρο φούσκωμα.. Πρήξιμο στο χρώμα του δέρματος.. Και τώρα έχει ξεπριστεί αλλά είδα ότι δεν έχει νύχι...

5. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

συγνωμη δεν ξερω τι να σκεφτω τετοια περηπτωση μου εχει τυχη με σπασιμο νυχιου και με κουνουπι στην πρωτη εχασε και σε μενα το νυχι..... αλλα εδω ειδες και στο αλλο ποδι το ιδιο....επομενος πρωτα πρεπει να ποιασεις την μολυνση Betadine καθε 12 ωρες και βαλτω μονο του. παρε ομωσ και τηλ καποιον γιατρο

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Πάντως δεν το αποκλείω το κουνούπι.... Μπορεί να προκλήθηκε απ αυτό.. Ή το μυαλό μου πάει σε κάποια μόλυνση από κάποια κουτσουλιά.. Γιατί δεν είναι πολλές οι μέρες που ήταν τα μικρά της μαζί.. Οπότε καταλαβαίνεις πως όσο και να καθαρίζεις κουτσουλιές υπάρχουν :p

Σταμάτη μου αν παρατηρήσεις την 4η φώτο το αριστερό πόδι το μεσαίο δάχτυλο. Είναι πολύ ελαφρώς πρησμένο.. Δε ξέρω αν θα έχει την ίδια εξέλιξη με το άλλο..

Αυτό θα κάνω.. Μόνη της είναι.. Απλά ήθελα να τη βάλω και στην κλούβα. Λες να χρειάζεται και aviomycine για λίγες μέρες?? Γιατί και μένα σε μόλυνση πάει το μυαλό μου..

Θα πάρω θα πάρω...

7. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

κουτσουλια αν δεν υπαρχει πληγη ανοιχτη το αποκλειω γιατι οι μισοι εκτρωφοις που γνωριζω δεν θα ειχαν καναρινια !!!!!:)

8. alicedros

alicedros PB Supporter

χαχα σωστό... άρα πρόκειται για μόλυνση έτσι?? Συμφωνούμε? Το νύχι θα ξαναβγεί?? Πέρα από Betadine τι άλλο να βάλω?

9. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

δεν πιστευω να ξανα βγει το νυχι (εξαρτατε απο τον λογο που το εχασε)προς το παρον πρεπει να σταματησεις την μολυνση

10. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Κακτο aloe vera. Τριψε το στο ποδι και θα δεις διαφορα.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Και αυτό το σκέφτηκα... Το φυτό δεν κάνει απευθείας?? Να βάζω πρώτα αλόε και μετά betadine??

Θα πάρω τηλ τον γιατρό να τον ρωτήσω και για την αντιβίωση.. Η απώλεια του νυχιού είναι το λιγότερο..

12. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κόβεις ένα κατώτερο δίχρονο τουλάχιστον φύλλο με λεπίδα, το αποφλοιώνεις και αφαιρείς το ζελέ που περιέχεται μέσα (χωρίς μια μεμβράνη που υπάρχει). Το βάζεις σαν αλοιφή. Έχει πολύ γρήγορη επουλωτική δράση. Το υπόλοιπο για να μην το πετάξεις, μπορείς να το φυλάξεις στην κατάψυξη σε παγοθήκες παλαιού τύπου. Μπορείς να το χρησιμοποιείς τώρα το καλοκαίρι για εγκαύματα από τον ήλιο, σπυράκια ή ότι άλλο δερματικό σε απασχολεί. Μπορείς και να το πιεις
    βέβαια :)
    Πάρε και ένα χρήσιμο link https://oliviart-gr.blogspot.gr/2013/02/blog-post_27.html

13. TheBigL

TheBigL PB Member

14. ianos

ianos Daily Active Member

Off topic: Λάμπρος, πραγματικά μας έχεις καταυποχρεωσει. Ξέρεις, η γεναιοδωρία είναι ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα...

Αλίκη, εμένα δυστυχώς μου μοιάζουν για ευλογιά. Ελπίζω να σφάλλω! Πες μας:
    Αυξάνονται σε μέγεθος; Έχεις δει καθόλου αίμα; Για τον φόβο των Ιουδαίων, θα κρατούσα το πουλί σε άλλο δωμάτιο από τα άλλα, για τουλάχιστον 1,5 μήνες. Επίσης, θα έδινα αντιβίωση από του στόματος και θα χρησιμοποιούσα celestoderm για 5 ημέρες, όχι για παραπάνω, 1 εφαρμογή την πρώτη και 5η ημέρα, 2 εφαρμογές τις ημέρες 2-4.
    Επίσης, αν μπορείς πάρε τούλι, είναι πολύ φτηνό και τύλιξε την κλούβα και ο,τι κλουβί έχεις.

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Σ ευχαριστώ πολύ Γιάννη για την απάντησή σου!! :)

Στο παρελθόν είχα κρούσματα ευλογιάς, και δεν μοιάζει καθόλου.. Μπορεί και να είναι, τι να πω...

Αυτό το δάχτυλο που έφυγε το νύχι, ναι είχε αυξηθεί το πρήξιμο, και μετά έπεσε το νύχι και ξεπρήστηκε. Αν είναι ξηρή ευλογιά σημαίνει πως αυτό το σπυράκι απλά πέρασε. Το άλλο δάχτυλο παραμένει ελαφρώς πρησμένο, αλλά δεν έχει πρηστεί κι άλλο. Από προχθές τουλάχιστον. Χθες γύρισα σπίτι 11 το βράδυ, τα ξύπνησα, της έβαλα betadine, και έφυγα.. Δεν πρόλαβα ούτε το γιατρό να πάρω.. Πάντως η κοιλιά είναι άψογη, και έχει διάθεση για φαγητό και για να στρώνει φωλιά την αυγοθήκη (για να αλλάζει η Αλίκη κάθε μέρα τον πάτο... !meh). Σ¨ημερα θα γυρίσω νωρίς σπίτι και θα ασχοληθώ με το κορίτσι μας!

Και εγώ λέω να δώσω αντιβίωση.. Αν και θα ρωτήσω και τον γιατρό... Μάλλον aviomycine που είναι ελαφριά..

Γιατί celestodrem και γιατί με μία μέρα κενό? Στο έχει πει κάποιος γιατρός??

Γιάννη μου μέσα σε δωμάτιο τα έχω.. Θα τα έχω πάλι με δίχτυα και τούλια?? Το θεωρώ λιγάκι υπερβολικό..

Θα ρωτήσω τον γιατρό! Σ ευχαριστώ πολύ Λάμπρο μου! :)

16. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Aυτής της μορφής η ευλογιά μπορεί να επανέρχεται και να εμφανίζεται ακόμα και σε πουλιά που έχουν ήδη ασθενήσει τα περασμένα χρόνια. Απλά η εικόνα των σπυριών είναι διαφορετική. Πολύ πιο ήπια και με ελάχιστες "φλύκταινες" . Η μόνη λύση για όσους διατηρούν πουλιά σε εξωτερικό χώρο είναι ο ετήσιος εμβολιασμός. Η αντιβίωση είναι μάλλον περιττή αν δεν υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις για δευτερογενείς λοιμώξεις. Η χρήση του μπεταντίν αρκεί συνήθως για να περάσει το κρίσιμο διάστημα. Τα πόδια πρέπει να μπαίνουν πάντα και τα δύο, ολόκληρα (βάπτισμα), μέσα στο διάλυμα ιωδίου.

17. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όχι
    Τίποτε εκτός από κάποιο προστατευτικό για τα κουνούπια μια και είσαι σε εξωτερικό χώρο.

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Άρα κύριε Μάκη μου πιστεύεται και εσείς πως πρόκειται για ευλογιά έτσι?? 2 φορές που είχα πιο παλιά κρούσματα ήταν πιο έντονα σπυριά, πιο έντονα, που μαύριζαν και έπεφταν. Δεν πρηζόταν όλο το δάχτυλο..

Καμία ένδειξη!! Υγιέστατη!! Αν θέλετε μπορώ να σας ανεβάσω και φώτο κοιλιάς και στέρνου.. Άψογη!! Και φυσικά στρώνει φωλιά.. Ούτε φουσκώματα, ούτε νωχελικότητα, τίποτα.. Που και που να σηκώνει λίγο το ένα λίγο το άλλο ποδαράκι. Το μόνο που έχω παρατηρήσει.. Άρα δεν της δίνω αντιβίωση..

Δηλαδή σε ένα δοχείο που πίνουμε τα φάρμακα βάζω Betadine και βουτάω και τα 2 πόδια σωστά?? Μια φορά την ημέρα??? Όταν λέτε διάλυμα ιωδίου εννοείται το Betadine ή κάτι άλλο?? (τόσο άσχετη :p ) Και κάτι τελευταίο χρειάζεται να πάω να φτιάξω στο φαρμακείο ιωδιούχο γλυκερίνη??

Άραγε υπάρχουν εμβόλια στην Ελλάδα?? Εμβολιάζει κανείς ετησίως τα καναρίνια του?? Ξέρεις κανείς πληροφορίες επί του θέματος αυτού??

Από Σεπτέμβρη που θα βγουν έξω πέρα από πλεξιγκλας για το κρύο θα δω πως μπορώ να βάλω και τούλι.. Αν και το χειμώνα θα είναι περιττό, φύλαγε τα ρούχα σου που λένε...

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας άλλη μια φορά! :)

19. Deukalion

Deukalion Daily Active Member

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Δηλαδή για να καταλάβω ιωδιούχος γλυκερίνη = διάλυμα ιωδίου ?? Και βάζω μόνο αυτό ή και Betadine? Για πες Δημήτρη.... Που το έχεις δει και αρκετές φορές.. :p

21. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μια ερώτηση.
    Betadine σε κρέμα γιατί δεν βάζεις?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...