Πρήξιμο βολβού ματιού

Συζήτηση με θέμα Πρήξιμο βολβού ματιού, που ξεκίνησε από Μαρία123, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 18 Μαρ 2014.

1. Μαρία123

Μαρία123 PB New Member

Γεια σας και από μένα! Το καναρίνι ανήκει στον πατέρα μου, εγώ είμαι άσχετη εντελώς..

Καναρίνι κίτρινο,αρσενικό, είναι 3 4 χρονών, ζει μόνιμα σε εσωτερικό χώρο, δίπλα σε παράθυρο,είναι μόνο του σε ένα κλασικό κλουβί.
    Το ταΐζει κανναβούρι, και ένα άλλο μίγμα σπόρων με κεχρί, κελαϊδίνη και βιταμίνες(όλα χύμα) και ψωμί. Αυγό του δίνει μια στις τόσες, μήλο και μαρούλι έχει καιρό. Η αναπνοή του είναι φυσιολογική, με μια εξαίρεση χθες που ''χτύπαγε'' το ράμφος του χωρίς να τσιμπάει κάτι. Η στάση σώματος κανονική, κουτσουλιές φυσιολογικές όπως επίσης μύτη και πόδια. Μέχρι χθες βράδυ κελαηδούσε και όλα καλά, σήμερα δεν κελαηδάει και όταν πηγαίνει κοντά τιτιβίζει και πηδάει απ το ένα πλαστικό στο άλλο.
    Πάμε τώρα στις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες...
    Το ματάκι του (ο βολβός) έχει πρηστεί όσο ένας αρακάς. Τα βλέφαρα τέντωσαν τόσο πολύ που έγιναν διάφανα και οι βλεφαρίδες καρφώθηκαν μέσα στο μάτι, τις οποίες και προσπάθησε με κάποιο τρόπο (δεν θέλω να ξέρω πως) και τις έβγαλε. Το πρωί του έβαλε 2 σταγόνες MAXIDEX κολλύριο και όταν του ξεκάρφωσε τις βλεφαρίδες του έβαλε άλλη μια μέσα στο βλέφαρο. Δεν το έχω δει από κοντά ώστε να έχω εικόνα.Αντιλαμβάνομαι πως θα βοήθαγε ιδιαίτερα κάποιο φωτογραφικό υλικό, μου είναι όμως αδύνατο αυτή τη στιγμή γιατί είμαι με γρίπη και δεν μπορώ να πάω σπίτι του ώστε να τραβήξω φωτογραφία. Τα φώτα σας Κύριοι... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

2. brand13

brand13 PB Member

Γειά σου Μαρία. Θα βοηθούσε πολύ μια φωτο αλλά αφού είναι δύσκολο.. Πρέπει να είναι ευλογιά αυτό που έχει το πουλάκι σας. Θα βοηθούσε πολύ πλύσιμο με φυσιολογικό ορό και χαμομήλι για αρχή αλλά η θεραπεία (αν είναι ευλογιά) γίνεται με κολλύριο τομπρέξ 1 σταγόνα 3 φορές την μέρα για 4 μέρες. Επίσης μην δίνετε χύμα τροφές και έτοιμες βιταμίνες γενικότερα, θα βρείς σχετικά άρθρα στην διατροφή καναρινιών και θα καταλάβεις του λόγους.

3. Μαρία123

Μαρία123 PB New Member

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση κατ' αρχάς! Μόλις νιώσω λίγο καλύτερα θα έχουμε και φωτογραφικό υλικό! Από μια ματιά που έριξα το κολλύριο δεν πρέπει να έχει κορτιζόνη ή σε αυτή την περίπτωση συνίσταται; Είναι μεταδοτική στον άνθρωπο αυτή η ασθένεια;

4. brand13

brand13 PB Member

Να είσαι καλά. Το τομπρέξ χωρίς κορτιζόνη πρέπει να του βάλεις, ξέχασα να στο πώ πρίν. Όχι δεν είναι μεταδοτική στον άνθρωπο αλλά μεταδίδεται από πουλί σε πουλί (νομίζω είπες έχετε μόνο 1)

5. jk21

jk21 PB Member Article Writer

Μαρια αν ειναι ευλογια (δεν το νομιζω ) δεν ειναι κολλητικη .Πιστευω ειναι αποτελεσμα χτυπηματος ή τραυματισμου απο καποιο θηρευτη ή μια αρκετα υπουλη λοιμωξη ,αλλα η φωτο θα βοηθουσε οταν θα ειναι εφικτο και αν δεν ειναι αργα ,να καταλαβουμε καλυτερα .Ειναι δεδομενο οτι αν ειστε σε περιοχη που υπαρχει εστω και κτηνιατρος αν οχι πτηνιατρος ,πρεπει αμεσα να παει ,για να δει την κατασταση απο κοντα .το maditex ειναι κορτιζονουχο (δεξαμεθαζονη ) και ισως αν υπηρχε εντονη φλεγμονη ,να ηταν αναγκαιο ,αλλα ειναι αναγκαια σιγουρα και αντιβιοτικη αγωγη με αλοιφη tobrex απο φαρμακειο που σου ειπε ο Αχιλλεας .Για τον αν χρειαζεται και χορηγηση φαρμακου στο νερο ,χωρις φωτο δεν ειναι πρεπον να συστησουμε και ο γιατρος ειναι ο καταλληλοτερος αν ειναι εφικτο να αποφασισει .θα καθαριζει με χαμομηλονερο και θα βαζει μετα αλοιφη (δυο φορες την ημερα ) .το ιδιο και το maditex και αν ξεπρηστει θα μειωσει το maditex σε μια φορα για δυο μερες και μετα καθολου .οχι αποτομη διακοπη .Οι φλεγμονες στα ματια μπορει να εχουν και αλλες αιτιες .Δες εδω Kαναρίνια με φλεγμονή στο μάτι -> Πιθανές αιτίες
    και ενημερωσε μας ,για οτι αλλο διαβασεις ή δεις εκει που να συνδεεται με την περιπτωση σου

6. brand13

brand13 PB Member

Δημήτρη επίθεση από θηρευτή δεν νομίζω να είναι γιατί η Μαρία ανέφερε νωρίτερα ότι το πουλάκι ζεί μόνιμα σε εσωτερικό χώρο. Πάντως καλό θα είναι για αρχή πιστεύω να κάνει πλύσεις με χαμομήλι που ούτως ή άλλως καλό θα του κάνει και δεν είναι φάρμακο. Σίγουρα βέβαια θα βοηθούσε μια φωτο αλλά αφού και η Μαρία είναι άρρωστη αναμένουμε...

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Κάθε ασθένεια στα μάτια δεν είναι απαραίτητα ευλογιά. Θα μπορούσε να είναι κάποιο πρωτοζωο, όπως π.χ. τριχομονάδα ή οποιαδήποτε άλλη βακτηριακή λοίμωξη. Δυστυχώς, τη γνωμάτευση εξ αποστάσεως και δη από ανθρώπους που δεν είναι γιατροί, δεν τη λες και υπεύθυνη στάση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι κτηνίατροι για πουλιά στην Ελλάδα έχουν εστω και την παραμικρή ιδέα για το περιστατικό που αναλαμβάνουν.

Εν πάση περιπτώσει Μαρία, το Τομπρεξ είναι όντως ένα σχετικά ασφαλές φάρμακο για τέτοιου είδους περιπτώσεις. Μπορείς να ξεκινήσεις τους πειραματισμούς από αυτό. Διαφορετικά, μπορείς να επιλέξεις ένα γιατρό από αυτή τη λίστα και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του. https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

8. Μαρία123

Μαρία123 PB New Member

Βρισκόμαστε Σητεια οπότε.... πτηνίατρος τι είναι αυτό;;
    Του μετέφερα όλες τις συμβουλές σας και αναμένουμε νεότερα..Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια! Πριν λίγο που μιλήσαμε μου είπε οτι το βλέπει καλύτερα, σαν να έχει αρχίσει να ξεπρήζεται..
    Μόλις τα καταφέρω να κατέβω γιατί 38.8 -39.9 που έλεγε μια φορά η Κωνσταντίνα δεν μ αφήνει να ρισκάρω.., θα έχετε φωτογραφία, ελπίζω όλα να πάνε κατ' ευχήν..

9. jk21

jk21 PB Member Article Writer

Mαρια γραψε στο προφιλ του μελους adreas ,μην τυχον δεν δει το θεμα

https://petbirds.gr/members/4653/

ειναι πατριωτη σου και σιγουρα θα βοηθησει τον πατερα σου .Ισως γνωριζει και κανενα γιατρο εκει κοντα ή τηλεφωνικα να μιλησει μαζι του

Μοιραστείτε

Φόρτωση...