Πρέπει οποσδήποτε να τους κόψω τα νύχια;

Συζήτηση με θέμα Πρέπει οποσδήποτε να τους κόψω τα νύχια;, που ξεκίνησε από Νεκτάριος, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 22 Μαρ 2009.

1. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Γειά σας μέλη του pet birds. καθώς παρατήρούσα τα καναρίνια μου είδα πως τα νύχια τους μεγάλωσαν λιγουλάκι. Στο forum είδα πως πρέπει κάποιες φορές να τα κώβουμε. Μα εγώ φοβάμε να το κάνω γιτί φωβάμε μην τα τραυματήσω:eek:, Βέβαια ξέρω που είναι η φλεβίτσα και αν την κώψουμε αιμοραγεί ασταμάτητα:eek:. Τώρα σας αναθέτω την απορεία:Πρέπει οποσδήποτε να τους τα κ΄ψω γα την πιο άνετη στήριξη στη βέργα ή όχι?

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Αν τα νύχια είναι πολύ μεγάλα και τα δυσκολεύουν στην κίνηση πρέπει να κοπούν. Εκτός από την δυσκολία στην κίνηση υπάρχει και ο κίνδυνος να σκαλώσουν κάπου και να βρεθεί το πουλί κρεμασμένο από το πόδι. Αν έχεις αμφιβολίες βρες κάποιον πιο έμπειρο να τα κόψει ή πήγαινε σε πτηνίατρο. Αν το δεις μία φορά θα μπορείς πολύ εύκολα να το κάνεις μετά.

3. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Σχεδον σε ολα τα πετ μπορουν να κανουν αυτη τη δουλεια.Και εγω τα πρωτα χρονια φοβομουν να κοψω τα νυχια τους στην πορεια βεβαια διαπιστωσα οτι δεν ειναι τιποτα.Ας ειναι καλα η γυναικα μου ενας κρατα το καναρινι και ο αλλος χρησιμοποιει ενα νυχοκοπτη.

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

5. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσιες σας.Με ένα άτομο δεν γίνετε? Αν κοπεί η φλέβα και αιμοραγήσει πώς σταματά η αιμοραγία?

6. Georgina

7. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Tζωρτζίνα εάν του βάλω αιμοστατική σκόνη που έχω?

8. Georgina

Καλε μου Νεκτάριε μην ανυσηχεις! Αφου δεν εχει αιμοραγησει το νυχι του, γιατι αγχωνεσαι??? :)

Αν τυχων και ματώσει, ναι ,κανει!

9. ΗΡΩ

ΗΡΩ PB New Member

πηγαινε το καναρινακι σου σε ενα pet ειμαι σιγουρη πως θα σε εξυπηρετησουνε.

10. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Με συχορείτε αν σας προίζω μα δεν έχω ξανα κώψει νύχια από πουλί.

11. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Για να παρεις τον αερα που λεμε,κοψε στην αρχη πολυ λιγο τα νυχια,και το επαναλαμβανεις μετα απο λιγες ημερες.Μετα απο 2φορες θα εχεις γινει ο πρωτος στο πετικιουρ!Και σκεψου, οταν κοβεις τα δικα σου,εχεις τοσο αγχως?Νεκταριε δεν ειναι τιποτα φιλε μου,λιγο κουραγιο μονο και ολα θα πανε μια χαρα...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...