Πρέπει να βγει το δαχτυλίδι;

Συζήτηση με θέμα Πρέπει να βγει το δαχτυλίδι;, που ξεκίνησε από Stefan, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 29 Νοε 2008.

1. Stefan

Stefan PB New Member

Καλησπερα!Παρατειρησα τωρα τελευτεα στον ζακο μου να δαγκωνει το δαχτυλιδι του σαν να τον ενωχλει η σαν να παιζει...Λετε να του το αφαιρεσω?Μονος μπορω?

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Στεφανε αλλο παιζει και αλλο τον ενοχλει. Εαν δεν τον ενοχλει δεν υπαρχει λογος να του το βγαλετε εκτος και αν παιζει πολυ εντονα με αυτο και τραυματιζει το ποδι του, τοτε σιγουρα πρεπει να βγει. Η διαδικασια ειναι απλη αλλα τα δαχτυλιδια σε τετοιου μεγεθους πουλια ειναι σκληρα και καλυτερα να το κανει καποιος που ξερει διοτι εσυ μπορει κατα λαθος να τον τραυματισεις αφου το κενο αναμεσα στο δαχτυλιδι και το ποδι ειναι παρα πολυ μικρο. :)

3. Stefan

Stefan PB New Member

Καθως κοιτουσα τα ποδαρακια του,μου φανηκαν πολυ μεγαλα και οτι ειναι ειναι αδυνατον να βγει το δαχτυλιδι.Οστωσο ποια ειναι η διαδικασια?

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Υπάρχουν ειδικά ψαλιδάκια που τα κόβουν. ;)

5. Stefan

Stefan PB New Member

Απο που τα αγοραζεις?(ειναι επικυνδινα?εχουν οδηγιες?)

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Μπορείς να τα βρεις σε pet shops ή e-shops! Όχι δεν είναι καθόλου επικίνδυνα...δεν ξέρω αν έχει οδηγίες η συσκευασία αλλά είναι μια πολύ απλή διαδικασία. Αλλά να το κάνει κάποιος έμπειρος για να μην τραυματιστεί το πουλί. :)

7. Stefan

Stefan PB New Member

Σε καμια περιπτωση δεν σκοπευω να το κανω μονος μου :p...Ευχαριστω γιατις πληροφοριες!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...