Πρέπει να βάζω μονο βραστό αυγό στην καναρα;

Συζήτηση με θέμα Πρέπει να βάζω μονο βραστό αυγό στην καναρα;, που ξεκίνησε από stelios98, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Μαϊ 2015.

1. stelios98

stelios98 PB New Member

παιδιά καλησπέρα σας,

έχω ένα ερώτημα το οποιο είναι αν πρέπει να βάζω μονο βραστό αυγό στην καναρά
    *σήμερα έβγαλε τον πρώτο νεοσσό (28/5/2015)

2. George98

George98 PB Active Member

Τι εννοείς μόνο βραστό αυγό ? θα έχεις τους σπόρους, το σουπιοκόκκαλο, τα φρούτα και τα λαχανικά καθε τόσο και καθημερινά για πρωτεΐνες το βραστό αυγό

3. stelios98

stelios98 PB New Member

ναι εννοω επιπροσθετο το αυγο ολα τα υπολιπα ειναι τα βασικα και καθημερινα

4. George98

George98 PB Active Member

ναι να νομίζω πρέπει να δίνεις καθημερινά αυγό τώρα που έχει μικρά αν θες περίμενε και κάποιον πιο έμπειρο στα καναρίνια να σου πει :)

5. Να σου ζήσει και με το καλό τα υπόλοιπα.Το αυγό καλά βρασμένο, αυγοτροφή και λίγο μήλο σε καθημερινή βάση,μπρόκολο, γλυστρίδα ή ότι λαχανικό θέλεις εναλλάξ (ένα καθε μέρα)

6. stelios98

stelios98 PB New Member

ευχαριστω πολυ τι χορταρικα μπορω να βαζω ;;;

7. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αφου σημερα βγηκε ο πρωτος νεοσσος θα βαζεις (περα απο σπορια και νερο καθε μερα) αυγο βρασμενο περιπου 15 λεπτα. Μηλο θα τους βαλεις οταν συμπληρωσει και ο τελευταιος 3 μερες ζωης. Χορταρικα θα τους βαλεις οταν συμπληρωσει και ο τελευταιος 8-10 μερες ζωης (τα εντερα τους δεν εχουν διαμορφωθει τελειως και μπορει να τους κανει διαρροια).

Απο χορτα...οτι εχει ο μαναβης.

8. stelios98

stelios98 PB New Member

σημερα βγηκε και το τελευταιο μικρο

9. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ωραια.Ακολουθησε το προγραμμα που σου ειπα.

10. theodr

theodr PB Member

Εγώ θα σου προτείνω μέχρι την δέκατη μέρα να βάζεις κάθε πρωί σπόρους , αυγοτροφή εμπορίου εμπλουτισμένη με αποξηραμένο αυγό , νερό και αυγό το μισό. ( Προσοχή να είναι βρασμένο για 15 λεπτά. Το μεσημέρι να κάνεις αλλαγή το αυγό με νέο φρέσκο.

Την δέκατη μέρα να προσθέσεις το μήλο ( αφού βγάλεις την φλούδα )

Μην ξεχνάς να βάζεις στην φωλιά Pinex ( ψυροσκονη )

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και περιμένουμε φωτογραφίες με τα μικρά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...