Περιβάλλον Που φτιάχνουν φωλιές τα άτιμα

Συζήτηση με θέμα Που φτιάχνουν φωλιές τα άτιμα, που ξεκίνησε από Paianas, στο Forum 'Γενικές συζητήσεις για πουλιά' του PetBirds, 17 Ιουλ 2014.

1. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Πηγαίνω σήμερα να ψωνίσω στο Μαρινόπουλο στο Ναύπλιο...
    Την ώρα που περιφέρομαι με το καρότσι, βλέπω ένα σπουργιτάκι να κάνει βόλτες πάνω από τα κεφάλια μας, πετώντας σε όλο το χώρο του σούπερ μάρκετ..
    Φωνάζω μια υπάλληλο, λέγοντας της ότι ένα πουλάκι έχει μπει στο μαγαζί και αν μπορεί να με βοηθήσει να το βγάλουμε έξω..
    Με κοιτάζει με κατανόηση και χαμόγελο και μου λέει ότι το συγκεκριμένο πουλάκι εδώ και πολύ καιρό είναι η μασκώτ του καταστήματος, βολτάρει μέσα όλη τη μέρα, τρώει και πίνει από τους σπόρους που του δίνουν οι υπάλληλοι και φυσικά κοιμάται μέσα ..
    Με αφορμή το παραπάνω, σας βάζω φωτός από φωλιές στον εξωτερικό χώρο ξενοδοχείου στην Ερατεινή.
    *Συγχαρητήρια στον ιδιοκτήτη που έδειξε σεβασμό στα πουλιά και δεν χάλασε τις φωλιές τους, αντίθετα βρήκε λύση και για τις κουτσουλιές.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ ωραία λύση και παρέχει και ασφάλεια στους νεοσσούς από πιθανό πέσιμο !

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Όμορφες φωτογραφίες! Και μεις στην Αθήνα στο σούπερ μάρκετ έχουμε πολλααα σπουργιτακια που κάνουν βόλτες και κελαηδουν! Απλά σκέφτομαι αυτά τα πουλάκια που είναι ξύπνια μέχρι τις 8 το βράδυ δε θα παίρνουν συνεχώς πτεροροια;;

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μπράβο στον ιδιοκτήτη του ξενοδοχείου, έξυπνη η ιδέα του! Όσο για το σπουργιτάκι του σούπερ μάρκετ δεν θεωρώ πως είναι τυχερό, από τη στιγμή που δεν έχει την επιλογή να μπαινοβγαίνει στο χώρο
    ()

5. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Νίκο καταπληκτικό, μπράβο που το έβαλες να το δούμε.......αναζητήστε βίντεο

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εγω χαιρομαι τους ανθρωπου οπως σε αυτο το ξενοδοχειο που δεν κοιτανε να ξεφορτωθουν τα πουλια ως πηγη βρωμιας αλλα με μια πανευκολη κι ανεξοδη λυση τα αφηνουν να βολευτουν κι αυτα σε μια μικρη γωνιτσα. Για εμενα μετραει διπλα οταν το βλεπω αυτο απο επαγγελματια.;)

Εχω κι εγω ενα ζευγαρακι χελιδονια για πρωτη φορα στην τεντα του μαγαζιου και τα χαζευω.:D Ειναι η δευτερη φωλια τους, η πρωτη κυρια ειναι στο κιοσκι του γειτονα αλλα δεν βλεπω να τα καταφερνουν καλα μιας και στα μισα τους επεσε ενα μεγαλο κομματι. Δεν τα βλεπω και πολυ "ζεστα" να την τελειωσουν ζυντομα, εκτος κι αν μεγαλωνουν ακομη μωρα κι ειναι απασχολημενα και στην αλλη φωλια.

7. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Καλά ξετρελάθηκα . Δεν το είχα δει ποτέ αυτό στην Ιαπωνία . Οι άνθρωποι είναι τρελοί !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...