Που πουλάνε ξύλινα κλουβάκια στην Θεσσαλονίκη;

Συζήτηση με θέμα Που πουλάνε ξύλινα κλουβάκια στην Θεσσαλονίκη;, που ξεκίνησε από konstantis45, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 22 Οκτ 2008.

1. konstantis45

konstantis45 PB New Member

Γνωρίζει κάποιος φίλος να μου πεί που πουλάνε καλά ξύλινα κλουβάκια στην Θεσσαλονίκη?

2. 11panos04

11panos04 Banned

Γεια σου Κωνσταντινε,στο Quiko Mega Pet στο Φοινικα θα βρεις σιγουρα,τα εχω δει,αλλα οι τιμες τους ειναι λιγο τσουχτερες(δε θυμαμαι ποσο ακριβως...).Προσωπικα,εχω φτιαξει τεσσερα ξυλινα κλουβακια,αφιερωνοντας χρονο,κοπο κ πολυ μερακι.Το αποτελεσμα,απεριγραπτο!
    Πιστευω οτι θα βρεις κ σε μικρα μαγαζια,"παραδοσιακου" χαρακτηρα.Δες πρωτα ομως στο Quiko,πριν λιγο ειχαν νεες παραλαβες,κατι θα βρεις που να σε βολευει

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Κωσταντίνε δεν ξέρω να σε βοηθήσω σχετικά με τα κλουβάκια, αλλά αναρωτιέμαι για ποιόν λόγο θες ξύλινο κλουβί? Μόνο για την αισθητική πλευρά?? Γιατί για λόγους υγειινής των φιλοξενούμενων πουλιών ή χρήση τους δεν ενδείκνυται. Βέβαια πρόκειτε για καθαρά προσωπική υπόθεση. :) Σκέφτηκες τα μειονεκτήματα μιας τέτοιας αγοράς??

Τι πουλάκια ενδιαφέρεσαι να φιλοξενήσεις?

4. Frania

Frania PB Member

Γεια σου Κωσταντινε.Καποια στιγμη μου περασε και μενα η σκεψη να παρω ενα ωραιο ξυλινο κλουβι για τα πουλακια μου, με σταματησε η πληροφορια που διαβασα απο τους πιο εμπειρους φιλους για τα διαφορα παρασιτα,ακαρεα ,ψειρες και ολα τα σχετικα που μπορει να φιλοξενει σε μεγαλυτερο βαθμο σαν φυσικο υλικο,στις ενωσεις ,χωρις να εχω την ιδια δυνατοτητα να εφαρμοσω δραστικες μεθοδους καθαρισμου π.χ. καυτο νερο,ξυδι,εβδομαδιαιο σαπουνισμα κτλ.Αποφασισα λοιπον οτι η ασφαλεια των πουλιων ειναι πιο σημαντικη απο τις διακοσμητικες ανησυχιες μου ετσι το ..προσπερασα ευκολα

5. konstantis45

konstantis45 PB New Member

ευχαριστω ολους τους φιλους

ευχαριστω ολους τους φιλους αλλα ξυλινα κλουβακια χρησιμοποιώ εδω και 30 χρόνια περίπου τα χρησιμοποιούσαν και οι παππούδες μας και ποτε δεν εχω χασει πουλάκι απο ψείρα,απλα θέλουν λιγη φροντιδα παραπάνω.Εχω καμια δεκαριά τετοια κλουβακια μερικα ειναι 20χρονών ισως και παραπάνω καμια μερα θα ανεβασω φωτογραφιες να τα δειτε.Εναι φτιαγμενα απο ξυλο καστανιας και διακοσμημενα και οχι απο καβακι που κυκλοφορουν σημερα.Τέτοια κλουβια ψαχνω ,εαν γνωρίζεται καποιον μερακλη παραδοσιακο που φτιαχνει.Σε τετοια κλουβια φιλοξενω τους φτερωτους φιλους μου,οχι μονο για θεμα αισθητικης αλλα στα ματια μου ειναι ποιο ζεστα,αρα και αυτα θα αισθανονται ετσι.

6. Frania

Frania PB Member

Πρεπει να πω οτι υποκλινομαι στην σκεψη τετοιων κομψοτεχνηματων!Σιγουρα θα ηθελα να δω φωτογραφιες.Δεν γνωριζω κανεναν τετοιο τεχνιτη!Κι αν υπαρχει...(πραγμα δυσκολο) και τον βρεις θα ειναι πολλοι αυτοι που θα θελουν να γνωρισουν εκεινον και την δουλεια του,εστω και μονο για να την βλεπουν!

7. nikosk

nikosk PB New Member

8. stav

stav PB New Member

Αυτα ειναι εργα τεχνης.

9. tilathan

tilathan PB New Member

Απλά αλλα και λίγο πιο σύνθετα ξύλινα κλουβάκια έχω δει πολλές φορές στα μικρομάγαζα ανάμεσα πλατεία Άθωνος και Αριστοτέλους. Έχει κάποια μικρά πετ σοπ που έχουν καθώς επίσης και κάποια μαγαζάκια με ξύλινα αντικείμενα κλπ.

Θα βρεις σίγουρα..

10. Mpikis

Mpikis PB New Member

φίλε Κωσταντίνε ξέρω ότι έχει περάσει καιρός και μπορεί να βρήκες κλουβί,αλλά σε περίπτωση που δε βρήκες υπάρχουν δύο πέτ σοπ που έχουν!το ένα το μεγαλο πηγαίνοντας για αεροδρόμιο (έχει ένα) και το άλλο στο δρομο που συνεχίζει η μοναστηριό περνόντας το κορδελιό και πηγαίνοντας για ΔΙΑΒΑΤΑ (έχει πολλά)!

11. schaniotis2

schaniotis2 PB New Member

Δεν ξερω αν θα σου φανει χρησιμο αλλα εστω και απο περιεργεια ριξε μια ματια εδω.. εχει ομορφες ξυλινες κλουβες.. σε καλη τιμη.. αλλα δυστυχως ιταλικη σελιδα..
    "http://www.montidistribuzione.it/home.php?gru=10020006"

12. davide

davide PB New Member

σημερα βρηκα λιγο ποιο πανω απο την γειτονια μου κ.τουμπα Θεσσαλονίκης ενα εργαστηριο που φτιαχνει ξυλινα κλουβακια ( απλα και εργα τεχνης).τα πουλαει μισοτιμης απο οτι στο εμποριο.δεχεται και παραγγελιες.αν επιτρεπεται απο τους κανονες του φορουμ για να μην φανει σαν διαφημιση να ανεβασω τα στοιχεια του για οποιον θελει αυτο το ειδος κλουβιου

13. Σεθ

Σεθ PB New Member

Η αλήθεια είναι ότι ξύλινα κλουβιά είναι πολύ δελεαστικά από άποψη εμφάνισης. Θεωρώ όμως ότι είναι εντελώς ακατάλληλα για τα πουλιά γιατί βρέχονται από το νερό της μπανιέρας καθώς το πουλί κάνει μπάνιο. Το ξύλο σαπίζει και τραβάει σκόνη και υγρασία και γίνεται εστιά μολύνσεως και κρυψώνας ακάρεων και αλλών παράσιτων. Το χειρότερο είναι ότι πολλές φορές τα πουλιά τσιμπούν και παίζουν με το ξύλο με αποτέλεσμα να εκτέιθονται άμμεσα με τα παράσιτα.

14. diager

diager PB New Member

Γεια σου Κωνσταντίνε.Ξύλινα κλουβιά διαφόρων σχεδίων μπορείς να βρεις σ ένα pet shop στον Εύοσμο στην οδό Μακεδονίας

15. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Αυτο το θεμα ανοιχτηκε 22-10-2008.:Big Grin:

16. diager

diager PB New Member

Γιατί ρε Φώτη δε κατάλαβα,είναι κακό πράγμα η ενημέρωση?
    Τόσοι φίλοι διαβάζουν το foroum...

17. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Εσυ απευθυνθηκες στον Κωνσταντινο που ανοιξε το θεμα τον Οκτωμβριο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...