Που να βρω Gouldian;

Συζήτηση με θέμα Που να βρω Gouldian;, που ξεκίνησε από ANASTASIA21, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 8 Ιαν 2009.

1. ANASTASIA21

ANASTASIA21 PB New Member

Ψάχνω στην περιοχή της Αθήνας,να βρω gouldian αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω.
    Πήγα και στην Αθηνάς και δεν είχε τίποτα.Μου είπαν ότι σπανίως φέρνουν γιατί είναι πολύ ευαίσθητα και φοβούνται μην τους πεθάνουν.:(
    Θα παρακαλούσα οποιοσδήποτε γνωρίζει να μου δώσει πληροφορίες για το που θα μπορούσα να βρω!
    Ευχαριστώ:)

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Καταρχας στην Αθηνας μην πηγαινεις..νομιζω καταλαβα για πιο πετ σοπ λες.Το προβλημα εκει δεν ειναι τα ευαισθητα πουλια αλλα αυτοι οι ανεστητοι!Δεν τα φροντιζουν καθολου τα πουλια και ειναι και μες την ψειρα οποτε μακρυα!

Τωρα gouldian δεν βρισκεις ευκολα η αληθεια ειναι μονο αν τα πετυχεις τυχαια σε καποιο πετ σοπ.Οποτε η μονη σου εναλακτικη ειναι να πας σε καποιο πετ σοπ που εμπιστευεσαι και να παραγγειλεις οσα πουλια θες η το πουλι που θες αλλα να χεις απαιτησει αν ειναι εφικτο να χουν δαχτυλιδι πανω!

Ειναι πολυ ομορφα πουλια και η επιλογη σου θα σε δικαιωσει!Να ξερεις οτι δεν πρεπει να τα χεις σε εξωτερικο χωρο αλλα σε εσωτερικο γιατι ειναι πολυ ευαισθητα στις χαμηλες θερμοκρασιες!Ελπιζω να βρεις ομορφα πουλια και να μας τα παρουσιασεις εν καιρω φυσικα!:D

3. Mpikis

Mpikis PB New Member

Αναστασία εδώ στη Θεσσαλονίκη έχει σε ένα πετ σόπ πάρα πολλα!οπότε αν θές το συνδιαζεις και με εκδρομούλα...πέρνεις και τα πουλάκια!Αν θυμάμαι καλά 50 με 60 ευρω το ένα!

4. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Eγώ πήγα στο πετ που ψωνίζω και έκανα μια παραγγελία με κάποια συμφωνία να είναι υγιεί οπτικά τουλάχιστον,δραστήρια,πτέρωμα καθαρό, με δαχτυλίδια κλπ.Σε μια εβδομάδα μου τα έφεραν.

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τα Γκούλντιαν διατιθενται σε μεγάλη ποικιλία χρωμάτων. Δες εδω https://petbirds.gr/articles/Γκούλντιαν-gouldian-finch.65/ τί επιλογές μπορείς να κάνεις σε χρωματισμό του φτερώματος, για να είσαι σιγουρη τι θα ζητήσεις και να ελέγξεις τί θα σου φέρουν.

6. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

Αναστασία πήγα σήμερα στο πετ σοπ που ψωνίζω για τα καμάρια μου και έχει 4-5 γκούλντιαν πανέμορφα.Του έκανε μάλιστα εντύπωση που ηξερα τί πουλάκια είναι.Καλά...πρώτη φορά τα βλέπω από κοντά.Με βλέπω να παίρνω κι εγώ! Είναι κουκλάκια!Αν θες πες μου να σου στείλω προσ.μήνυμα με τη διεύθυνση του πετ σοπ.είναι στο Παγκράτι.Τιμή δε ρώτησα δυστυχώς.Το ξέχασα.

7. ANASTASIA21

ANASTASIA21 PB New Member

Καλησπέρα παιδάκια!
    Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και θα ήθελα η Δήμητρα να μου στείλει επιπλέον στοιχεία για το κατάστημα στο Παγκράτι.Ήδη έχω 5 ζεμπράκια(2γονείς+3 μωράκια)που κάνουν τα πρώτα τους βήματα και φυσικά τα έχω μόνιμα μέσα από τον Οκτώβριο.
    Η Θεσσαλονίκη είναι κούκλα αλλά δυστυχώς αυτήν τη στιγμη δεν μπορώ να πάω.Πάντως ΄έχω δει μέσα στο Internet ένα μεγάλο pet-shop που έχει!
    Τhanks πάντως

8. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

Αναστασία σου έστειλα τη διεύθυνση και το τηλέφωνο.Ελπίζω να βρεις αυτό που ψάχνεις...

9. alexisX

alexisX PB New Member

gouldians.eu - Αρχική

Μοιραστείτε

Φόρτωση...