Που μπορώ να βρώ Κοκκινόσπινο

Συζήτηση με θέμα Που μπορώ να βρώ Κοκκινόσπινο, που ξεκίνησε από FINCHiii, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 31 Δεκ 2008.

1. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Ο κοκκινοσπινος ή σπινος του βουνου απανταται συχνα στην πτολεμαιδα οπου κατοικω.Το προβλημα μου ειναι πως δεν ξερω απο που να προμηθευτω ενα τετοιο πουλι.ξερει κανεις πως να το αποκτησω???

Συνημμένα Αρχεία:

2. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Χρηστο αυτος ειναι ενας χειμωνοσπινος. Δεν εχω δει ποτε τετοια πουλια σε μαγαζι. Ισως καποιος εκτροφεας που να ασχολειται ή να γνωριζει εκτροφεις που να τα βγαζουνε να σε βοηθησει.

3. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

εχω δει τετοια πουλια σημερα μαζι με αλλους σπινους στην χιονισμενη αυλη μου. ειναι εκθαμπωτικα , αγρια ομορφα αλλα οπως ειπες δυσκολο να τα βρεις σε pet shop

4. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Αφου εισαι τοσο τυχερος και τα βλεπεις στην αυλη σου δοκιμασε να τα ταισεις ή να τους προσφερεις φωλιες(για τα αλλα ειδη περισσοτερο αφου ο χειμωνοσπινος ειναι χειμερινος επισκεπτης στην χωρα μας) και θα δεις οτι η ευχαριστηση ειναι πολλαπλασια απο το να το βλεπεις στο κλουβακι. Τωρα τον χειμωνα μεχρι και τελος Φεβρουαριου θα τιμησουνε ιδιαιτερως την τροφη που μπορεις να τους προσφερεις. Ειδικα οταν ειναι χιονισμενη η αυλη σου. Δες και αυτα εδω

Φωλιές για αγριοπούλια

Ταιστρα κήπου από ένα καπάκι

Κάντε δώρο μια φωλιά

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 13 Ιουλ 2016
  5. manost

manost PB New Member

Μπορεί να μου πει κάποιος admin ή και μέλος αν παραβιάζονται οι κανόνες του site, λέγοντας σε κάποιον πως μπορεί να πιάσει κάποιο πουλί;

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

7. Αλεξης Κ.

Αλεξης Κ. PB New Member

Φιλε Μανο απο το στυλ της ερωτησης σου να υποθεσω οτι τα υπεροχα αγριοπουλια που εχεις ειναι πιασμενα; :(

8. manost

manost PB New Member

Γεια σου φίλε Αλέξη,
    τα τρία πουλάκια που έχω μου τα έχουν κάνει δώρο οι γονείς μου και η φίλη μου. Οι γνώσεις μου, δεν σημαίνουν απαραίτητα ότι παρανομώ ή κάνω κακό στη φύση.
    Απλά δεν είχα βρει τους κανόνες του site και για το αν μπορούμε να ανταλάσσουμε οποιαδήποτε πληροφορία-γνώση.
    Και γιατί ίσως η απάντηση να είναι αναμενόμενη, αυτό το οποίο σου πέρασε από το μυαλό, το κάναμε ασυναίσθητα όταν ήμασταν 12 χρονών. Όχι πλέον.

Edit: Τη Δευτέρα μπαίνει στην οικογένεια και ένα άσπρο καναρινάκι.

9. Αλεξης Κ.

Αλεξης Κ. PB New Member

Μανο τα δεχομαι αυτα που λες, αλλα ασυναισθητα παλι ηθελες να δωσεις οδηγιες στον φιλο πως να πιασει το πουλακι; Και οχι στα 12! ;)

10. manost

manost PB New Member

Έχεις δίκαιο. Σαν νέο μέλος έκανα λάθος. Δεν θα ξαναγίνει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...