Που μπορω να βρω βαση αυγοτροφης;

Συζήτηση με θέμα Που μπορω να βρω βαση αυγοτροφης;, που ξεκίνησε από vag21, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 9 Σεπ 2015.

1. vag21

vag21 PB New Member

καπου ειχα βρει βαση αυγοτροφης εμποριου,αλλα δεν θυμαμαι που ,γνωριζει κανεις?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν ξέρω τι ακριβώς είδες ....διάβασε εδώ https://petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.24649/ αν σου κάνει και αν όχι τα ξαναλέμε.

Ως admin ... Stavros είναι πιο γρήγορος

4. nikosel1

nikosel1 PB New Member

Ονομάζεται rusk και μπορείς να βρεις σε ενημερωμένα καταστήματα η στο Ίντερνετ χύμα η συσκευασμενη πχ http://www.birdmarket.gr/

5. vag21

vag21 PB New Member

για να πω καλυτερα τι ψαχνω,εφτιαχνα κεικ με νερο και αλευρι και στην συνεχεια προσθετα διαφορα συμπληρωματα αναλογα την εποχη,το κακο ειναι οτι δεν πετυχαινει παντα το κεικ ,μια βγαινει ψιλοκαμενο μια λασπερο,οποτε ψαχνω κατι ετοιμο με οσο λιγοτερα προσθετα ωστε να βαζω εγω τα συμπληρωματα που θελω.
    το ρασκ περιεχει και αυγα?αν καποιος εχει προχειρη την συνθεση του θα με βοηθουσε πολυ.

6. sdc

sdc PB Member

7. Stavros

Βαγγέλη υπάρχει επίσης το rusk αλλά και το κουσκούς που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως βάση για την παρασκευή αυγοτροφής.

8. vag21

vag21 PB New Member

στο κουσκους πρεπει να προσθεσουμε μονο υδατοδιαλυτα συμπληρωματα?εγω χρησιμοποιω συμπληρωματα της landmark http://www.karderines.gr/shop/index.php?route=product/manufacturer/info&manufacturer_id=74 σε μορφη σκονης.

9. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Εγώ Βαγγέλη χρησιμοποιώ νυφάδες βρώμης , το γνωστό ¨κουάκερ¨ . Το χτυπάω λίγο στο μπλέντερ και προσθέτω τα υπόλοιπα .

10. vag21

vag21 PB New Member

εχεις αποδοχη?δεν ειναι πολυ ξηρη η μορφη της αυγοτροφης σου?

11. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Μια χαρά είναι , με το αυγό γίνεται σπυρωτή και ευωδιάζει . Δεν την χορταίνουν , δεν τρώνε σχεδόν καθόλου σπόρους . Εγώ δεν βάζω μέσα το τσόφλι του αυγού , έτσι ποτέ δεν το έβαζα . Έχω μόνιμα σουπιοκόκαλο και στην αναπαραγωγή τους βάζω μέσα σουσάμι αναποφλείωτο .

12. vag21

vag21 PB New Member

και το αυγο που χρησιμοποιω ειναι σε σκονη,μαλλον η καλυτερη λυση ειναι το κουσκους.

13. nikosel1

nikosel1 PB New Member

Ανάλυση της rusk
    Πρωτεΐνη 9.50%
    Fat 1,30%
    Ακατέργαστη τέφρα 3%
    Υγρασία 5%
    Φυτικές ίνες 3%
    Δεν αναφέρει απο τι ειναι η πρωτεΐνη αλλα για την δημιουργία αυγό τροφής 4 μέρη αυγό 1 μέρος rusk

14. Stavros

Απλώνεις τα πρόσθετα σε σκόνη που πρόκειται να χρησιμοποιήσεις και ανακατεύεις καλά μέχρι να απλωθουν πουν σε ολόκληρο το μείγμα εξίσου.
    Έτσι είναι. Κάποια στιγμή όμως Βαγγέλη θα καταλαβαίνεις με το μάτι πόση ποσότητα χρειάζεται. Να θυμάσαι όμως ότι το rusk είναι απλά ένα υλικό βάσης χωρίς ιδιαίτερη διατροφική αξία που χρησιμοποιείται απλά για να πετύχουμε σωστή υφή και υγρασία στο μείγμα μας, οπότε καλό είναι να προσπαθείς να χρησιμοποιείς όσο λιγότερο γίνεται προκειμένου να μην μειωθεί συνολικά η διατροφική αξία της αυγοτροφής που θα φτιάξεις.

15. sdc

sdc PB Member

Βαγγέλη επειδή σε γνωρίζω σου λέω, ότι και να φτιάξεις με αυτά που ψάχνεις διατροφικά προβλήματα θα δημιουργήσεις στο πουλί

Μοιραστείτε

Φόρτωση...