Που μπορει κανεις να βρει μη εξημερωμενο ζακο;

Συζήτηση με θέμα Που μπορει κανεις να βρει μη εξημερωμενο ζακο;, που ξεκίνησε από vas, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 16 Ιουλ 2009.

1. vas

vas PB New Member

Σημερα ειδα σε ενα πετ σοπ ενα ζακο μωρο,ειναι πανεμορφα,καλα το ηξερα απο φωτογραφεις αλλα απο κοντα εινια τελεια :D
    δεδομενο ειναι πως ζακο εξημερωμενο κατω απο 1200 ευρω δεν παιζει να βρεις,ζακο μη εξημερωμενο ομως που μπορεις να βρεις?κ ποσο θα κοστιζει?

2. theofanisz

theofanisz PB New Member

Σπανια πουλανε αγριους ΖΑκο και ειναι λογικο διοτι εαν ειναι αγριος δεν θα μπορεις να εχεις αυτην την επαφη μαζι του

3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Γιατι θες εναν αγριο ζακο?Ειναι σχεδον απιθανο να τον εκπαιδευσεις.Δεν ειναι οπως τα κοκατιλ τα Budgie κλπ που εχουν πιθανοτητες να εκπαιδευτουν.

Εισαι σιγουρη πως θες κατι τετοιο?

4. vas

vas PB New Member

δε θελω αγριο ζακο παιδια :)
    πιστευω πως δεν ειμαι ετοιμη για ενα τετοιο πουλι και τουλαχιστον στο κοντινο μελλον δε σκεφτομαι να παρω,πληροφοριακά ρώτησα

5. medfun

medfun PB New Member

кαλησπερα συνηθως αγριο ζακο λεμε αυτο που το εχουν ανθρεψει οι γονεις του. τα αγρια ζακο πιο πολυ χρησιμευουν ως γεννητορες και για αυτο θα βρεις σπανια στα πετ.με η τιμη τους παιζει αναλογα τον εκτροφεα και το πετ. στην ελλαδα μια τιμη 1200 ειναι φτηνη απο οτι μου εχουν πει εδω στο φορουμ τα παιδια. εδω βουλγαρια οι τιμεσ ξεκινανε 800-1000 μεγιστο για το αφρικανικο.με λιγη υπομονη και καλο ψαξιμο μπορεις να βρεις ταισμενο με το χερι δηλαδη εξημερωμενο. αν επιμενεισ να παρεις αγριο να ξερεις οτι τοθλαχιστον 2-3 μηνεσ δεν θα μπορεισ να πλησιαζεισ το κλουβι του θα τρομαζει θα επιτιθετε και ειδικα να υπαρχουν μικρα παιδια στο σπιτι τοτε ειναι επικυνδινο μπορει να σου κοψει κομματι αν πεσει σε μαλακο σειμειο του χεριου. Γενικα τα αγρια θελουν πιο μεγαλη εμπειρια και πολυ υπομονη. το θεμα ειναι αλλο εκτοσ απο την αγορα αν εχεισ εμπειρια με παπαγαλους μεγαλουσ η οχι ? χρονο ? γενικα ειναι καποια πραγματα που θα πρεπει να σκεφτεις και να διαβασεις εδω στο φορουμ τα οποια ειναι πολυ καλα ανεπτυγμενα. αλλο βασικο αν το πουλι ειναι πραγματικα αγριο τοτε θα εχει ανοικτο δακτυλιδι τα αγρια τα ποιανουν περπιπου στο ετος απο οτι εχω ακουσει οι αφρικανικες χωρες πλεον εχουν περιορισει αρκετα την εξαγωγη αγριων παπαγαλων . βασικο να δεις τα ματια σκουρο χρωμα το πουλι ειναι κατω του ετους ανοικτου χρωματος ματια μιλαμε για ενα πουλι μεγαλυτερο απο ετος. αν αγορασεις τετοιο αγριο πουλι τοτε θα πρεπει να δεισ και τα σχετικα πιστοιοιτητκα για ασθενειεσ κυριως ψιττακοση που ειναι επικυνδυνη για τον ανθρωπο. εν κατακλειδι τα αγρια ειναι πολυ πιο φτηνα απο τα ημερα αλλα μην περιμενεις να το ποιασεις απο το κλουβι και να παιξεις η να ερχετε μετο καλημερα σε εσενα η οποιοδηποτε αλλο μελος της οικογενειας σου για παρα πολυ καιρο μπορει 1 -2 χρονια μπορει και καθολου εξαρτατε απο τον χαρακτηρα του πουλιου.

6. vas

vas PB New Member

ξαναλέω δε θέλω να πάρω ζάκο :) ρώτησα πληροφοριακά γιατι καιρο αναρωτιόμουν

Μοιραστείτε

Φόρτωση...