Που βρίσκουμε δοχεία αποθήκευσης σπόρων;

Συζήτηση με θέμα Που βρίσκουμε δοχεία αποθήκευσης σπόρων;, που ξεκίνησε από Stfns, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 13 Νοε 2014.

1. Stfns

Stfns PB Member

Καλημέρα σε όλους σας,
    Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει που μπορώ να βρω δοχεία σαν και αυτό; Έχω ψάξει παντού χωρίς αποτέλεσμα. Θέλω να το χρησιμοποιήσω για την αποθήκευση των σπόρων.

θα με υποχρεώσετε......

2. johnrider

johnrider PB New Member

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αυτό ακριβώς που ζητάς, το έχω πάρει μόνο ως δώρο από pet shop. Για μικρές ποσότητες καλά είναι αυτά του λαδιού που έβαλε ο Γιάννης πιο πάνω αλλά για μεγάλες ποσότητες καλύτερα κάτι τέτοιο, αλλά κάπως ακριβότερο.
    Διαφορετικά στο τσουβάλι που το αγοράζεις με καλό κλείσιμο.

4. George.72

George.72 PB New Member

Στέφανε, κάτι αντίστοιχο που ζητάς, εγώ το έχω πάρει από supermarket, εκεί που πουλάνε τυροκομικά, είναι μεγάλα δοχεία που έχουν το χύμα γιαούρτι, μου έδωσαν άνετα γιατί αυτοί όταν τελειώνουν δεν τα ξαναχρησιμοποιούν και τα πετάνε…

είναι συνήθως των 5lt, εάν είσαι και τυχερός, μπορεί να βρεις και των 10lt.

kouv-001.jpg

5. Stfns

Stfns PB Member

Μαρία μου αυτό κάνω μέχρι στιγμής απλά μου "τη σπάει" κάθε φορά που θέλω να βγάλω τροφή και να βάλω σε γυάλινο βάζο πρέπει να ξαναβάζω μονωτική ταινία κ.ο.κ. Άσε που φοβάμαι και τα μαμούνια.......

Κλείνουν καλά αυτά; Ρωτάω γιατί τα είχα χρησιμοποιήσει παλιά και είχε πιάσει μαμούνια η τροφή. Για να είμαι ειλικρινής, τότε που δεν ήμουν πολύ ψαγμένος, δεν θυμάμαι αν είχα τσεκάρει ημερομηνία λήξης του τσουβαλιού. Οπότε μπορεί και να μην έφταιγε το βαρελάκι.

Γιώργο αυτό δεν το είχα σκεφτεί, αλλά θα προτιμούσα να μην έχει χρησιμοποιηθεί. Πάντως αυτή η μορφή δοχείου είναι περισσότερο βολική.....

6. George.72

George.72 PB New Member

Στέφανε, μην το φοβάσαι, εάν το πλύνεις καλά δεν έχει κανένα θέμα, το ίδιο κάνω και εγώ τόσο καιρό..... ούτε καν μυρίζει....

7. johnrider

johnrider PB New Member

Δεν νομίζω να έφταιγε το βαρελάκι εγώ είχα τροφή για καναρίνια γύρω στα 2 κιλά ξεχασμένη για 2 χρονια και η τροφή ήταν όπως την είχα αφήσει χωρίς μαμούνια.

8. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ελπίζω να την πέταξες....

9. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Ενίοτε και μερικά μαμούνια καλά είναι ..και δεν αστειεύομαι.

10. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

μπορεις να βρεις σε καταστημα με οικιακα ειδη μπωλ που κλεινουν αεροστεγως.σαν αυτο που εδειξες υπαρχουν σε 5λιτρο γεματο με γαριδακια σε μεγαλη αλυσιδα σουπερ μαρκετ και κοστιζει περιπου 3-3.5 ευρω.οσο για τα μαμουνια περισσοτερες πιθανοτητες υπαρχουν να βγουν απο μεσα παρα απεξω...τι εννοω..δυσκολα θα μπουν καποια μαμουνια στο πηλινο.μπορει να ανοιξεις μετα απο καιρο το πηλινο και να δεις πολλα μαμουνια που βγηκαν απο τον σπορο.

11. johnrider

johnrider PB New Member

Νομίζω παίζει ρόλο και η τροφή σε τι συνθήκες ήταν πριν.Εγώ όταν την είχα αγοράσει την παρέλαβα σε συσκευασία κενού οξυγόνου.
    Οταν ανοίχθηκε μπήκε στο βαρελάκι τα 2 σχεδόν κιλά που είχε μείνει φαγώθηκε από τα καναρίνια τον αύγουστο δεν την πέταξα. Πριν την δώσω έκανα τεστ με το νερό και σχεδόν όλοι πήγαν στον πάτο.

12. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

βασικα παιζει ρολο οπως λες σε τι συνθηκες ηταν πριν.μπορει να αγορασουμε σπορους ακομη και συσκευασμενους και να εχουν μεσα τους αυγα τα οποια θα εκκολαφθουν καποια στιγμη.

13. Stfns

Stfns PB Member

Νίκο τι ακριβώς εννοείς;

Στην περίπτωση αυτή σίγουρα δεν φταίει η συσκευασία, αλλά ο σπόρος που ενδεχομένως να είναι πολυκαιρισμένος. Την πρώτη φορά που πήρα τροφή σε τσουβάλι δεν είχα ελέγξει ημερομηνία λήξης.

τι ακριβώς κάνεις με το νερό;

ποια είναι αυτή;

14. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

δεν παιζει παντα ρολο η ημερομηνια ληξης καποιοι σποροι για καποιο λογο κατα τη συγκομιδη,κατα την συσκευασια εκτεθηκαν σε εντομα που γεννησαν τα αυγα τους.τα αυγα αυτα μπορουν να εκκολαφθουν και μετα απο πολυυ καιρο.απλα σε γνωστες μαρκες συσκευασμενων τροφων υπαρχουν(?)καποια στανταρντς και καποιες διαδικασιες.ακτινοβολουν τους σπορους ετσι ωστε αν υπαρχουν αυγα να μην εκκολαφθουν.

15. Stfns

Stfns PB Member

Αγαπητοί μου καταρχήν να σας ευχαριστήσω θερμά για τις ιδέες σας και τις απαντήσεις σας και να σας ενημερώσω ότι βρήκα λύση μετά από πολύ ψάξιμο στο θέμα που με απασχολούσε εδώ και καιρό. Σας παραθέτω τον ακόλουθο σύνδεσμο:

http://www.bee-smart.gr/plastika-thocheia/thocheio-meliou-plastiko-19-ltr.html

Μπορεί βέβαια να μην εκτρέφουμε....μέλισσες αλλά είναι ότι πρέπει για τα σποράκια των φίλων μας.

16. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Αν τα έντομα (νυχτοπεταλούδες κ.λ.π.) δεν κάνουν πάρτι στο μείγμα, δεν χρειάζεται να πεταχθεί η τροφή- είναι πρωτεϊνη.
    Μπορούμε να παγώσουμε την τροφή για μια δυο μέρες και να την δώσουμε κανονικά.
    Αν φυσικά τα αυγά, οι προνύμφες και τα έντομα είναι σε μεγάλη ποσότητα, δεν μπορούμε να διακινδυνεύσουμε τη χορήγησή τους.
    Αυτό που γράφω είναι από προσωπική εμπειρία και όχι από επιστημονική γνωμάτευση (έχω χορηγήσει τέτοια τροφή), χωρίς ''παρατράγουδα''.Τα πουλιά τρώνε έντομα. Έχω δώσει και σκουλήκια (που έχουν μεγαλύτερο μικροβιακό φορτίο από τα έντομα που γεννιούνται- εκκολάπτονται στους σπόρους) σε κανάρα που αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω σαν παραμάνα για καρδερινάκια.

Bugs and moths found in Bird Food

Insect pests of stored foods : Insects : University of Minnesota Extension

Μοιραστείτε

Φόρτωση...