Πουλιά που πετούν ελεύθερα μέσα στο σπίτι

1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Νέο Άρθρο από Georgina με τίτλο: Πουλιά που πετούν ελεύθερα μέσα στο σπίτι

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο εδώ...

2. Ορφεας

Ορφεας PB New Member

τι ''μαρκα'' ειναι αυτος ο παπαγαλος;

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Είναι παπαγάλος αμαζονίου.

Τελευταία επεξεργασία: 10 Ιουλ 2016
  4. Georgina

Ορφέα αν μου επιτρέπεις να κάνω μια μικρή γραμματική διόρθωση: Με τον όρο "μάρκα" αναφερόμαστε κυρίως σε κάποιο βιομηχανικό προιόν . Συνήθως όταν ααναφερόμαστε σε ζώα ή πουλιά χρησιμοποιούμε τους όρους : είδος, φυλή, γένος, ράτσα κτλ Οπότε στην ερώτηση: Τί είδος είναι αυτός ο παπαγάλος ; Η απάντηση είναι αυτή που σου έδωσε στο προηγούμενο πόστ ο Σταύρος.

5. Ορφεας

Ορφεας PB New Member

χεχε γιαυτο το εβαλα σε (") το ξερω
    8ανξ Mr.Stavros

6. Ορφεας

Ορφεας PB New Member

αυτο εδω τι ρατσα ειναι;

[x]

7. Georgina

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  8. mannos

mannos PB New Member

μια ερωτηση. αφου το βγαλω απο το κλουβι για να παιταξει μετα πως θα γυρισει στο κλουβι;μονο του ή εγω θα το βαλω;

9. Mimiscockatiel

Mimiscockatiel PB New Member

Αν βγει μόνο του θα γυρισει και μονο του πιστευω. Αλλιως παρε ενα πανι και κουκουλωσε το ή αν ανεβαινει στο χερι σου παρτο με το χερι και βαλτο μεσα...! Δεν ξερω, ας με συμπληρωσουν και οι πιο εμπειροι να μην σου λεω λαθος πραγματα... :)

10. birdgirl

birdgirl PB New Member

Το budgie μου πεταει μονο 2 φορες στο σπιτι και ολη την υπολειπη ωρα καθεται στον ομω μου

11. anatolia

anatolia PB New Member

Πολύ καλό άρθρο με πολύ σωστές συμβουλές. Ευτυχώς, όλα αυτά καταφέρνουμε να τα τηρούμε και το κοκό μας κυκλοφορεί ελεύθερο και ασφαλές μέσα στο σπίτι. ))

12. fox

fox PB New Member

Εγώ δεν θα ήθελα ποτέ να βάλω ένα τέτοιο ιμάντα στον παπαγάλο μου κάποιοι που τους κυκλοφορούν έξω αν και πολύ σπάνια βλέπω έχουν ψαλιδίσει τα φτερά τους κάτι που δεν θα το κάνω εγώ προσωπικά.

13. anatolia

anatolia PB New Member

Να προσθέσω ότι το χειμώνα πήραμε και άλλα πουλιά (2 κοκατίλ που έγιναν ζευγάρι και έναν Αλεξανδρινό). Ο Αλεξανδρινός είχε κομμέμα φτερά από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και μας πήρε 6 μήνες να μεγαλώσουν. Τώρα μαθαίνει (λίγο αδέξια βέβαια! )) να πετά μέσα στο σπίτι, και τα αφήνω όλα μέρα παρά μέρα να πετάνε (πάντα επί την αυστηρή μου επίβλεψη, εννοείται). Το σπίτι, περιττό να σας πω, έχει προσαρμοστεί 99,9% στις ανάγκες τους για πτήσεις και συνέχεια βελτιώνουμε και κάτι. Οπως ανέφερε το άρθρο, προσέχουμε όλα αυτά, πετάξαμε έξω όλα τα φυτά, κλείνουμε την κουζίνα (μάτια, κλπ.) και όλες τις χαραμάδρες που πιθανόν να επέχουν κίνδυνο, το μάνιο, τα άλλα δωμάτια, κλπ. Τώρα, ακόμη και αν προσγειωθούν κάπως αδέξια, είτε θα πέσουν πάνω σε τραπέζι ίσιο, είτε σε πάτωμα ίσιο είτε στον ίσιο καναπέ και πάλι.))) Επίσης, μεγάλη προσοχή στα παράθυρα και τις κουρτίνες, διότι μπλέκονται τα νύχια τους και είναι άκρως επικίνδυνο. Το κακό είναι ότι ένα κοκατίλ που πήραμε και δεν πετούσε στον προηγούμενο ιδιοκτήτη του (επί 1 χρόνο που το είχε!!!) τώρα κάνει σαν τρέλο να βγεί και μπαίνει μέσα μόνο αν πεινάσει, με την καμία αλλιώς! Είναι λίγο μπελάς, αλλά ένας γλυκός μπελάς. Για όσους έχετε πουλάκια, συμβουλή μου να τα αφήνετε που και που να πετάνε, έστω. ΟΧΙ ΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΧΕΣ ΚΛΠ. για να τα πιάσετε. Θα τα τρομοκρατήσετε περισσότερο και θα πάψουν να σας εμποστεύονται. Με την τροφή καλύτερα και με πολύ υπομονή για να τα δελεάσετε να μπούνε μέσα.)) Ευχαριστώ!

14. Sissy

Sissy PB Senior Member

15. anatolia

anatolia PB New Member

Παρά τα προβλήματα...είναι θεικά και τα 2! Να κάνω μία εικασία: μήπως βαρέθηκε το χώρο ο Μάριος και για αυτό μαδιέται; Οι παπαγάλοι είναι πολύ έξυπνα πουλιά, αγαπούν το καθετί καινούριο και λατρέυουν να παίζουν με τους ιδιοκτήτες τους. Τα 2 δικά μου κοκατίλ, παρόλο που είναι λίγο άγρια, τα έδωσα περισσότερη σημασία τελευταία και άρχισαν να πλησιάζουν, να τρώνε (επιφυλακτικότατα, βέβαια) από το χέρι μου και να ανταποκρίνονται στα ονοματά τους. Το κοκό που έχω από μωρό, περιττό να πως ότι όταν βγαίνει για πτήσεις, μετά από 2 λεπτά έρχεται στον ώμο μου και αν δεν του δίνω σημασία και δουλευω στον υπολογιστή, κάνει τα πάντα για να με αποσπάσει: με στιμάει, σκύβει για χάδια στο κεφάλι, κατεβαίνει στο πληκτρολόγιο και μασουλάει το πατάκι τπυ ποντικού, και άλλα τέτοια κόλπα. Μόλις του δώσω σημασία - αύτο ήταν! Σαν παπαδίτσα!
    Αυτό που θέλω να πω είναι, μήπως θέλει πιο πολύ χρόνο μαζί σου;;;;

Α! Και τους αλλ'αζω τα παιχνίδια περίπου μία φορά την εβδομάδα για να μην βαριούνται!!!! Σημαντικότατο!

16. Sissy

Sissy PB Senior Member

:)δεν έχει τέτοιο θέμα ο Μάριος, είναι θέμα ορμονών και ιδιοσυγκρασίας

17. anatolia

anatolia PB New Member

Sissy μου, μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες. Επέτρεψε μου να σου πω μία ιστορια για το πως η ίδια η Φύση (όταν ο άνθρωπος δεν παίζει το Θεό) πολλές φορές βρίσκει μόνη της τη λύση....
    Την Κούκι (κοκατιλ) την βρήκαμε σε ένα pet shop πεταμένη σε ένα βρώμικο κλουβί κάτω στο πάτωμα, χωρίς σχεδόν δάχτυλά, βρώμικη, με αναμαλιασμένα φτερά, με έναν τεράστιο όγκο στην κοιλιά και γενικά σε πολύ κακή κατάσταση με το ράμφος να έχει γίνει τεράστιο στην κυριολεξία. Το αφεντικό μας την έδωσε τζάμπα, νόμιζε δηλαδή, πως το πουλί θα πεθάνει ούτως ή άλλωστε, δεν ήταν "εμπορεύσιμο".
    Την Κούκι την πήγαμε 3 φορές στην Κτηνιατρική Κλινική Θεσσαλονίκης στην καλύτερη πτηνίατρο και μικροχειρούγο για εξετάσεις και για αφαίρεση όγκου στην κοιλιά, πληρώσαμε ένα κάρο λεφτά. Οι γιατροί εκεί όλοι μας είπαν ότι αν γίνει εγχείρηση είναι 50-50 % αν ζήσει ή μείνει στον τόπο. Τότε εγώ αρνήθηκα και την φέραμε πίσω στο σπίτι. Μερικούς μήνες μετά, με καλή διατροφή, φροντίδα, τακτά πετάγματα και πολλή προσοχή (είμαι σπίτι σχεδόν 24/7) η Κούκι άρχισε να συνέρχεται. Αρχισαν να ισιώνουν τα φτερά, να μαθαίνει να πετά, σταμάτησε να μεγαλώνει το ράμφος. Τα παιδιά από το Φόρουμ εδώ βοήθησαν πάρα πολύ, της έδινα και βότανα και βιταμίνες και εν τέλει, όταν πήραμε και τον αρσενικό (Φίγκο) η Κούκι αμέσως μεταμορφώθηκε. Εγινε από Σταχτοπούτα Πρυγκίπισσα, κυριολεκτικά. Τώρα όταν πετάνε μαζί με το κοκό μου το πρώτο (την Χάρη που την έχω από μωρό), λόγω ίδιου χρωματισμού, πολλές φορές τις μπερδεύω από μακριά....Ο όγκος μειώθηκε πολύ, έχει μεγάλη αντοχή στις πτήσεις, το ράμφος δεν μεγαλώνει πιά, τρώει και παίζει κανονικά.
    Και ο Φίγκο που από τη γέννηση του μέχρι ένα χρόνο μετά, όταν τον πήραμε, δεν ήξερε να πετά, ήταν εντελώς άγριος, κλπ. Τώρα και αυτός έχει γίνει ένα κοτσανάτο αρσενικό και κάνουν και πίτσι-κότσι με την Κούκι και αγαπιούνται τρελλά. Η Κούκι μπορεί να μην κάνει ποτέ αυγό λόγω του όγκου της, αλλά βρήκε μία αδεφή ψυχή, καταλαβαίνεις, έναν σύντροφο. Η χάρη που δεν έχει ταίρι ακόμη (και μάλλον θα της πάρουμε σύντομα) είχε επιθυμίες ήδη 2-3 φορές και γινόταν πιο επιθετική, τσιμπούσε, τσιμπιόταν και μόνη της και συμπεριφερόταν γενικά με επιθετικό τρόπο.
    Αυτό που θέλω να πω για τις ορμόνες: μήπως έπρεπε να του πάρεις τελικά κορίτσι και να το ρισκάρεις;;;; Μήπως αυτό είναι που θα σιάξει τις ορμόνες του;;;;;; Μήπως είναι ότι πιο φυσικό στο ζωικό βασίλειο;;;; Και δεν είναι θέμα χαρακτήρα ή ιδιοσυγκρασίας ή να του δώσεις και ψυχοφάρμακα;;;;;;;;; Σκέψου το.....

18. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

anatolia είναι άλλα τα προβλήματα που είχαν τα δικά σου πουλιά κι άλλο ο Μάριος της Σίσσυς. Δυστυχώς σε αυτό το θέμα η λύση δεν είναι τόσο απλή. Και συνήθως η δοκιμή δεν είναι και "δωρεάν", απ'όλες τις απόψεις.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...