Ποτε σταματουν τα θηλυκά να γεννούν;

Συζήτηση με θέμα Ποτε σταματουν τα θηλυκά να γεννούν;, που ξεκίνησε από 8520, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 9 Απρ 2009.

1. 8520

8520 PB New Member

έχω ενα θηλυκό 3 ετών το οποίο γέννησε τισ 2 προηγούμενες χρονιές αλλα φέτος επι 2 μηνεσ φτιαχνει φωλια. εδω και 2 ημερεσ αρχισε να την κλωσσαει αδεια.

2. sainer

sainer PB New Member

με το ιδιο αρσενικο που το ειχες στις αλλες χρονιες την εχεις?

3. 8520

8520 PB New Member

Νai με τον ιδιο αρσενικό. εχει σημασία?

4. sainer

sainer PB New Member

απλα ρωταω μηπως και αλλαξες αρσενικο και δεν ειναι ενταξει ο καινουργιος.η διατροφη και η προετοιμασια που εκανες ειναι η ιδια με τα προηγουμενα χρονια?
    ασβεστιο παιρνει η καναρα?

5. jk21

jk21 PB Member Article Writer

αφου εφτιαξε μην ανησυχεις .οπως λειε και ο λιακο <<ο καιρος γαρ εγγυς>>;))

6. 8520

8520 PB New Member

ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ. και αυτο ειναι το ποιό περίεργο. αν αλλαζα κάτι θα έριχνα το σφάλμα σε μένα, ομως κανω ακριβώς τα ίδια .

7. GONOUSAS

GONOUSAS PB New Member

Εαν ειναι περισσοτερο απο 3 χρονων παιζει?
    Ασβεστιο, αυγο εχεις βαλει?
    Τις 2 προηγουμενες χρονιες ποσες φορες εκανε αυγα-φωλια?Ποτε ηταν η τελευταια της γεννα

8. sainer

sainer PB New Member

κι εμενα δημητρη μου φαινεται πολυ περιεργο αυτο.δε ξερω τι να σου πω.περιμενε μερικες μερες μηπως φτιαξουν τα πραγματα.

9. 8520

8520 PB New Member

την πρώτη χρονιά γέννησε 3φορές(4αυγα τηην πρώτη φορά,5αυγα την δευτερη φορά,5αυγα την τρίτη φορά) την δεύτερη χρονια γέννησε 6 φορές(την πρώτη φορά 4 αυγα τισ αλλεσ απο 3 εκτοσ απο την τελευτέα που έκανε 2)φυσικά την αφισα να κλωσσαει της 3 πρώτες φορες τισ αλλες της επερνα τα αυγά.
    οσο αναφορά το ασβέστιο είναι ένα συμπλήρωμα που δίνω συνέχεια στα θηληκά.

10. sainer

sainer PB New Member

τη τελευταια χρονια δηλαδη η καναρα σου εκανε 6 γενες???

11. 8520

8520 PB New Member

ναι 6 γεννες

12. sainer

sainer PB New Member

μηπως φταιει αυτο βρε δημητρη?6 γεννες ειναι παρα πολλες νομιζω.εγω 1 φορα περυσι αφησα 1 καναρα 4 γεννες και ηταν παρα πολυ εξαντλημενη μετα.ειδικα οταν περασε και την πτερορροια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...