Ποτε πρεπει να χωριστουν οι νεοσσοι απο τους γονεις;

Συζήτηση με θέμα Ποτε πρεπει να χωριστουν οι νεοσσοι απο τους γονεις;, που ξεκίνησε από GALEKOS, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 25 Απρ 2009.

1. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

μετα απο ποσες μερες απο οταν γεννηθουν οι νεοσσοι πρεπει να χωριστουν απο τους γονεις του ?και πρεπει το καθενα να μπει στο δικο του κλουβι? :)

2. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

οταν αρχιζουν να τρεφονται μονα τους τα αλλαζεις η τα βαζεις λιγο μετα αφοτου εχουν σκαρισει και θα τα ταιζουν μεσα απτο χωρισμα..τα αρσενικα πιστευω θελουν δικο τους κλουβι..μολις αρχισουν να κελαιδανε

3. sainer

sainer PB New Member

εξαρταται απο την αναπτυξη.δηλαδη αν εχει μεγαλωσει το ζευγαρι σου 1 νεοσσο θα εχει καλυτερη αναπτυξη απο το αν εχει μεγαλωσει 5.εγω τα δικα μου τα χωριζω σε 24-25 μερες και τα βαζω ολα μαζι σε κλουβα πτησης.

4. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

ok σε ευχαριστω sainer

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Με αφορμή την αναφορά εδώ, του φίλου μας του Sainer,θέλω να πω οτι
    χρειάζεται μια προσοχή πρώτα στην ηλικία απογαλακτισμού και μετά στην
    τοποθέτηση των πουλιών σε άλλο χώρο.
    Τα νέα πουλάκια πρέπει να απογαλακτίζονται όταν αποδεδειγμένα στο κύριο μενού τους περιλαμβάνονται οι σπόροι.Μπορεί να είναι 25 ή 28 ή ακόμα και 35 ημερών όταν το κάνουν αυτό,γι' αυτό χρειάζονται διαφορετική αντιμετώπιση.
    Τώρα όσον αφορά την μεταφορά τους σε κλούβα πτήσεων, αυτό πρέπει να γίνεται
    ΣΤΑΔΙΑΚΑ. Πρώτα πρέπει να περάσουν κάποιο διάστημα(ίσως και πάνω απο ένα μήνα) σε ένα κλουβί μεγέθους ζευγαρώστρας ή λίγο μεγαλύτερο και μετά αφού έχουν δυναμώσει αρκετά μύες,σκελετός και πτέρωμα, να περάσουν σε κλούβες πτήσης 1χ2χ2 .
    Ενα πέρασμα απευθείας σε κλούβες πτήσεων κάποια πουλιά θα τα οδηγήσει
    σε μεγάλο αδυνάτισμα και αργότερα, πολύ εύκολα σε διάφορες αρρώστιες.:(

6. sainer

sainer PB New Member

ναι εχει δικιο π μακης το παρελειψα αυτο.πρωτα σε ενα κλουβι και μετα σε κλουβα πτησης.

7. BISBA

BISBA PB New Member

Δηλαδή κ Μάκη μπορεί να έχουμε και άμμεσα ασχημα αποτελέσματα?
    Όταν λέω άμμεσα εννοώ μικρά 60 ημερών που έχουν περασει απευθείας σε κλούβα πτήσης να δείξουν σε αρχικό στάδιο καρίνιασμα και μετά αιφνίδιο θάνατο ή είναι πολύ σύντομα για κάτι τέτοιο?

Ποιό είναι κατα την εμπειρία σας το ασφαλέστερο χρονικό διάστημα που πρέπει να περάσουν σε κλουβί απογαλακτισμού?

Η διατροφή τους θα πρέπει να είναι πιο συγκρατημένη στο κλουβί απογαλακτισμού και μετά στη κλούβα πτήσεως να γίνετε πιο πλούσια ? (μιλάμε πάντα σε λογικά πλαίσια)

8. pougas

pougas PB New Member

Ακριβώς αυτό που κάνει ο sainer κάνω και εγώ και πραγματικά είναι μεγάλη απόλαυση να τα βλέπεις να πετάνε σε κλούβα πτήσης! γουστάρεις! και γουστάρουν!

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Εχω την γνώμη οτι σε μεγάλη κλούβα πτήσης, πρέπει να μπαίνουν μετά τους 3 μήνες ζωής.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...