Ποτε πρεπει να βγαλω το χωρισμα απο τη ζευγαρωστρα;

Συζήτηση με θέμα Ποτε πρεπει να βγαλω το χωρισμα απο τη ζευγαρωστρα;, που ξεκίνησε από gkavala, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 13 Ιαν 2014.

1. gkavala

gkavala PB New Member

ρε παιδια ποιος μπορει να μου πει ποτε πρεπει να βγαλω το χωρισμα απο την ζευγαρωστρα ?και κατι ακομα αν τελικα ζευγαρωσουν μεχρι ποτε θα εχω το ζευγαρι μαζι με τα μικρα ?και ποτε μπορω να βγαλω τον αρσενικο απο μεσα ?ευχαριστω πολλη

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Γιώργο ένα-ένα! Μόλις δεις τη θηλυκιά να μαζεύει χαρτί από κάτω, να ανταποκρίνεται στο κελάηδημα (να σηκώνει την ουρά της και να "στήνεται") σημαίνει ότι είναι πυρωμένη. Αυτό δε σημαίνει ότι ήρθε η ώρα να βγάλεις το χώρισμα. Παράλληλα πρέπει ο αρσενικός σχεδόν όλη μέρα να κελαηδάει προς τη θηλυκιά και να χοροπηδάει σαν να χορεύει! :p Πολλές φορές όταν δει τη θηλυκιά να στήνεται πέφτει πάνω στα κάγκελα για να περάσει απέναντι! Άμα τα δεις να φιλιούνται και να ταίζονται από τα κάγκελα είναι πολύ καλό! Σημαίνει επίσης ότι είναι πυρωμένα, αλλά και ότι έχουν ταιριάξει σα ζευγάρι. Άμα δεις όλα αυτά βάζεις στη θηλυκιά νήμα και φωλιά. Θα είναι τόσο πυρωμένη που αμέσως θα πιάσει δουλειά και θα τη στρώσει μέσα σε λίγες ώρες. Αν δεις ότι αρχίζει το "έργο" της λίγο πριν τελειώσει το χτήσιμο της φωλιάς τα ενώνεις! Και σίγουρα θα ζευγαρώσουν μπροστά σου! :p Πολλοί όταν βάζουν για πρώτη φορά μαζί δυο καναρίνια τα ενώνουν το βράδυ ώστε να κουρνιάσουν και να περάσουν μαζί το βράδυ και τις πρωινές ώρες να ζευγαρώσουν (τότε συνήθως ζευγαρώνουν)...

Για τη δεύτερη ερώτησή σου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες! Από τους γονείς, από πόσο ταίζουν, από τα μωρά, πόσο γρήγορα αναπτύσσονται... Δεν μπορώ να σου απαντήσω από τώρα... Συνήθως όταν τα μωρά ειναι 25-30 ημερών τρώνε πια μόνα τους και οι γονείς έχουν αρχίσει δεύτερη γέννα και τότε τα χωρίζουμε.. Αλλά εδώ είμαστε για να σου πούμε στη σικιά σου περί΄πτωση πότε θα πρέπει να απομακρύνεις τα μικρά! :) Γιατί προτρέχεις?

Γιατί να βγάλεις τον αρσενικό από μέσα?? Ο αρσενικός βοηθάει πού στην όλη διαδικασία της αναπαραγωγής! Τον απομακρύνουμε μόνο όταν γίνεται επιθετικός απέναντι στην θηλυκιά, τα αυγά ή αργότερα τους νεοσσούς.... Άμα δεν διατρέχει τέτοιος λόγος ο αρσενικός παραμένει στο κλουβί και βοηθάει πάρα πολύ τη θηλυκιά (την ταίζει, ταίζει τα μωρά κτλ κτλ). Πολλές φορές άμα τον απομακρύνεις η θηλυκιά μπορεί και να παρατήσει τ αυγά!

Εσύ σε ποιο σημείο της αναπαραγωγής βρίσκεσαι??

3. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Δεν μας είπες αν τα πουλιά τα έχεις σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο.

Αν τα έχεις σε εξωτερικό χωρο....δεν κάνεις τίποτα ακόμα.

Διακρίνω μεγάλες βιασύνες ρε παλικάρια όσο αναφορα την αναπαραγωγή....και δεν αναφερομαι μόνο στον Γιώργο.

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Βασίλη ο Γιώργος έχει γράψει και αυτό το θέμα αν θες να ρίξεις μία ματιά: Μελοντικο ζευγαρωμα καναρινιων

Τα έχει μέσα... Σε εσωτερικό χώρο..

Κι γω Βασίλη συμφωνώ! Πολύ βιασύνη παρατηρώ και εγώ! Εγώ προσωπικά αφήνω τη φύση να κάνει το έργο της... Θα ξεκινήσω προετοιμασία πιο μετά γιατί θα τα ζευγαρώσω έξω!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 22 Ιουλ 2016
  5. gkavala

gkavala PB New Member

ρε παιδια πληροφωριες μαζευω για να μαθω πως γινετε η ολη ιστορια ουτε βιαζομαι ουτε θελω να προτρεξω .απλα θελω να ξερω σε ποιο σταδιο βρισκοντε τα πουλακια μου για να παρατηρω τις αλαγες της συμπεριφορας τους .λοιπον εχει κανα 2μερες κελαηδαει η ΘΥΛΗΚΙΑ ο αρσενικος μουγκαθηκε ουτε καν τιτιβισμα δεν κανει.το αλλο το αρσενικο που ειναι στο αλλο το κλουβι μονο του εκεινο παλι κελαηδαει καργα μεχρι και το βραδυ μηπως επρεπε να βαλω αυτον για ζευγαρωμα χαχαχαχαχαχα

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εκτός που σταμάτησε να κελαϊδάει ούτε έχει κάποιου είδους αλληλεπίδραση με την θηλυκή; Εσύ με ποιο κριτήριο διάλεξες αυτόν τον αρσενικό; Προετοιμασία έχεις κάνει;

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Γιώργο, σε προηγούμενο θέμα σου, αν θυμάμαι καλά, σου είχαμε πει ότι είναι νωρίς ακόμη για να βάλεις τα πουλιά μαζί. Σε αυτό αναφερόμαστε.

Τώρα, σχετικά με τις απορίες σου, ξεκίνησε καταρχήν διαβάζοντας αυτό Ζευγάρωμα καναρινιών και στη συνέχεια διάβασε το Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον "απογαλακτισμό" των νεοσσών για να ξέρεις τι περίπου να περιμένεις. Καλό θα ήταν να διαβάσεις ότι βρεις στην κατηγορία Άρθρα για την Αναπαραγωγή - Νεοσσούς των Πουλιών και εάν εξακολουθείς να έχεις απορίες, ευχαρίστως να βοηθήσουμε.

8. gkavala

gkavala PB New Member

οκ θα διαβασω για να ξερω τι με περιμενει

9. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Το...ότι σταμάτησε να κελαηδάει ο αρσενικός που έβαλες με την θηλυκιά είναι εντελώς φυσιολογικο.Αν βάλεις και τον άλλον με την κανάρα ....θα σταματησει κι αυτός.
    Κελάηδημα του αρσενικού θα ακούσεις λίγο πριν "το βάτεμα".

Ωραίο πράγμα τελικά το βάτεμα......Κελαηδάνε τα αρσενικά....χαχαχα ;)

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Βασίλη τα έχει στη ζευγαρώστρα χωρισμένα.. Εγώ απ όσο θυμάμαι όταν είναι χωρισμένα και ο αρσενικός τη βλέπει κελαιδάει σαν τον τρελό όλη μέρα! Τρώει τα κάγκελα για να πάει στη θηλυκιά! Θεωρώ πως ο αρσενικός του είναι τελείως απύρωτος... Η γνώμη μου! Πιθανότατα να κάνω και λάθος! Ας μιλήσουν και οι εμπειρότεροι! :)

11. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Το ότι σταματάει να κελαηδάει ένα καναρίνι δεν σημαίνει πάντα ότι δεν είναι πυρωμένο. (αυτη την περίοδο θα πρέπει να σκάβει λογικά).

Αν το πουλί δεν είναι καλά... λογικό είναι να μην κελαηδάει.

Λέω εγώ τωρα....

12. Cardelino

Cardelino PB New Member

Αφού δεν ασχολείται με την θηλυκή δεν είναι ακόμα έτοιμος

13. gkavala

gkavala PB New Member

οταν λες σκαβει τι ενοεις γιατι τις εφημεριδες απο τον πατο τις κοβει μικρα μικρα κοματακια και η θυληκια το ιδιο

14. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Να χαλάει τον κόσμο απ το κελάηδημα...εννοώ Γιώργη.

15. gkavala

gkavala PB New Member

δεν ξερω παντως και την διατρωφη που πρεπει του κανω και η γκομενα απεναντι ειναι κουκλα ρε παιδια μπας και ειναι γκει?χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

μηπως ειναι μικρος σε ηλικια ρε παιδια να βαλω τον αλλο που εχω? ο αλλος απανταει στην θυληκια παντως κελαηδαει η θυληκια κελαηδαει και εκεινος αλλα ειναι σε διαφωρετικα κλουβια

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Υ Π Ο Μ Ο Ν Η ! :) Η μαγική λέξη για το χόμπυ μας! ;)

17. gkavala

gkavala PB New Member

ναι σε αυτο εχεις δικιο χρειαζεται υπομονη θα τα αφησω οπως ειναι χωρισμενα η θυληκια ανεβαινει και στο χωρισμα και τον φωναζει αλλα ο τυπος τιποτα αφασια .η θυληκια παντως κελαηδαει αρκετα

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Για το αν ειναι μικρο εσυ μονο το ξερεις! Φοραει δαχτυλιδι??

19. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Κανόνισε να είναι και τα δύο αρσενικά....και μεις εδώ γραφουμε τσάμπα...χαχαχα

:)

20. gkavala

gkavala PB New Member

δαχτυλιδι δεν φωραει το πηρα απο pet shop .και μου ειπε οτι ειναι δικιας του αναπαραγωγης δεν ξερω τι ηλικια ειναι.πηρα το αρσενικο μου πριν κανενα 3μηνο και το οποιο κελαηδουσε οταν ηταν μονο του καργα μηλαμε δεν σταματουσε και μετα απο καιρο πηγα απο τον ιδιο και πηρα και το θυληκο και μου ειπε να τα βαλω μαζι για διατηρησω και την ρατσα και μου ειπε οτι χρειαστω απο βοηθεια να παω να τον ρωτησω.μου ειπε να τα βαλω σε ζευγαρωστρα με χωρισμα μεχρι τελος μαρτιου και να τα δηνω καθε 2 μερες αυγοτρωφη .τελος μαρτιου μου λεει θα βαλεις στην θυληκια την φωλια για να δεις αν θα αρχισει να την φτιαχνει αν την φτιαχνει ασε ελευθερο και τον αρσενικο και ησε οκ τωρα τι να πω ρε παιδια να με εφαγε χοντρα δεν νομηζω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...