Ποτε να βγαλω το χωρισμα;

Συζήτηση με θέμα Ποτε να βγαλω το χωρισμα;, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 24 Μαρ 2016.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Το Σαββατο εβαλα μαζι στη ζευγαρωστρα ενα ζευγαρι που ειχα επιλεξει,με χωρισμα αρχικα.Παρ'οτι τα βλεπω και τα δυο οτι θελουν να ζευγαρωσουν, δηλαδη βλεπω ολα τα "σημαδια", η θηλυκια δεν εχει ασχοληθει ακομα με τη φωλια.Να βγαλω το χωρισμα ή να περιμενω λιγο ακομα;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να το βγάλεις δοκιμαστικά και να δεις τη συμπεριφορά τους.
    Αν υπάρχουν έντονοι καυγάδες να τα χωρίσεις αμέσως.
    Αν όχι άστα για λίγο μαζί και βλέπουμε.

3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ενταξει!Μια ερωτηση,σε περιπτωση που ζευγαρωσουν αμεσως (μου ειχε τυχει με τον ιδιο αρσενικο περισυ) θα προλαβει η θηλυκια να φτιαξει τη φωλια της ή θα αρχισει να γεννα τα αυγα κατω;

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Κάτσε να μυρίσουμε τα νύχια μας! χαχαχα

Βρε Ειρήνη μου που να ξέρουμε εμείς πως θα αντιδράσει σε αυτό η κανάρα σου? Εσύ δώσε νήμα και φωλιά και λογικά πρώτα θα στρώσει φωλιά.. Αν φοβάσαι πως δε θα δεχτεί τη δωλιά βάλε μια εσωτερική και μία εξωτερική. :)

*Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις το χιούμορ μου!

5. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δυστυχως το κλουβι αυτο παιρνει μονο εσωτερικη φωλια,η εξωτερικη δεν εφαρμοζει στο πλαινο πορτακι καλα,αφηνει ενα τεραστιο επικυνδινο κενο..
    Θα το βγαλω κι ελπιζω να μην αρχισει τη γεννα κατω!

Μολις εβγαλα το χωρισμα.Ο αρσενικος μου την κυνηγα "ετοιμοπολεμος" ..:rolleyes:

6. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Και να ζευγαρώσουν αμεσως δεν αλλάζει ο χρονος των αυγων για να φοβάσαι εξ αιτίας αυτου ,οτι δεν θα προλάβει να φτιάξει φωλιά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...