Ποτε θα κανουν αυγα τα budgerigars;

Συζήτηση με θέμα Ποτε θα κανουν αυγα τα budgerigars;, που ξεκίνησε από lost_beauty, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 21 Σεπ 2008.

1. lost_beauty

lost_beauty PB New Member

Γεια σας.Έχω ένα ζευγάρι Budgerigars εδώ κι ένα μήνα.Η θηλυκιά φροντίζει συνέχεια τη φωλιά,φιλιούνται,τα'ί'ζονται.Προχτές τα είδα πρώτη φορά να ζευγαρώνουν,2 φορές προχτές κ μία χτες τα είδα.Σήμερα ο αρσενικός θέλει κ η θηλυκιά δεν τον αφήνει.Δεν έχουν ξανακάνει αυγά κ δεν ξέρω τι να περιμένω τώρα.Καμιά ιδέα?Κ σε πόσο χρον.διαστ?

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αυτο δεν μπορει να στο πει κανεις με ακριβεια.:D Αφου μπαινουνε στη φωλια και ζευγαρωνουνε λογικα πλησιαζει ο καιρος. Τα προετοιμαζεις σωστα διατροφικα?

3. lost_beauty

Εκτός από παπαγαλίνη τους δίνω κτ βιταμίνες πολύχρωμες από πετ σοπ,μια πέτρα τους έχω και τους πήρα και μπαστουνάκι με αυγό,γάλα,κρέας,μέλι απ'ολα έχει μέσα λέει ειδικα για μπατζέριγκαρς.Τους είχα δώσει κρόκο βρασμένο κ δεν τον αγγιξαν.

4. Φοίβος

Οι χυμα πολυχρωμες βιταμινες που τους δινεις ειναι δωρον αδωρον. Καλυτερα να παρεις μιας επωνυμης εταιρειας αν και δινεις συμπληρωμα στο νερο, το ιδιο ισχυει και για τις χυμα τροφες και αυγοτροφη. Χρειαζονται φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθε μερα. :)

Στικ για πουλια με αυγο εχω δει αλλα με γαλα και κρεας πρωτη φορα ακουω να κυκλοφορει σε μαγαζι...

5. lost_beauty

Όταν κ αν με το καλό βγουν μωρά τι τα τα'ι'ζουμε?

6. Φοίβος

Τα μωρα θα τα ταιζουνε οι γονεις οτι τρωνε και οι ιδιοι. Εκτος απο την βασικη τροφη τους βραστο αυγο η αυγοτροφη και λιγο μηλο ειναι καλα για αρχη. :)

7. lost_beauty

Στο πτ σοπ μου ειχαν πει αν βγουν μικρα θελουν μελι για νεοσσους κ ψειροσκονη.

8. Xamodraki

Xamodraki PB New Member

Ψειροσκονη μονο αν δεις ψειρες και αφου φυγουν τα μικρα απο τη φωλια. Το πιο καλο ειναι η αυγοτροφη οπως ειπε και ο Ανεστης πιο πανω. Καλυτερα να ετοιμαζεις δικο σου μειγμα, εγω πχ βαζω και λιγη φετα μαζι με τον κροκο. Πειραματισου να δεις τι τους αρεσει. Και οσο για τα αυγα, υπομονη. Εφοσον τα ειδες να ζευγαρωνουν παμε καλα. Και αν δεις την θηλυκια να περναει πολυ χρονο μεσα στη φωλια παμε πολυ καλα! Μονο να μην μετακινησεις το κλουβι για να μην εγκαταλειψει τα αυγα. Και γενικα να μην τα πολυενοχλεις, διακριτικα το καθαρισμα και το φαγητο

9. lost_beauty

Δλδ να βάλω το κλουβι σε ενα σημειο κ να μην το κουναω απο κει?Γιατι τους εχω ωραριο 8-2 εξω στο μπαλκονι,2-6 μεσα,6 κ μετα εξω αναλογως του καιρου κ.λ.π.Που να τ'αφησω?Εξω θα αρχισουν βροχες τώρα κ δεν ειναι καλο να τα μετακινω αν εχουν αυγα στη φωλια μπορει να κυλησουν κ να σπασουν

10. Φοίβος

Εγω θα σου προτεινα να μεινουνε σταθερα μεσα απο εδω και περα!;) Αφου μπαινουνε και σε φαση αναπαραγωγης δεν υπαρχει λογος να μενουνε εξω.

11. Xamodraki

Xamodraki PB New Member

Οποσδηποτε μεσα :)

12. lost_beauty

οκ ευχαριστω θα τα αφησω μεσα λοιπον...α κτ ακομα...ειναι καλο για το πτηνο αν το παρεις απ'τη φωλια μολις αρχισει να βγαζει πουπουλα για να το εκπαιδευσεις ή καλυτερα να τα αφησεις όλα να τα μεγαλώσει η μαμα τους?Και σε περιπτωση που ενα το μεγαλώσεις εσυ του δινεις ό,τι τρων τα μεγαλα αφου τα λιωσεις?

13. Xamodraki

Xamodraki PB New Member

Νομιζω οτι μιας και δεν ξερεις και πολλα απο μωρα να αφησεις να το κανουν οι γονεις τους αυτο. Και μην ανησυχεις μολις βγουν απο την φωλια, στον μηνα περιπου, πληρως ανεπτυγμενα και μαθουν να τρωνε απο τις ταιστρες μπορεις να τα εκπαιδευσεις και να τα εξημερωσεις ανετα. Θα σε συνηθισουν αν τα φροντιζεις και ασχολεισαι μαζι τους

14. scarface

scarface PB New Member

Και εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερο να αφησεις τα μικρα στους γονεις και οταν αρχισουν να τρεφονται μονα τους να τα εκπαιδευσεις.Μηπως μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχει περιπτωσει να ζευγαρωσει θηλυκο αν βρισκετε μαζι με 2 αρσενικα?:)

15. anatoly

anatoly PB Member

Απαραιτητο ειναι κ το σουπιοκοκκαλο ή καποια αλλη πηγη ασβεστιου, ολο το χρονο, αλλα τωρα που πιθανον το θυληκο να γεννησει ακομη περισσοτερο
    Καλη επιτυχια ευχομαι!:)

16. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Θα σου πρότεινα να χωρίσεις το ζευγάρι που θέλεις να ζευγαρώσεις γιατί αν τα έχεις και τα 3 μαζί θα τσακώνονται;)

Όντως είναι πολύ απαραίτητο διότι αν έχουν έλλειψη ασβεστίου τα πουλάκια είναι πολύ πιθανό να σπάσουν τα αυγά.:)

17. lost_beauty

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!Ανατολή,τέλεια η φωτο με τα μωρά παπαγαλάκια,μακάρι να βγουν και τα δικά μου έτσι τόσο ομορφα,δικά σου ειναι αυτά?Αυτό το σουπιοκόκαλο το χω ξανακούσει,το πουλάνε στα πετ σοπ;Ζευγάρωσαν πάλι σημερα.Η θηλυκια καθεται με τις ωωωρες μεσα στη φωλια αλλα δεν κανει τπτ εδω κ μερες εχω βαρεθει να κοιταω καθε μερα τη φωλια με λαχταρα:(Δλδ μπορει να ζευγαρωνουν και ενα μηνα κ μετα να κανουν το πρωτο αυγο ε;:(

18. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Ναι, το πουλάνε σε pet shops και είναι μία από τις πηγές ασβεστίου:)

19. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

ετσι θα το ζητησεις!επεισης μπορεις να τους δινεις και τριμμενα οστρακα!μπορει να ναι νεαρα ακομα γι αυτο να μην κανουν αυγα...η μπορει να χει ηδη αυγα μεσα της η θηλυκια!τα Lovebirds μου οταν τους βαζω φωλαι ζευγαρωνουν 3 μερες!μπορει και 2 φορες την μερα!και μετα απο 5-7 μερες κανει τα αυγα!εσενα εχει ξεπερασει αυτο το χρονικο διαστημα?

20. lost_beauty

Απ'όσο έχω παρατηρήσει σημερα ειναι η τεταρτη μερα ζευγαρωματος,αλλα εδω κ πολλες μερες η θηλυκια καθεται ωρες μες στη φωλια,την τσιμπάει,τη φροντιζει,τη σκουπιζει και καθεται,νομιζω ειναι το αγαπημενο της μερος.Που κ που μπαινει κ ο αρσενικος κ κανουν χαδακια...αλλα συνηθως τον αφηνει μοναχουλη του εξω απ'τη φωλια..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...