Ποτε ενηλικιωνονται τα καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Ποτε ενηλικιωνονται τα καναρινια;, που ξεκίνησε από Derek_Joe, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 17 Ιουλ 2014.

1. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Μου καρφώθηκε εγω και μέρες η απορία ποτε ενηλικιωνονται τα καναρινια. Ο λόγος ειναι γτ μου το ενα μωρό (τριων μηνών) σκίζει το χαρτί που τους εχω στο κλουβί. Ειναι δυνατόν να θελει να ζευγαρωσει; Δε θα το κανω βεβαια αλλα μου καρφώθηκε αυτή η απορία.

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Φωτεινή , ή έχεις κάνει λάθος και δεν πρόκειται για "μωρό" ή έχει βρεί έναν πολύ ωραίο τρόπο, να ξε-στρεσάρεται :);)

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Και μετά το κάνουν και είναι τριών μηνών! Πολύ απλά παίζουν λόγω ηλικίας! Ένα άλλο πολύ απολαυστικό γι αυτά παιχνίδι είναι να τραβάνε τα φτερά και τις ουρές των άλλων καναρινιών! :p

4. mgerom

Καθόλου αστείο. :mad: Πρόκειται για την μεγαλύτερη απειλή της εξωτερικής εμφάνισης του νέου πουλιού.
    Είναι ο "θάνατος" του εκτροφέα. Μπορεί να υπάρξουν εμφράγματα , όταν εμφανιστεί αυτο το φαινόμενο στην κλούβα .
    Το φαινόμενον λέγεται ΠΙΚΑ ,και υπάρχουν ειδικά χημικά σκευάσματα (όχι απολύτως αποτελεσματικά) που το αποτρέπουν.

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Εμένα τα μικρά μου πάνε να τραβήξουν τα φτερά ή τις ουρές των άλλων αλλά τα υπόλοιπα προφανώς δεν κάθονται. Φυσικά αυτό δε γίνεται συνέχεια και όλη την ώρα. Το έχω ξαναπαρατηρησει σε μικρά καναρινακια που είναι ακόμα λίγων μηνών και μετά όταν μεγαλώνουν δεν το κάνουν πια. Είναι όντως κάτι το τόσο ανησυχητικό και σοβαρό? Πρώτη φορά το ακούω!

6. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Οχι έμενα δε το κανει αυτο να τραβάει δλδ τα φτερά των άλλων. Απλα το χαρτί απο κατω σκίζει μαλλον παίζει αφού ειναι γέννημα Μαΐου. Κ.Μακη αν γνωρίζεις αυτο με το τράβηγμα των φτερωμα της ουρές το κανει το Budgie μου ισχύει το ίδιο κ σαυτα;

7. mgerom

Δεν είχα ποτέ στην ζωή μου παπαγαλάκια και δεν μπορώ να σου απαντήσω.:)o_O

8. Sissy

Sissy PB Senior Member

με τι τρόπο το αποτρέπουν Μάκη; (πχ άσχημη γεύση; )

9. mgerom

Ακριβώς ! Ασχημη γεύση , καυστικότητα , άσχημη οσμή . Αυτή η τελευταία είναι και η αιτία που τα αποφεύγουν οι περισσότεροι εκτροφείς πτηνών συντροφιάς. Στα οικόσιτα όμως , είναι σε μεγάλη χρήση, διότι εκεί το φαινόμενο κάποιες φορές παίρνει εκρηκτικές διαστάσεις.

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ρωτάω διότι λόγω της χρησιμοποίησα κι εγώ ένα σπρέι όχι χημικό, φυτικό (το repeli) αλλά δεν απέδωσε....

11. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Τελικα όμως ποτε ενηλικιωνονται τα καναρινια;;;

12. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εννοείς φαντάζομαι πότε δύνανται να αναπαρχούν; (μια και δεν ψηφίζουν :) )
    Απ' όσο ξέρω γύρω στο έτος . Από 10-12 μηνών. Όλα τα μικροπούλια σ' αυτήν την ίδια ηλικία.

13. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Ναι αυτο εννοώ. Χαχαχαχ παρόλο που αν ψήφιζαν αυτά θα είχαμε καλύτερη εξέλιξη δεν ειναι κακο να το σκεφτουμαι χαχαχα. Ευχαριστω Μαρία :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...