Ποτε ειναι η καταλληλη εποχη για το ζευγαρωμα καναρινιων;

Συζήτηση με θέμα Ποτε ειναι η καταλληλη εποχη για το ζευγαρωμα καναρινιων;, που ξεκίνησε από Nikolino, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 12 Δεκ 2007.

1. Nikolino

Nikolino PB New Member

επειδη ειμαι νεος με το θεμα των καναρινιων θα ηθελα να μου πει καποιος ποτε ειναι ο καιρος αναπαραγωγης. ποτε πρεπει να βαλω τον αρσενικο μαζι με την καναρα"? πρεπει να ειναι τα κλουβια μεσα η εξω απο το σπιτι?

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

καλως ηλθες και καλη αναγνωση

3. gozi

gozi PB New Member

Psakse psakse ke tha ta bris , kalos irthes ke kalo anagnosma

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

5. ntinos58

ntinos58 PB New Member

θα ηθελα να μου πητε ποτε μπορο να βαλο τα καναρινια για ζευγαρομα και τη πρεπι να κανο

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Νομίζω πως αν βρεις το χρόνο να διαβάσεις για την Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες που υπάρχει εδώ, θα λύσεις πολλές από τις απορίες σου. Για τις υπόλοιπες που θα έχεις ρωτάς... και όποιος ξέρεις θα σου απαντήσει...

7. ntinos58

ntinos58 PB New Member

εχω μια ζευγαροστρα δεν εχη χοριζμα και τα εβαλα

8. misalouris

Κάνε μια περιγραφή της συμπεριφοράς τους, αν μαλώνουν, αν ταΐζονται, αν ζευγαρώνουν.... και μην αμελήσεις να διαβάσεις το άρθρο...

9. ntinos58

ntinos58 PB New Member

στην αρχη τα εβαλα δυπλα δυπλα γιτη δεν εχω ζευγαροστρα να εχη χωρηζμα για μια βδομαδα και εχθεσ τα εβαλα μαζη το αποτελεζμα ειναι στην αρχη κηνηγιοντουσαν αλα τωρα ερνια ηρεμα τρωνε κανονικα

10. misalouris

Οπότε συνεχίζουμε κανονικά.. Η ηρεμία στα πουλιά είναι βασική προϋπόθεση για το καλό ξεκίνημα.

11. ntinos58

ntinos58 PB New Member

τα εχω βαλι αυλακι στα δυο αλα εχω βαλη μια τριχα πολι ψυλι να παρο καπια αλη

12. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

???

13. misalouris

Το αυγό είναι χρήσιμο στην εκτροφή των καναρινιών...
    Η τρίχα αν είναι από ζώο (τραγόμαλλο) είναι από τις καλύτερες... υπάρχουν πολλά και ποικίλα υλικά για την κατασκευή της φωλιάς. Επιλέγεις αυτό που της αρέσει περισσότερο.

14. Paianas

Mισαλούρη ..πόσα θες να μας τρελλάνεις ?...Πως κατάλαβες ότι το αυλάκι είναι αυγουλάκι ? :eek:

15. misalouris

Γενικά μιλάω... ίσως πέσω και μέσα...
    Η ζωή θέλει φαντασία .....

16. Titribit

Titribit PB New Member

Γιαννη εισαι ενας μικρος Θεουλης πραγματικα :)

17. Paianas

Α καλά...τώρα κατάλαβα κι εγώ τον Αντώνη ...''πραγματικά'' ήθελε να γράψει !

18. alicedros

alicedros PB Supporter

ntinos58 έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία στο ζευγάρι? Τα έχεις μέσα ή έξω? Σε τι συνθήκες? Πες μας αν θες θερμοκρασία χώρου και ημερήσια διάρκεια φωτισμού.
    Και διάβασε και αυτό: Ζευγάρωμα καναρινιών θα σε βοηθήσει! :)

19. ntinos58

ntinos58 PB New Member

καλημερα θα ηθελα να ρωτησο εδω και μια βδομαδα εχω βαλη και τηποτεσ δεν κανουν το μονο που κανουν να τσημπιουντε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...