Ποτε βαζω τη φωλια στα καναρνια;

Συζήτηση με θέμα Ποτε βαζω τη φωλια στα καναρνια;, που ξεκίνησε από thiseas, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 15 Φεβ 2014.

1. thiseas

thiseas PB New Member

καλησπερα ..παιδια την φωλια στην κλουβα την βαζω νορεις η οταν βγαλω το διαχοριστικο.???

απο τον μαγαζι που πειρα τα πουλια μου ειπε στην ζευγαροστα να βαλω την φωλια κ το νημα στο μερος της θηληκιας και το εχω κανει... ειναι σωστο η λαθος..??

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

3. thiseas

thiseas PB New Member

το διαβασα αλλα δεν λεει ποτε βαζουμε την φωλια ..εγω τα εχω χωρια τα πουλια ακομα κ την φωλια στην μερια την καναρας να την βγαλω η να την αφησω.

4. Stavros

Έχεις κάνει κάποια προετοιμασία στα πουλιά πριν τα βάλεις μαζί; Σε τι χώρο τα έχεις; Πόσες ώρες υπάρχει φως και τι θερμοκρασία υπάρχει στο περιβάλλον;

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Αφού έχει ξεκινήσει η διατροφική προετοιμασία σιγά σιγά τα καναρίνια πυρώνουν (ανεβαίνει και η θερμοκρασία, μεγαλώνει και η μέρα) οπότε τα βλέπεις να ταίζονται και να φιλιούνται από τα κάγκελα, ο αρσενικός τραγουδάει όλη μέρα προς τη μεριά της θηλυκιάς και η κανάρα στήνεται. Τότε καταλαβαίνουμε ότι και τα δύο είναι πυρωμένα! Αυτό γίνεται προς το τέλος της προετοιμασίας.. Δλδ μετά από 1-2 μήνες που τα έχουμε χωριστά.. Τότε δίνουμε νήμα στη θηλικιά.. Αν δούμε ότι αμέσως πάει και το μασάρει και το συγκεντρώνει σε ένα μέρος του κλουβιού (αν απλά το διασκορπίζει παίζει και δεν είναι ακόμα έτοιμη), τότε της βάζουμε φωλιά και λίγο πριν την τελειοποιήσει ενώνουμε το ζευγάρι... Πολλοί τα ενώνουν πριν νυχτώσει ώστε να κοιμηθούν μαζί και με την ανατολή του ήλιου να έχουν γνωριστεί και να ζευγαρώσουν.. Αυτό θα ήταν καλό να το κάνεις ειδικά αν το ζευγαράκι σου είναι πρωτάρικο.. :)

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Η φωλιά μπαίνει πριν βγει το διαχωριστικό.. Όταν και τα 2 είναι πυρωμένα, δίνεις στη θηλυκιά νήμα και μετά φωλιά και λίγο πριν την τελειοποιήσει βγάζεις το διαχωριστικό.. Αν της δώσεις φωλιά και δεν τη στρώσει τότε δεν είναι πυρωμένη και πρέπει να πυρωμένης μέχρι να πυρώσει..

7. thiseas

thiseas PB New Member

εχω κανει προετοιμασια κ τα εχω μεσα στο σπιτι που δεν τα βαραει ο ηλιος αλλα φωτιζωντε κ η θερμοκρασηα ειναι στους 19-20 βαθμους

8. Stavros

ΟΚ, δες το ποστ #5 της Αλίκης.

9. thiseas

thiseas PB New Member

ωραια σας ευχαριστω παιδια... :)

10. thiseas

thiseas PB New Member

ααα και κατι αλο η θηληκια ολο ξυνει το ραμφος της ..σημαινει κατι αυτο.???

11. Stavros

Αυτό από μόνο του όχι. Βήχει;

12. thiseas

thiseas PB New Member

οχι μονο το ξυνει και μερικες φωρες κελαιδαει σαν αρσενικο οχι πολι καταλαβανεις

13. Stavros

Δεν νομίζω πως έχει κάτι.

14. thiseas

thiseas PB New Member

:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...