Ποτε αρχιζει η πτερορροια;

Συζήτηση με θέμα Ποτε αρχιζει η πτερορροια;, που ξεκίνησε από asteras, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 20 Σεπ 2009.

1. asteras

asteras PB New Member

και τι πρεπει να κανο...

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

3. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Τωρα τελειωνει παντως.Συνηθως αρχιζει καπου μεσα στον Ιουλιο

4. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Και να συμπληρώσω, ότι αν συνεχίζεται έντονα ακόμη και μετά το τέλος Σεπ τότε μάλλον είναι κάτι παθολογικό και θέλει παρακολούθηση και ψάξιμο

5. stav

stav PB New Member

Θα διαφωνησω,εξαρταται ποτε αρχισε η πτερορροια στο πουλι.

6. cvrak

cvrak PB New Member

Η δικια μου η θηλυκιά, δεν περασε πτερρόροια καθόλου μέσα στο καλοκαίρι, και άρχισε ν χανει φτερα πριν από τρεις μερες. Είναι φυσιολογικό?

7. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ο βασικός οδηγός έναρξης της πτερόρροιας είναι η διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού.
    Αν έχεις το πουλάκι μέσα στο σπίτι με τα φώτα να αναβοσβήνουν σε ώρες που κανονικά πρέπει να κοιμάται, όλα είναι...φυσιολογικά. :p

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Που τα έχεις τα πουλιά; Μέσα ή έξω; Υπάρχει τεχνητός ή φυσικός φωτισμός;

9. cvrak

cvrak PB New Member

Τα έχω συνεχως έξω, στο μπαλκόνι

10. Stavros

Τα υπόλοιπα πότε ξεκίνησαν; Έχουν τελειώσει;

11. cvrak

cvrak PB New Member

Το αρσενικο ξεκινησε τον Ιούλιο, τωρα έχει σχεδον τελειώσει. Λίγα φτερακια στο κεφαλι του μενει να βγουν ακομα...

12. Stavros

Δε σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει πρόβλημα. Μου έχουν τύχει μεμονωμένες περιπτώσεις που ξεκίνησαν αργά και τελείωσαν σύντομα. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα τότε *ίσως* να οφείλεται σε ορμονικούς παράγοντες αλλά αυτό δεν είναι κάτι που μπορώ να πω εγώ με σιγουριά. Παρακολούθησε απλώς την πορεία της. Εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για μια παρατεταμένη πτερόρροια παρά για κάποια που άρχισε αργά.

13. cvrak

cvrak PB New Member

Ευχαριστω Σταυρο. θα περιμενω να δω τι θα γινει...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...