Ποσο μεγαλο πρεπει να ειναι ενα κλουβι για ringneck;

Συζήτηση με θέμα Ποσο μεγαλο πρεπει να ειναι ενα κλουβι για ringneck;, που ξεκίνησε από billpar, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 26 Σεπ 2008.

1. billpar

billpar PB New Member

θα ηθελα να με συμβουλεψετε γιατο ποσο μεγαλο πρεπει να ειναι ενα κλουβι ενος ringneck και ενος senegal:confused::)??

2. ΡΟΖΙ

ΡΟΖΙ PB New Member

Οσο μπορεις πιο μεγαλο για να εχουν ελευθερια για να κινουνται.

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Όπως καταλαβαίνουμε όλοι μας όσο μεγαλύτερο είναι ένα κλουβί τόσο το καλύτερο!
    Θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα ορθογώνιο κλουβί κι όχι με καμπύλες...ίσια να είναι τα κάγκελα δηλαδή. Επίσης να κοιτάξεις να είναι το κλουβί μεγαλύτερο από το πουλί που θέλεις να βάλεις μέσα, να μπορεί να κινείται ελεύθερα και να μην τρίβεται η ουρά του στα κάγκελα όταν στρίβει ή όταν κάνει διάφορες δραστηριότητες κτλ.
    Αν πας σε κάποιο pet shop θα βρεις πολύ ωραία κλουβιά και για τα δύο σου πουλιά.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
    https://petbirds.gr/threads/6019/
    https://petbirds.gr/threads/6070/

4. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Πιστεύω να τα βάλεις σε ξεχωριστά κλουβάκια. Ο ringneck σίγουρα θέλει ένα μεγαλύτερο κλουβί απο ότι ο senegalus. Θα πρέπει τα κλουβιά να είναι αρκετά μεγάλα για να έχουν οι παπαγάλοι ελευθερία κίνησης μέσα σε αυτά, να σκαρφαλώνουν και να παίζουν χωρίς να αισθάνονται περιορισμένοι.:)

5. billpar

billpar PB New Member

εχω ενα κλουβι με διαστασεις 65εκ μηκος 45 πλατος και 65 εκ υψος σε ποιν θα πηγαινε καλυτερα ή να παρω 2:confused: μεγαλυτερα

6. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Νομίζω ότι αυτό κάνει για το senegalus. O ringneck, κατά τη γνώμη μου χρειάζεται μεγαλύτερο.

7. billpar

billpar PB New Member

μαλλον εχεις δικιο

8. billpar

billpar PB New Member

το κλουβι που εχω ειναι περιπου με αυτο κανε click εδω SONIA Χρώμιο | Κατοικίδια | Σκυλιά | Παπαγάλοι | Ενυδρεία

9. billpar

billpar PB New Member

το δικο μου ομως ειναι φερπλαστ, εχει και σταντ απο πανω

10. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Ακόμα καλύτερα, αν τον αγοράσεις μωράκι, να βγαίνει και να κάθεται και στο στάντ :rolleyes:

11. billpar

billpar PB New Member

το ειδες??

12. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Το είδα. Πάντα για το παπαγάλο senegalus μιλάμε έτσι. Ότι είναι κατάλληλο το κλουβι αυτο.

13. billpar

billpar PB New Member

ναι ομως δες μηπως δεις καποιο καλυτερο εχει μεγαλη ποικιλια

14. billpar

billpar PB New Member

γαι τον σενεγαλης μιλαμε

15. billpar

billpar PB New Member

θα σε ενημερωσω οταν τον παρω ευχαριστω πολυ

16. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Εγω πιστεύω οτι ο Σενεγάλης χρειάζεται πολύ περισσότερο χώρο από αυτο που μας έδειξες... Πρέπει να μπορεί να ανοιγει τα φτερά του και να έχει και χώρο για παιχνίδια...Θα σε διαβεβαιώσουν για αυτό και οι φίλες/φίλοι απο το φορουμ που έχουν Σενεγάλης..
    Θα σου προτεινα οπωσδηποτε ένα μεγαλύτερο.

Συνημμένα Αρχεία:

17. billpar

billpar PB New Member

αυτο το κλουβι που μου δειχνεις ξερεις τιμη/////???

Μοιραστείτε

Φόρτωση...