Ποσο καιρο θελει για να με μαθουν τα cockatiels μου;

Συζήτηση με θέμα Ποσο καιρο θελει για να με μαθουν τα cockatiels μου;, που ξεκίνησε από MARAKI, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 29 Ιαν 2009.

1. MARAKI

MARAKI PB New Member

γεια σασ!πριν 2 βδομαδεσ αγορασα 2 κοκατιλ..οταν πλησιαζω το κλουβι αγριευουν<τουσ μιλαω καθε μερα 2 ωρεσ περιπου...αλλα τιποτα του δινω τροφη απ εξω κ φευγουν μακρυα μου...ποσο καιρο θελει για να με μαθουν?δν ξερω τι ηλικια εχουν μηπωσ ειναι μεγαλα κ δν θα με μαθουν καμια φορα .οσο κ αν προσπαθω...κ οταν ειμαι μπροστα δν τρωνε καθολου καθονται κ κλεινουν τα ματια σαν να νοισταζουν...μονο κτι στικς τροφησ τρωνε μπροστα μου...κ αν ξερετε καθε ποτε ιναι καλητερο να τουσ δινω μια αντιβιωση που ειναι κ βιταμηνεσ συνχρονος κ διαλυεται σε νερο...απ το πετσοπ μου ειπαν καθε 12μερεσ,αλλα οταν το βαζω δεν μου φαινονται να πινουν...τα παρατηρω...κ ουτε απ τα φρουτα που βαζω τρωνε...εβαλα μαρουλι κ μυλο.κ το αλλο νομιζω οτι ξυνονται συνεχεια(περιπου ανα 1 ωρα) πωσ να καταλαβω αν εχουν ψειρες???.

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Eχεις ανοιξει το ιδιο θεμα κι αλλη φορα. ;)

Καλο θα ηταν να θυμασαι σε ποια κατηγορια το ανοιξες και πως το ονομασες (ο τιτλος να ειναι οσο γινεται πιο αντιπροσωπευτικος του κειμενου διαφορετικα προσαρμοζεται απο καποιον moderator) για να παιρνεις συγκεντρωμενα τις απαντησεις σε ενα thread.:)

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Όπως σου είπαμ και στο προηγούμενο topic που άνοιξες είναι νωρίς ακόμα για να σε έχουν μάθει. Είναι σε ένα καινούριο περιβάλλον, που δεν ξέρουν τους θορύβους και τα άτομα του σπιτιού. Το να προσπαθείς να τα εκπαιδεύσεις-εξημερώσεις δεν αποσκοπεί σ τίποτα προς το παρόν, αφού το μόνο που θα καταφέρεις είναι να τα αγχώσεις και να τα φοβίσεις ακόμα περισσότερο.

Όλα θα γίνουν σταδιακά...χρειάζεται υπομονή κι επιμονή από μέρους σου. Πρέπει να ασχολείσαι μαζί τους, να κάθεσαι δίπλα τους, να τους μιλάς, να τους προσφέρεις λιχουδιές με το χέρι σου κτλ. Και μην κάνεις ο, τιδήποτε μπορεί να τα φοβίσει...θα δαπανήσεις διπλάσιο χρονικό διάστημα για να κάνεις πιο ήμερα. ;)
    Αν έχουν δαχτυλιδάκι μπορείς να μάθεις! ;)) Αλλά μην σε πτοεί αν είναι μεγάλα, ισχύουν τα ίδια πράγματα όπως και σε ένα νεαρό πουλί, μόνο που μπορεί να σου πάρει περισσότερο χρόνο...ανάλογα και το πουλί πάντα! :)

Μόνο που επειδη είναι ζευγάρι και το ένα έχει την αβάντα του άλλου ίσως δυσκολευτείς λιγάκι περισσότερο.
    Το ότι νυστάζουν είναι φυσιολογικό...όλα τα πουλάκια κάποια στιγμή ησυχάζουν και ξεκουράζονται.

Αν όμως αυτό γίνεται πολλές ώρες της ημέρας και σε συνδυασμό με κάποια σημάδια ασθένειας, όπως αν τα περιττώματά του δεν είναι φυσιολογικά, κάθεται φουσκωμένο σε μια μεριά κι έχει μισόκλειστα μάτια, έχει μειωθεί η όρεξή του και η κινητικότητά του κοκ τότε το πτηνό μπορεί να ασθενεί...
    Επειδή τα στικάκια, οι αυγοτροφές κτλ είναι παχυντικές τροφές δεν είναι καλό να τους τα προσφέρουμε και πολύ συχνά!
    Αντιβίωση;;; Μήπως είναι κάποια πολυβιταμίνη; Μπορείς να μας πεις την μάρκα του προϊόντος; Το να χορηγούμε αντιβιώσεις χωρίς να πάσχει το πτηνό από κάτι δεν του προσφέρει κάτι και ούτε το προστατεύει από τις ασθένειες...μόνο κακό του κάνει.

Η αντιβίωση καταστρέφει την χλωρίδα του εντέρου και σε περίπτωση που το πουλί ασθενεί πραγματικά και του χορηγήσουμε την αντιβίωση δεν θα το "πιάσει"!
    Εσύ να επιμένεις κι ας μην τρώνε στην αρχή...θα δεις που θα δοκιμάσουν στο τέλος!

- Μπορείς να κόψεις σε μικρά κομμάτια διάφορα φρουτάκια και να τους τα προσφέρεις σε ένα μπολάκι. Τα πολλά χρώματα ίσως τους κεντρίσουν το ενδιαφέρον, τα πλησιάσουν και τα δοκιμάσουν.
    - Μπορείς να προσθέσεις και σποράκια για να τα δελεάσεις.
    - Μπορείς να πάρεις κι εσύ μια φέτα φρούτου και να την τρως μπροστά τους...οι παπαγάλοι είναι ζηλιάρικα πλάσματα! ;))

Δεν σημαίνει όμως ότι θα φάνε από την πρώτη κιόλας στιγμή...θα χρειαστούν αρκετές επαναλήψεις.
    Μήπως απλά περιποιούνται τα φτεράκια τους; Αν έχουν ψείρες θα τα δεις να ξύνονται πολύ συχνά...

Ρίξε μια ματιά και σε κάποια πολύ ενδιαφέροντα θεματάκια:
    Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος
    Πως να σκοτώσετε τα πουλιά σας χωρίς προσπάθεια!

Προσοχή στα αμύγδαλα!
    Δίνετε φυστίκια στον παπαγάλο σας; Αφλατοξίνες
    Πως φτιαχνουμε σαλατα για τα cockatiel
    Έξτρα λιχουδιές και συνήθειες στη διατροφή των παπαγάλων μας
    Ενδιαφέρουσες πηγές πρωτεΐνης
    Palm nuts
    Επτά στρώματα σαλάτα
    Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας;

Calci-lux Orlux
    Σουπιοκόκαλο
    Multi-vit for birds

Άρθρα για τη διατροφή των καναρινιών, παπαγάλων, ωδικών πουλιών

4. MARAKI

MARAKI PB New Member

μου το εδωσαν απ το πετσοπ να το δινω 1 φορα στισ 12 προλυπτικα για να ειναι καλα κ να μην κολλησω κ γω τιποτα κ ειναι συνγχρωνοσ κ βιταμηνεσ μου ειπε...λεγεται΄'chlor-tetracyclin+''gnvrizetai kati???mhpvs einai αρρωστα κ μου το εκρηψε εγο το καταλαβα σαν φυσιολογικο οτι το παιρνουν ολοι οι παπαγαλοι για την δικια μασ προστασια...δεν ξερω παντωσ δν τα βλεπω κ πολυ ζωηρα νομιζα το ειδοσ τουσ ειναι ετσι...να καθονται φουσκωμενα με μισοκλεισατα ματια κ να ξινονται...συχνα..:confused:

5. submarine1981

submarine1981 PB New Member

και μενα ερχονται στιγμες που καθοντε με μισοκλειστα τα ματια και φουσκομενα. μαλων τους αρεσει και χουζουρευουν..
    η τετρακυκλινη πρεπει να ειναι αντιβιωση. τα κοπρανα τους ειναι σε τι μορφη? εχουν διαροια? ειναι πρασινα? ολη τη μερα καθονται φουσκομενα με μισοκλειστα ματια?

6. MARAKI

MARAKI PB New Member

οχ λεγε μου τετοια...τα κοπρανα τοθσ ειναι στερεα...κ πρασινα...δεν τρωνε καθολου φρουτα με το που τουσ το ακουμπαω κοντα στο ραμφοσ τουσ φευγουν σαν κηνηγημενα...κ ετριψα λιγο μηλο πανω στο στικακι κ ουτε να τακουμπησει...εγο οταν τα αγορασα ρωτησα αυτον που τα πηρα(πετ σοπ)αν χρειαζονται καποιο εμβολιο η χαπακι για να μην κολλαει καποια αρρωστεια στον ανθρωπο,γιατι εχουμε μικρα παιδια στο σπιτι...κ μου δωσε αυτο να το δινω ανα 15 μερες για οσο καιρο τα εχο μεχρι να πεθανουν(φφφφ...)κ αν καμια φορα αρχιζουν κ φτερνιζονται...να το δινω συχνοτερα...δεν ξερω τι παιζει...μπωρει να μου τα πουλησαι με καποια ασθενεια...αλλα το ενα δεν εχει σε μια περιοχη πουπουλα πισω απ το κεφαλι ακριβωσ πισω απ εκεινο το λοφιο που εχου...(αν εχει καποια σχεση αυτο?)κ τελοσ οταν κουρνιαζουν τρεμουν κ λιγο...

7. submarine1981

Τα ίδια κανουν και σε μενα Μαρια. Εχουν μια μικρη καραφλιτσα πισω απο το λοφιο, και μερικες φορες κανουν ενα τρεμουλο και επισης φτερνιζονται που και που. Για το φαρμακο διαφωνω με τον πετ σοπα. Για 15 μερες ναι δεκτον αλλα μεχρι να παιθανουν ειναι xtreme. Θα σου ψοφισουν απο το φαρμακο και οχι απο την ασθενεια. Το φαρμακο θα σκωτοσει και την μικροβιακη χλοριδα του εντερου τους και δε θα πεπτουν σωστα την τροφη.
    Η Γνωμη μου...δωσε την αντιβιωση προλιπτικα για 15 μερες(οχι παραπανο για να μην σου πω για 1 εβδομαδα μονο!) και μετα παρτους ενα πολυβιταμινουχο συμπληρωμα που μπαινει στο νερο να δυναμωσουν.
    Αμα το πουλι τρωει, πινει και τα κοπρανα του ειναι φυσιολογικα(οχι διαροια) πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα και δε θελει ουτε φαρμακα ουτε τπτ.
    Για περισοτερα τωρα ας μιλησει και κανενας ποιο εμπειρος απο εμενα.
    Να τα χαιρεσαι παντος:)) τι ειναι? αρσενικα θηλυκα?

8. MARAKI

MARAKI PB New Member

εθχαριστω!μαλλον ζευγαρι ετσι μου παν...αυτο που τουσ δινω..το δινω μια φορα στισ 15...οχι καθε μερα...στο λεω αν τυχον καταλαβεσ κατι αλλο...τεσπα θα ρωτησω καποιον κτηνιατρο...αυτεσ οι πολυβιταμυνεσ που μου λεσ πωσ λεγονται κ καθε ποτε τισ δινεισ???

9. submarine1981

τις δινω καθε 2-3 εβδομαδες. και σκεφτομαι να τους το δινω καθε μηνα.
    Οι βιταμινες ειναι BOGENA MUTI-VIT ετσι λεγονται

Μοιραστείτε

Φόρτωση...